Gerund&Inf. sorusu

Selamlar. gerund ve infinitive ile ilgili bir sorum olacağıdı. Nerede gerund kullanmam gerektiğini analiz edemiyorum, fiilimsi ihtiyacı olan her yere infinitive koyasım var :) Belli kurallar var elbet ama mesela aşağıdaki iki cümlede de önceki kelime dizisi the way, yani aynı. Birinde infinitive kullanılmış diğerinde gerund.

Söz konusu cümleler;

1)Wearing a uniform may put an obstacle on the way to become an individual.

2)Uniforms may pave the way for being a good student.

Bu iki cümlede, aynı cümleleri hem infinitive hem gerundla kurabilir miyim ?
Mesela 1. için
Wearing a uniform may put an obstacle on the way for becoming an individual.

desem yanlış olur mu ?

Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim şimdiden.

genel kural: prepositiondan sonra gerund gelir.

  • eriksatie  (14.09.17 12:38:34)
Merhaba,

Cümleleri nerden aldınız? İlk cümledeki yapı on the way to becoming an individual şeklinde olmalı. On the way to + Ving bir kalıp olduğundan on the way for becoming yanlış bir kullanım olur diye düşünüyorum. ludwig.guru

İkinci cümle kulağa doğru geliyor ama to be a good student da olsa yanlış olmayacaktır.
  • voyager 1  (14.09.17 13:06:47)
@voyager1 cümleleri aldığım yer essay rehberi isminde writing yazabilmek adına yazılmış bir kitaptır. Siz öyle yazdıktan sonra açıp tekrar baktım on the way to become yazıyor.

  • huzurlarinizda huzursuzluk  (14.09.17 13:19:41 ~ 13:24:19)