Imalat muh & biyomedikal muh & mekatronik muh

Bir ogrencim 196.000 lerde. Bu uc bolum siralamasini yapamadik. Yardimci olur musunuz? Imalat kafasini cok karistirdi ozellikle.

Kpss ile alım sayılarına da bakın. O da yardımcı olur

  • glamdr1ng  (20.07.17 20:38:25)
selamlar,

biyomedikal bizim ülkede ölü sektör. erkekler satış-teknik servis kadınlar ise satış- aplikasyon olarak ilerler. zaten biyomedikal sektörüne üretimimiz yok. ar-ge falan hikaye. firmalar distrübitörlük düzeniyle ilerliyorlar. biyomedikalcilerin yaptığı işi elektrik-elektronik mezunları da yapıyorlar. ben 2 senelik myo okudum. bilseydim okumazdım. 2 sene kadar çalıştım sonra başka sektöre geçtim. patron firmaları çoğunlukta. memnun olan çok az diye düşünüyorum. gözlemlerim bu şekilde.
  • hemsta  (20.07.17 20:45:39)
Mekatronik.

  • Mcfly  (20.07.17 21:03:31)
Makina mühendisliğine gitsin,imza atabileceği daha çok kalem var.

İMALAT MÜHENDİSLERİNİN İMZA YETKİLERİ NELERDİR?​

LPG Otogaz İstasyonları Sorumlu Müdür
İş Kazaları Bilirkişilik
Araç Projelendirme Mühendis Yetkilendirme
Araçların LPG'ye Dönüşümü Mühendis Yetkilendirme
Araçların CNG'ye Dönüşümü Mühendis Yetkilendirme
Enerji Yöneticisi Sertifikası
Etüt-Proje Eğitimi (Sanayi)

MEKATRONİK MÜHENDİSLERİNİN İMZA YETKİLERİ NELERDİR?

Enerji Yöneticisi Sertifikası
Etüt-Proje Eğitimi (Sanayi)
LPG Otogaz İstasyonları Sorumlu Müdür
İş Kazaları Bilirkişilik
Araç Projelendirme Mühendis Yetkilendirme
Araçların LPG'ye Dönüşümü Mühendis Yetkilendirme
Araçların CNG'ye Dönüşümü Mühendis Yetkilendirme

MAKİNA MÜHENDİSLERİNİN İMZA YETKİLERİ NELERDİR?

⦁ Havuz Tesisatı Mühendis Yetkilendirme
⦁ Sanayi Tipi Mutfak Tesisatı Mühendis Yetkilendirme
⦁ Sanayi Tipi Çamaşırhane Tesisatı Mühendis Yetkilendirme
⦁ Soğutma Tesisatı Mühendis Yetkilendirme
⦁ Havalandırma Tesisatı Mühendis Yetkilendirme
⦁ Klima Tesisatı Mühendis Yetkilendirme
⦁ Yangın Tesisatı Mühendis Yetkilendirme
⦁ Otomatik Kontrol Tesisatı Mühendis Yetkilendirme
⦁ Kızgın Sulu, Kızgın Yağlı Ve Buharlı Isıtma Sistemleri Mühendis Yetkilendirme
⦁ Lpg Tesisatı Mühendis Yetkilendirme
⦁ Arıtma Tesisatı Mühendis Yetkilendirme
⦁ Basınçlı Hava Tesisatı Mühendis Yetkilendirme
⦁ Mekanik Tesisat
⦁ Doğalgaz İç Tesisat Mühendis Yetkilendirme
⦁ Endüstriyel Ve Büyük Tüketimli Tesislerin Doğalgaza Dönüşümü
⦁ Asansör Avan Proje Hazırlama Mühendis Yetkilendirme
⦁ Asansör Mühendis Yetkilendirme
⦁ Asansör Periyodik Kontrol Muayene Personeli
⦁ Araçların CNG ye Dönüşümü Mühendis Yetkilendirme
⦁ Araçların LPG ye Dönüşümü Mühendis Yetkilendirme
⦁ Araç Projelendirme Mühendis Yetkilendirme
⦁ Lpg Dolum Tesisleri Ve Otogaz İstasyonları Sorumlu Müdür
⦁ Lpg Otogaz İstasyonları Sorumlu Müdür
⦁ Yatırım Hizmetleri Yönetimi Mühendis Yetkilendirme
⦁ Stratejik Planlama Mühendis Yetkilendirme
⦁ Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı (Yeni Tasarlanan Bina)
⦁ Etüt-Proje (Sanayi)
⦁ Etüt-Proje (Bina)
⦁ Enerji Yöneticisi
⦁ Şantiye Şefliği
⦁ Temel Bilirkişilik
⦁ Kamulaştırma Davaları Bilirkişilik
⦁ İş Kazaları Bilirkişilik
⦁ Makina Değerleme Bilirkişilik
⦁ Otomotiv, Trafik Kazaları Ve Hasar Tespiti Bilirkişilik
⦁ Yangın, Doğal Afet Bilirkişilik
  • essoist  (20.07.17 21:14:33)
yav sektörlerin önü açık mönü açık da, 196000. adama açık olmaz o şeyler.

bu imza yetkisi ile ilgili de bir şey diyeyim, >6 yıldır makina mühendisiyim, özel sektörde de çalıştım, bir kişi de gelip "ron bey rica etsem gelip şurayı imzalar mısınız" demedi. bu imza işi nerede gerçekten çok merak ediyorum.

dost acı söyler diyerek biyomedikali öneriyorum. türkiyede şu an ölü olsa da, yarın öbür gün canlanacağı tutar, "belki şurada minik bir biyomedikal mezunu vardır" diye sizin öğrenciyi gören olur.
  • ron dennis  (20.07.17 21:39:38)
önem sırasına göre mi meslek seçiyorsunuz öğrencinize?

her bölümün nasıl olduğunu, meslek hayatında ne işler yapacağını, nerelere gelebileceğini öğretin, gerisini kendisi seçsin.

en güzeli biyomedikal dersek misal, o da biyomedikal seçip iki sene sonra kaldıramıyorum derse?

ömrünün kırk yılını bu meslekle geçirecek öğrenciniz, elektronik marketten laptop almaya benzer mi?
  • attirmayin makedonun kafasini  (20.07.17 22:02:29 ~ 22:03:03)
İmalat yazsın. Bazı şirketler makine mühendisi veya imalat mühendisi şeklinde iş ilanı açabiliyor. Biyomedikal, mekatronik vs. bunlar 40-50 bin gibi sıralamalarla okunacak bölümler.

  • dissendium  (20.07.17 22:11:49)
@attirmayin makedonun kafasini tam olarak dediginizi yapmaya calisiyorum. Ogrencim suan yanimda, bunlari beraber okuyoruz haliyla kararsiz. Takdir edersiniz ki bu donem onlar icin ekstra stres demek bende elimden geldigince yardimci olmaya calisiyorum. Yoksa bir insanin gelecegini bu denli etkilemenin mantikli oldugunu dusunmuyorum.

  • uzun kulaklı yalnız tavşan  (20.07.17 22:14:33)
ama bunların hangisi güzel diye sorulmaz.
hepsi güzeldir, hepsi bir iş üretir.
işletme de güzel hukuk da...

önemli olan, hangisinin "ne" olduğu.

açıp bu bölümlerin akademik müfredatlarına bakabilirsiniz.
oradaki derslerin adlarından çoğu şey çıkar.

mekatronikçiyim ben. elektronik öğrendik. elektronik nasıl bir derstir, sıkıcı mıdır, zor mudur? lazım mıdır?
bazı okullarda mekatronikçiye akışkanlar mekaniğini üstünkörü anlatıyorlar bazılarında lambur lumbur dalıyorlar.

evet stresli bi dönem ama çok basit şekilde eleme yapabileceği bir dönem.

imza yetkisiyle de korkmasın gözünüz.
imza yetkisi bir alınır bir verilir.
hepsi 240 ects ders görüyor.

mekatronik konusunda sorunuz varsa sorabilirsiniz.
  • attirmayin makedonun kafasini  (20.07.17 22:24:43)
kucuk bir anadolu sehrinde okuyacaksa hicbiri.

  • ubi dubium ibi libertas  (20.07.17 23:18:44)
Şehir de önemli bu arada. İyi not yapıp çevre ile öğrenciyken proje tabanlı staj, part time mühendislik yapan bir çok arkadaşım vardı. Bunlar şirkette kaldılar daha sonra. Sanayisi olan bir şehirde değilse iş bulması zorlaşabilir. Ayrıca illa bu sene yazacak diye bir şey yok. 4 sene istemediği bölümü okuyacağına 1 sene hazırlansın. 1 senelik kayıp olarak görmeyin onu. 10larca yılın kazanımıdır o

  • glamdr1ng  (20.07.17 23:25:50)