[]

Göze su inmesine benzer "hayal" denen bir hastalık var mı?

Tarihî bir tıp kitabında su inmesine benzer "hayal" durumundan bahsediyor. Bugün bunun bir karşılığı var mı bilmiyorum. Neyden bahsettiğini de tam anlamadım. Sanırım gözün saydam tabakasında oluşan bir çeşit görüntü. Göz konusunda uzman olanlar belki ne kast edildiğini anlarlar. Geçtiği metin aşağıda. İlk paragrafta geçen "hayalat" ile sonrakindeki "hayal"in ilgisi olmayabilir.

***

"Eğer göze görünen hayâlât bir türlü olur ise o hastalık göze hastır. Eğer bir türlü degil ise o hastalık hem gözün hastalığı hem başka bir organın hastalığı olur, göze has olmaz.

SU VE HAYAL ARASINDAKİ FARK:
Yani göze su indiğinde ya inmeli olduğunda o su inmesi ile hayalin arasında farķ nedir dersen, hayal o şeydir ki gözde bulunmaz, illa bulunduğunda ziyade olur ve eksik olur, yani hayal bulunduğunda artar hem azalır ve su indiğinde artmaz ve eksilmez bir halde durur."
***

 
Katarakt olabilir mi acaba?


  • agluna  (19.08.17 22:48:16) 
Katarakt olabilir.
www.dunyagoz.com

  • Pleiades  (19.08.17 22:48:34) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.