gururlu bi' insan mısınız?

sadece evet/hayır diye de cevap verebilirsiniz. ama ek olarak soru soracağım.

siz kesinlikle haklıyken size büyük kötülük yapan birine hakaret ettiniz ve iş mahkemeye geldi. eğer söylediklerinizi geri almazsanız, haklı olduğunuz halde karşı taraftan af dilemezseniz ceza alacaksınız. bu kişinin karşısına çıkıp af diler misiniz?

not: durum tamamen kurgusal başımda öyle bir iş yok

gururlu bir insanım fakat bununla gurur duymuyorum.

o duruma düşmeden buradan söylemesi kolay ama af dilemem.
  • rahip janick  (12.10.17 16:19:19)
hayır. dilerim.

  • nevrochaotica  (12.10.17 16:19:39)
dilemem

  • lazpalle  (12.10.17 16:22:07)
Evet. Özür dilenecek kalitede biriyse özür dilerim hakaret ya da küfür ettiğim için ama özür dilenmeyecek biriyse ceza almayı tercih ederim. Af dilemek biraz iddialı bir ifade. Ne olur beni affet falan demem kimseye kolay kolay.

  • dissendium  (12.10.17 16:22:41 ~ 16:23:09)
adamin tutumuna bagli. bi laf vardir ya g.te e g.t denir diye... hakaretin tam olarak oturdugu birisiyse ve ceza da cok yuksek bir melba degilse lafimi geri almam.

adam gercekten malsa ismail abi gibi yapar he he der lafimi geri cekerim.
pbs.twimg.com
  • part time pollyanna  (12.10.17 16:26:19)
Evet.
Hayır.

  • mutekebbir  (12.10.17 16:33:23)
Evet gururlu olduğumu düşünüyorum, ama ceza almamak için af dilerim yani "özür dilerim" demekse olay derim, bunu söyleyince gururumdan bir şey eksilmez.

  • peggy  (12.10.17 16:34:29)
Af dilemem.İnatçı ve baya gururluyum.

  • maria puder  (12.10.17 16:34:42)
Gurursuzum, çok gurursuzum.

Genelde haklı da olsam, haksız da olsam özür dilerim zaten. Haklıysam, karşıdan da özür beklerim tabii ama %100 haklı olduğuma inanmam hiç, "Özürlük bir durum varsa, %100'ü tek bir kişinin suçu olamaz" dye düşünürüm ve %1'lik payım olsa da özür dileyiveririm genelde. Aynı şekilde, karşı taraf haklıysa onun da %100 haklı oldupunu düşünmem. Özür dilemem ya da affetmem hemen aynı ana döneceğiz, eskisi gibi güveneceğiz, şen şakrak olacağız veya olanlaeı unutacağız demek değildir. Sadece "Bu yük sadece senin yükün değil" mesajını verip rahatlatmak isterim. İki günlük dünya inatlaşmak için çok kısa bence. "Beşer şaşar" ve "Her şey insan için" atasözleri görüş olarak bana en yakın atasözlerinden. Gurursuzlukla onursuzluk arası çizgi aşılmadıkça benim için sorun yok.

Anlattığınız durumda, iş ne kadar uzarsa özür dilemek de o kadar zorlaşıyor. Genelde bu kadar bekletmem zorlaşmasın ve iletişim yolları kapanmasın diye ilk adımı atarım çoğunlukla ya da ilk adımı atabilecek kadar sakinleşmeyi beklerim en fazla. Anlattığınız durumda ceza almamak için özür dilerim sadece.
  • aychovsky  (12.10.17 20:56:29 ~ 20:59:13)
gururdan ve inattan orta yerimden çatlayabilecek bir insanım. haklıyken özür mözür dilemem.

  • shin  (12.10.17 21:14:16)