[]

Excel'de Kelime Ayıklama

X'ten Y'ye kadar olan kelimeleri ayırıp başka bir hücrede belirtebiliyor muyuz?

Örneğin; A1 Hücresi
"Şehir: İstanbul
İsim: Ahmet
Meslek: Öğretmen"

İstiyorum ki: B1: "İstanbul", C1: "Ahmet", D1: "Öğretmen" olsun.

Yapabilyor muyuz böyle bir şey?

 
Her satirda Isim, Sehir, Meslek varsa soyle yapabilirsiniz:

1- CTRL+A ile tum satirlar secilir, kopyalanip notepad'e yapistirilir.
2- Replace ile "Isim", "Sehir", "Meslek" kelimeleri tab yahut bosluk ile degistirilir.
3- Tekrar CTRL+A ile tum icerik secilip excel'e aktarilir. Tab ile degistirdiyseniz zaten hepsi ayri sutunlarda olacaktir. Bosluk ile degistirdiyseniz iceri aktarma araci kullanabilirsiniz.
  • evrim halkasi  (06.10.17 15:56:33) 
A sutununun tamamini secip data tabinin altindaki text to columns butonu ile yapbilirsiniz. Butonu tikladiktan sonra delimited ve fixed width olmak uzere iki secenek cikacaktir. Delimited ile devam edeceksiniz. "İstanbul", "Ahmet" ve "ogretmen" keimelerinden once bosluk varsa cikan ikinci penceredeki delimeters altindaki seceneklerden "space"i yoksa, "other"i secip yanindaki kutucuga iki nokta ustuste isaret koymalisiniz. Bu islemle text to columns'a bir hucreyi nereden sonra ayirip bir yan hucresine yazacagini belirtmis oluyoruz. Next next ile ilerledikten sonra illgili kelimeler B kolonuna alt alta satirlara yazilmis olmali. Bu satirlari secip ctrl+c ile kopyalamali, yapistirmak istedigimiz hucreye gelip sag tiklayarak paste special secenegiyle ilerlemeli, kopyaladiginiz hucreleri transpoze ederek yapistirmalisiniz. Bu sayede istanbul ahmet ve ogretmen kelimelerini yanyana hucrelerde, ayni satirda goruyor olmalisiniz. Belirttigim alanlarin Turkce surumdeki isimlerini bilmiyorum, umarim yardimci olur.


  • unionall  (06.10.17 23:01:36) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.