Ev Kiralamak ve Deprem Olayı

Şimdi olay şu. Biz 3 öğrenci istanbul'da eve çıkmayı planlamıştık. Şişli Esentepe'de tam istediğimiz gibi bir yer bulduk ama bina 12 yıllık. Benim için sıkıntı değil ama arkadaşın babası 12 yıllık evin çok eski olduğunu ve olası bir İstanbul depreminde yıkılacağınu düşünüyor. Sorum ise şu: biz bu arkadaşın babasını nasıl ikna edebiliriz ki. Bunun resmi yazılı bir belgesi filan vardır depreme dayanıklı olduğuna dair.

Bir de mesela bina 12 yıllık ama yeni binanın depremde yıkılmayacağının garantisi ne?

yeni binaları depreme daha dayanıklı yapıyorlar yıkılması için 10 şiddetinde filan olması lazım ama 12 yıllık ev baya yeni sayılır bence.

  • yeni dunya duzeni  (27.07.17 20:37:22)
12 yıllık ise 2005 te yapilmis. Yani 99 depreminden sonra. O depremden sonra kurallar daha cok sıkılaştı.pek yıkılabilecek bina yaptıklarını sanmam. Ayrıca binanin 12 yıl eskimesiyle yıkılması arasında bir bağ yok. Aksine beton yillandıkça sertlesir boyle soyleyin beyfendiye.

  • delicevat  (27.07.17 20:42:07)
@delicevat Deprem yönetmeliği 2007'de çıktı. 2007'den sonrası güvenli ama öncesi için bir düzenleme var mı?

  • Lim5  (27.07.17 21:06:49)
En güncel deprem yönetmeliği 2012 yılında çıkmış, ondan öncesi riskli, 2007den öncesi daha da riskli.

Ben ailemle depremi avcılarda yaşadığım ve etrafta yıkılmayan birkaç evden birinde olduğum için şanslıydım, ama ailemde aşırı bi deprem korkusu oluştu. Biz de eve çıkarken 2012 sonrası yapılmış bir ev tutmak zorunda kaldık ailem sebebiyle.
Yani sözün özü, böyle bir travma sebebiyleyse ikna edemezsiniz.
  • bir nick var benden iceri  (27.07.17 21:13:00)
12 yıllık bina bence de istanbul geneline göre baya yeni sayılır ki özellikle evi bulduğunuz yer, çevresi, gayrettepe falan 30 yıllık binalarla dolu. 12 yıllık binanın yıkılmayacağının garantisini kimse veremez, 2 yıllık bir bina olsa bile veremez. ev ne kadar yeni olursa olsun yıkılabilir.

  • Kamyoncunun vitesi  (27.07.17 21:26:33)