Yarın deprem olursa?

ne yaparız? gerçekten merak ediyorum.

istanbul'da 7.5 şiddetinde bir deprem oldu yarın. ve istanbul yerlebir oldu. bir şekilde sağ çıktık. peki sonra ne olacak?

bu durum sadece beni mi tedirgin ediyor?
sabahına iflas etmez miyiz?

sanayi, finans, inşaat bütün sektörler sabahına batmış olmaz mı istanbul yıkıldığı an?

işte o anı mera kediyorum: o an ne yapacağız? taş mı yiyeceğiz?

17 ağustos depreminde osmangazi köprüsünün ayaklarından bir bölümünün üzerinde bulunduğu hersek burnundan, düzceye kadar bir hattın kırıldığını düşündüğümüz vakit, yine uzun bir hatta kırılma olacak. otokar ve toyota arifiye, sakarya'da. ford'un, honda'nın, mercedes'in, hyundai'nin, bunların tedarikçilerinin fabrikaları da kuzey anadolu fay hattı üzerinde fabrikaları var. bu sadece otomotiv için. diğer sektörlerin de çoğunun merkezi istanbul'da.

yani yıkıcı bir deprem olduğunda türkiye'de ekonomi'nin e'si bile kalmayacaktır.

yetişmiş nüfus, beyaz yaka, tecrübeli insanların kaybına hiç değinmiyorum bile.
  • rain when i die  (16.08.17 16:31:19)
celal şengör bağımsızlığı kaybederiz demiş bugün sanırım bu konuda. su an da ne kadar bağımsız olduğumu tartışılır ama katılıyorum kendisine.

şahsi olarak yaşamımızda açıklık, hastalık, yağma, tecavüz olur eğer istanbul'dan kaçamazsak. o noktada güçlü olan hayatta kalır. aslında modernliği çok da fazla takmayan karakterimin nedeni bu gibi olasılıkların çok olmaması.
  • twelfth  (16.08.17 16:54:38)
istanbul o kadar geri dönülemez bir şekilde boktan bir hale geldi ki yaşanacak büyük bir yıkım şehrin yeniden planlanması için tek yol olarak kaldı. TABİİ Kİ YIKILSIN HER YER DEMİYORUM ama ne yaparız diyor soruyorsun ya, önümüzde bu şehri daha düzgün planlamak açısından bir şans olacak.

bu ülke çok büyük bir depremi yaşayalı daha 20 sene olmadı, buna rağmen yeterince akıllanmadı. deprem bölgesinde yaşamanın nasıl bir şey olduğuna dair belki bu sefer yeterli bilinç hem toplumda hem de devlette oluşur. hepimize müstahak.
  • Bruce  (16.08.17 17:01:28 ~ 17:02:21)
burda önemli olan istanbulun düzelmesi vs. değil. zaten o iş geçti.

ben sadece 10 sene içinde bu deprem olacak ve deprem olduğunda ülkenin; finans, sanayi, lojistik, bankacılık sektörünün merkezi olan şehri yerlebir olacak diyorum.

biz sağ kalırsak ertes günü ne yapacağız?
ne çalışacak iş kalacak, ne harcanacak para. bankalardaki paramızı bile muhtemelen aylarca çekemeyeceğiz o durumda.
  • tchuck  (16.08.17 17:07:33)
bahsettiğin kadar büyük bir krizin oluşması için 10-11, belki de daha şiddetli bir deprem gerekir. istanbul'un her bölgesi sakat değil, bankalar büyük holding plazalar bu tip beklenen depremlere dayanıklı yapılıyor zaten. post apokaliptik film senaryosu o senin dediklerin.

  • Bruce  (16.08.17 17:15:29)
büyük sektörlerin hiçbiri ertesi gün batmaz. hatta inşaat sektörü bayram bile eder uzun vadede. fakirler ölür, zenginler daha zengin olur, 7.5 şiddetinde bir depremin sonucunda. hiçbir banka binası yıkılmaz, taş gibi yerinde durur. kendi boyu artmaz ama halk üzerindeki gölgeleri büyür. daha derine işler etkileri.

ilk etapta bir kriz olur, piyasalar çakılır falan tabii. ama o da atlatılmayacak şekilde olmaz. yine fakire olur olan. orta sınıf dibe vurur bir de. 2 sene sonrada hepsi unutulur. en çok eleştirilenler de tekrar yapılmaya başlanır.

sizin dediğinizin olması için çok daha büyük bir afet olması lazım.
  • windowsguvenlikduvari  (16.08.17 17:20:53)
ben bankaların binasının yıkılıp bankacılık sisteminin çökmesinden bahsetmiyorum ki?

istanbul duracak diyorum. istanbulun durması demek sanayinin, bankacılığın, finansın ve lojistiğin durması demek.
nüfusun en az %3 ü ölecek. binalar yıkılacak. bir yerden bir yere gidemiyor olacaksın.

600bin cesedi binalardan çıkarmak bile aylar sürer. yıkılan ve zarar görülen binaların yerine yensinin konamsı yıllar sürer.
istanbulda aylarca hayat rutine falan dönemez arkadaşlar kendinizi kandırmayın yani.

o bankalarda çalışan adamlar ölecek,
o bankalarda çalışacak adamların evi yıkılmış olacak. o bankalara giden yollar çalışmıyor olacak. basit bir selde bile duran metroların bir çoğu iptal olacak.

hayatın durması demek bu.
istanbulun 1 ay durması, ekonominin bitmesi demek.

ki sanayi tamamen fay hattı üstüne kurulu, ona değinmiyorum bile.
  • tchuck  (16.08.17 17:20:57)
@tchuck

ben sizin dediğinizi anladım, neden anlamamış gibi bir muamele gördüm onu anlamadım gerçi. sizinki bir öngörü, ben de buna katılmadım. bence hayat durmaz öyle dediğiniz gibi. ceset çıkarmak dediğiniz de 1 hafta sürer. tabii normalde dediğiniz gibi olur. ama bu topraklarda çıkmayanın üzerine dökerler betonu, dert mi bazıları için?

istanbul'un rutini zaten kaos üzerine kurulu olduğu için, "bu normale" çabuk döner gibi geliyor.
  • windowsguvenlikduvari  (16.08.17 17:26:09)
kimse 600 bin insanı çıkarmaya çalışmaz.
ölen ölür
kalanı yazsa en fazla 10 güne buldozerlerle denize kürerler, kışsa yangınlar olur. ne de güzel duble şehit oldu önce depremde skatlandı sonra yangında öldü derler.

yolları birkaç güne açarlar sokak aralarını değil otoyolları kast ediyorum. neden bir yerden bir yere gidemeyesin ayakların olacak (inşallah) yürüyeceksin. ne iş umrunda olacak, ne banka kartı,ne birikim, ne de IT'lik bir işin olacak ayakların da kodlanmadı ya?.. ne tuhafsınız ha. eşya meşya kalacak sen sadece kendini varsa eşini aileni alacak, yürüyeceksin ya ne olacaktı? istanbulla anadolu arasında amerikan şehirleri gibi ıssız binlerce km yok ki. bir yere kadar yürürsün oradan da nakliye edilirsin. deprem kuzeyi vurursa pendikten sonraki demiryolu hattı bile çalışıyor olabilir.

ki zaten istanbulun her tarafı deniz en olmadı deniz yoluyla kurtarma gemisi yollar başka ülkeler (7.5 depremde tsunami olmaz sanırsam) bizimkiler de olur, alır bursaya yalovaya hatta izmire, zonguldağa neresi sağlamsa oraya getirir insanları oradan da insanlar memleketine gider, insanlara gitme emri filan çıkartırlar. istanbulda sadece izni/görevi olan kalır.

ülkede ne kadar asker polis AFAD sağlıkçı varsa (ki milyon tane var) istanbula yığılır zorunlu görevle-bu insanlar savaştan kaçan 3 milyon suriyeliyi kaydetmiş insanlar. depremden sonra da kalan diyelim 13 milyon istanbulluyu havada karada denizde kaydeder .zaten hepimizin TCsi var, sonra da memlekete yollar veya konyaya yollar muhtemelen gidecek yeri olmayanları bizim orda arsa bol. hasta, yaralı olanlara kızılay kamp açar herhalde edirnede, düzcede filan ...

borsa filan kapatılır, OHAlin OHALi filan ilan edilir (o ne demekse)
önce bir göçeriz tabi ama öyle kıyamet bir şey olmaz, fakirleşiriz, ömrünü bir ev almaya harcamış işçi kesim, balataları sıyırır. ki o kesimin zaten istanbulda kalması hata.

sanayinin sigortası vardır, ve umarım 7.5 depremde yıkılacak binaları yoktur (bizimkiler bunu düşünemediyse bile toyata filan düşünmüştür herhalde) evet üretim durur işçiler kısmen ölür. koca fabrikalardan çok -bence- sigortası filan ona göre olan ufak atölyeler, imalathaneler filan biter ki zaten bitsin ne işi var deri atölyesinin istanbulda? kimya tesisiyse muhtemelen yanar, gıda tesisiyse kullanılamaz hale gelir vs. bunların bedeli ağır olur ama toplarlanır. toparlanır derken istanbuldaki tesis yerine yenisini belki 10 sene açamaz ama anadoludaki yerler ekstra çalışır. izmirde sebze meyvece işletmeleri 3 vardiya yapar, ereğlide süt üreticileri seferberlik ilan eder, OSTİMde prefabrikeciler, iş makinecileri sokaktan işçi toplar bir şekilde yetiştirir. İstanbullu operacının, makyaj sanatçısının, keman tamircisinin filan yerine koyamazlar ama kimsenin de umrunda olmaz.

elbette depremden daha fakir bir ülke olarak çıkacağımız kesin, toparlamak yıllar sürer, siyaseten de diktatörlük resmen gelir ama "taş" neden yiyelim ? gıdayı zaten istanbul üretmiyor ki. işliyor ve tüketiyor. çorbayı kızılay dağıtır. yani mantık yanlış işine, evine tekrar kavuşmayı düşünmeyeceksin, karnın da her türlü doyar. kamplarda yaşayacaksın memlekette kimsen yoksa vs.

finans lojistik filan dediğin kaç kişi istihdam ediyor 100 bin mi? memlekette 130 bin kişi sırf FETÖcü diye işten atıldı taş mı yiyorlar sence? bankalar şubelerini 2 hafta açmadı diye batmaz %40 kar eden sektör. inşaat zil takıp oynuyor olur deprem sabahı.

sultanbeyli toptan ölse memleket ne kaybeder Allasen? -üzgünüm ama ekonomik anlamda böyle, insani olarak sormuyorum.
yahut İstanbul toptan beyaz yaka herkes profesör filan da ben mi bilmiyorum?
  • niye ama  (16.08.17 18:57:01)
99 depreminin merkez ussunun istanbul oldugunu dusunelim.
100 binlerce olu, on binlerce yikilmis bina, sehir tamamen kaos halinde olacagi icin disaridan yardim ulasmayacaktir. bu esnada kurtarilabilecek 10 binlerce insan daha olecektir. olayin uzerinden bir kac gun gectikten sonra hijyenle ilgili sorunlar cikacak oluler kokacak, ve salgin hastaliklar basgosterecek, yine binlerce insan olecektir.

korfez depreminde yasananlarin bir kac misli caresizlk olacaktir. cok kotu olur. su an burada yazan bir cogumuz (istanbulda olanlar) muhtemelen yeniden yazamayiz.

yasiyor olursak tas da yeriz kum da, ama hayyata olacagimiz muamma...
  • exlibris  (16.08.17 19:06:27)
  • shotgunwoman  (16.08.17 19:07:47)
Eksisozluk linkini dahil ederek soyluyorum senaryolar cok abartilmis. Insaat sektoru batacak bile denmis. Abartip kendinizi uzeceginize bagli oldugunuz belediyeye bir telefon acip deprem sonrasi senaryolarini ve planlarini sorun bence. Belki vardir belki yoktur ya da yetersizdir ama en azindan bu konuyu ciddiye almalarina yardimci olursunuz.

  • dunal  (16.08.17 22:30:11)