İlk yurt dışı deneyimi

4 arkadaş olarak ilk defa yurtdışına çıkmaya karar verdik. Turla değil kendimiz gideceğiz.
Daha önce gezip görenlerden barselona mı paris mi tavsiye istiyorum. Maddi olarak uygun olması da tercihimiz.

İki şehir de gayet pahalı, daha bütçe dostu bir şeyler arayışı içerisindeyseniz Prag ve Budapeşte ikilisiyle başlamanızı tavsiye ederim.

  • loras  (22.09.17 11:35:38)
prag ve budapeşte çok avrupa başkenti tadı vermez, hedefinizi barselona paris koyduysanız küçük gelir, sakin gelir. evet oraların masrafı yüksek olur ama yaşayacağınız tecrübeler, göreceğiniz şeyler de ona göre değişir. nispeten ucuz madrid diyebiliriz barcelona'nın muadiline, paris içinse roma diyebiliriz.

ben olsam bütçeyi zorlar paris'e giderdim. barselona da iyi ama paris daha kaotik megakent kıvamında, istanbul'da yaşamaya alışıksanız paris güzel gelir. paris daha çok avrupa'dır, barselona daha çok akdeniz'dir. paris'in sidik kokulu sokakları açıkhava müzesi beklentisindeki insanlarca yadırganıyor ama binbir çeşit insanın yaşadığı büyük şehir duygusunu da çok güzel hissettiriyor, ki paris'in açıkhava müzesi kıvamında bölgeleri de var.

barselona bana yapay geliyor, normalde akdeniz kültürü severim ama o düzenli yolları, cetvelle çizilmiş caddeleri hep aynı yerde dolaşıyormuş hissi yarattı. tabii merkezindeki barri gotic tam bir açıkhava müzesi ama paris'tekiler kadar geniş değil.

karar vermenin bir diğer yolu da iki şehirdeki önemli yapıları listeleyin. kim hangilerini daha çok görmek istiyor seçsin, çoğunluğa göre o şehre gidin.

edit: barselona'da da paris'te de ucuz konaklama seçenekleri var ama iyi araştırmak lazım, illa ki gecelik kişi başı 50 avro verecek değilsiniz. gideceğiniz döneme göre değişkenlik gösterir ama hostelde kalmak en ucuz ve rahat seçenek. kalabalık olduğunuz için airbnb de kovalayabilirsiniz, hele ki biraz uzun kalacaksanız daha bile avantajlı olabilir.
  • Bruce  (22.09.17 11:45:37 ~ 12:07:33)
ilk defa cikacaksaniz paris daha mantikli bence.

  • for the record  (22.09.17 11:45:42)
yer seçimi bir yana, iyi çalışmakta fayda var. toplu taşımaların detayları, araba kiralama nereden yapılacak nerede yenir, nerede gezilir, internet alınacak mı vb. önden çalışırsanız daha kolay geçer.

  • EasyTiger  (22.09.17 12:04:46)
Gormek istediginiz seylere gore karar verin. Sagrada familia yi eyfel kulesinden daha mi cok gormek istiyosunuz vb mesela.

Onemli olan orada cantaniza sahip cikin. Iki sehir de cok guvenli degil, yankesiciler vb var. cantanizi ayirmayin yaninizdan, pasaportunuzu, paranizi ona gore yerlere koyun.
Onun harici, tatmak istediginiz yerel tatlara bakabilirsiniz, orada sim kart alabilirsiniz internet kullanmak icin vs.

Ayrica airbnb kullanabilirsiniz bence. 4 kisiyseniz otel/hostelden daha uygun ve konforlu olur.
Sehir iclerinde kalacaksaniz araba kiralamayin sakin, iki sehir de toplu ulasim konusunda gelismis ki sehir seyahatinde araba kiralanmaz zaten :)
  • kuehles blondes  (22.09.17 12:15:45)
Paris'e gitmiş ve pahalılığından yılmış, aradıklarımı bulamamış biri olarak seçim illaki bu ikisi arasında gerçekleşecek ise ispanyollar ve kültürlerine olan sevgimden dolayı Barselona derim. Tabii Barselona'ya henüz gitmişliğim yok ancak Madrid ile içli dışlı sayılırım. Toplam iki kere gittim ve hep güzel anılarla ayrıldım. Eşimle gerçekleştirdiğimiz son ziyaret şöyleydi: adimadimgurme.com
Madrid'e gitmeyi de düşünebilirsiniz. =)

Yine de tabii buradaki öneriler bağlamında sizlerin ilk yurtdışı tatilinizden ne beklediğiniz önemli. Yalnızca yeni bir kültür göreyim, yurtdışı olsun yeter gibi bir bakış açısı varsa Prag ve Budapeşte önerim geçerliliğini koruyor. =) İkisi de genç ve eğlenceli şehirler.
  • loras  (22.09.17 12:26:36 ~ 12:27:18)
Barselona.
paris ne la amele yurdu.
her yan Senegal, Cezayir, Kamerun.
  • seyduna6687  (22.09.17 12:43:02)
seyduna +1

barselona paris'e göre çok daha ucuz bir şehir zaten. üstelik çok daha güzel (bence). tam muhteşem sokaklarında kaybolmalık. bu iki seçeneği vermemiş olsan bile ben barselona derdim.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (22.09.17 12:52:43 ~ 12:53:23)
keisnlikle barcelona

  • oscar  (22.09.17 12:53:24)
27 yaş, erkek.
Tek gittim.

Barselona;

Güzel kızlar, harika gece hayatı, muhteşem yemekler, güler yüzlü katalanlar, tablo gibi sokaklar, deniz kum güneş..

Paris;

Müzeler, mezarlıklar, aşırı pahalılık ve suratsız fransızlar.
  • veys zimmer  (22.09.17 12:54:19)
Maddi olarak ikisi de aynı sayılır.

4 arkadaş için Barcelona diyorum ben. Paris'ten daha eğlenceli olacağını düşünüyorum. Barcelona uçak biletleri her zaman daha pahalı oluyor yalnız.

Biz gittiğimiz yerde airbnb kullanıyoruz ama evli barklı çift olduğumuz ve sakinliği sevdiğimiz için:p
Gençseniz ve etrafla sosyalleşmek istiyorsanız hostel'de kalın derim, bir sürü etkinlikleri falan oluyor hostellerin, veya yönlendirebilecekleri yerler oluyor, restoranlarda indirimleri olabiliyor, hostelde bir sürü ark ediniyorsunuz vs.
Gece çıkmayı seviyorsanız pub crawl yapın.
  • peggy  (22.09.17 13:05:11)