[]

"Badem" ve "tatlı badem" farklı türler midir?

Türk Dil Kurumunda verilen tanımlara göre farklı şeyler.

badem: bkz "badem ağacı"
badem ağacı: "Amygdalus communis" ve "Prunus amygdalus"

tatlı badem: "Prunus dulcis"

Bu konuda uzman olan biri varsa, aydınlatmasını rica ediyorum.

 
tam anlamıyla uzman diyemem ama binomial isimlendirme ve sistematik hakkında bilgi sahibiyim. bu saydığınız binomial isimler birbirinin sinonimi; yani biyolojik tür anlamında eş anlamlısı.


Prunus dulcis'in sinonimleri:

Amygdalus amara Duhamel
Amygdalus communis L.
Amygdalus dulcis Mill.
Amygdalus fragilis Borkh.
Amygdalus sativa Mill.
Druparia amygdalus Clairv.
Prunus amygdalus Batsch
Prunus communis (L.) Arcang.
Prunus communis Fritsch

kayn. en.wikipedia.org

tatlı-acı badem konusuna gelirsek, badem türünün farklı varyeteleri (çeşitleri) bunlar. amasya ve golden elma çeşitleri gibi. yani bu bireyler birbiri ile tozlaşarak yeni bir tohum ve akabinde bitki meydana getirebiliyorlar; aynı biyolojik türe mensup oldukları için. çeşitler arasındaki morfolojik farklar daha sınırlı oluyor elbette. iç büyüklüğü, yağ oranı, soğuğa dayanımı, çiçek açma zamanı vb farklar var. örn. acı badem: "Prunus dulcis var. amara" yani badem'in amara varyetesi. bizim için tatlı bademle arasındaki fark ölümcül olabilse de (acı badem ilaç sanayiinde kullanılırken tatlıları yiyoruz), düşündüğünüzde yalnızca tohumdaki bir takım kimyasallar açısından tatlı bademden farklı. kısaca böyle.
  • kaichi  (21.10.17 01:53:11 ~ 02:02:37) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.