okumayı bıraktım. çok mu aptalım?

selamlar,

gençken iyi okurdum. fena sayılmayacak bir altyapım olduğunu düşünüyorum.

şimdilerdeyse hiç okumuyorum.

iş güç, dizi film derken vaktim kalmıyor diyeceğim ama yalan olacak; boş vaktim varsa da kitap okumuyorum.

internetli dünyada normal sayılır mı artık?

Ben düşünmeyi bile bıraktım. Aklıma bişey takıldığında hop telefonu elime alıyorum, oradan oraya derken nerden başladığımı bile unutuyorum.

Bu çok tartışıldı daha önce, temel sebeplerden biri, kaydıra kaydıra ve üstünkörü göz atarak okumaya alıştık internet yüzünden, bu nedenle kitap okumak sabır gerektirir bi iş haline geldi ve biz buna gelemiyoruz. Ben filmlerde bile bu durumdayım.

Çare olarak belli vakitler telefonu ele almayı kendine kısıtlayabilirsin, oyalanacak bişey aranmaya başladığında kitap al eline. Ben çantamda en az iki kitap, bir makale taşıyorum. El altında olunca, eskiye göre az olsa da, ucundan kıyısından okuyorum bişeyler.
  • manuel mandalina  (01.06.17 04:12:37)
Normal sayılmaması lazım. Günde on beş dakikani ayırmakla ve ince kitaplarla baslayabilirsin.

  • elorelia  (01.06.17 08:27:26)
Senin gibi olan bir iki kişi daha biliyorum. Bu sanırım yeni nesil teknolojinin getirisi, telefondan gereksiz tüm uygulamaları silin. Telefon ile kaç saat oynadığınızı gösteren uygulamalar var onlardan kullanınca insan rahatsız oluyor.

  • gozu acik sevisen yahudi  (01.06.17 09:12:19)
ben de biraktim, daha iyi boyle ya bosver

  • cedex  (01.06.17 09:43:52)
Dusunmeyi biraktim +1 -1

Yakin zamanda yeniden toparladim. Baktim benim lisede okdugum kitaplari millet universitede okuyor bir de bundan prim yapiyor ben gerizekali miyim bu insanlar bir sekilde gec de olsa okuyor ben napiyorum dedim tekrar beynimi cebimden cikarip kafama koydum.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (01.06.17 10:49:36)
boş vaktim var diyorsunuz fakat sanırım insan tüm gün çalışıp yorgun argın eve geldikten sonra pek de kitap okuyabilecek zihinsel açıklıkta olmuyor. üstelik kitap okumak gibi yoğun konsantrasyon gerektiren uğraşlar, belirli bir zaman diliminden fazlasını gerektiriyor. öyle günde bir saat, akşamları okuyayım, metroda on beş dakika okuyayım diyerek olmuyor. üstelik çağ hız çağı, akıllı telefonlar, vesaire, zihin oradan oraya atlamak istiyor, bu dinamizm sürekli konsantrasyonu bozuyor. sizin aptallaşmanız değil, çağa ayak uydurmak durumunda kalmanız bunun sebebi. bazı insanlar gerçekten olağanüstü bir çaba sarfederek, işten güçten kalan bir-iki saatlik vaktini zihinsel uğraşlara ayırabiliyorlar, ben de hep özenmişimdir. ben de çabuk dikkati dağılan bir insanım ve bazen sırf yorgunluktan vaktim olmasına rağmen aksatıyorum okumayı.

kitap okumak (gerçi ne okunduğuna göre de değişir ama), sizin hayatınızda gerçekten önemli bir yer teşkil ediyorsa, yani önemli olduğunu düşünüyorsanız, bence bir şekilde iradeli olup azıcık da olsa vakit ayırmak gerekiyor. çağın en büyük sorunu hız ve bizim bu hızı yavaşlatmamız gerek. yoksa işte, öyle çarkın dişlilerinden biri olarak, ya da makinedeki minik bir vida olarak yaşamaya devam edeceğiz, kalan azıcık zamanda da zihnimizi uyuşturacağız ki insan olduğumuzu hatırlayıp sistemden soğumayalım.
  • fleur du mal  (01.06.17 14:06:43)
Ben de senin gibiydim sonra Goodreads'e kaydoldum. Orası beni yeniden gaza getirdi. Okuyan, kitaplar hakkında o kadar yorum yapan, tartışan, senede yüzlerce kitap okuyan kişileri görünce kendimden utandım.

Kendime bir hedef belirledim. Senede şu kadar kitap okuyacağım diye bir hedef. Şimdi kendimi utandırmamak için okuyorum. Okudukça da hoşuma gidiyor. Kendimi iyi hissediyorum.
  • i m cool with that  (01.06.17 14:27:25 ~ 14:27:50)
2-3 yıl roman okumadım. Ben de film, dizi bağımlısı olduğumu düşünüyordum; ama bilgisayarda e-book okumaya başladığımdan beri haftada 200-300 sayfa okuyorum. Maillerim ve takip ettiğim internet siteleri elimin altında olunca kitaba konsantre olabiliyorum.

  • auroraaurora  (01.06.17 15:18:52)
Geçen ay bir kitabı zor bitirdim.dünden beri iki kitap okudum üçüncüsüne başladım.bu arada internetle vakit öldürüyorum. televizyon izlemeye de vakit kalıyor. Kitap işi çok acayip, anlatılamıyor. Kendime göre kitap buldum mu keyifli keyifli okuyorum. Sanki çok güzel bi tatlı var önümde gibi hissediyorum.sana uygun kitap önerecek insanlar bulman lazım. İnce akıcı kitaplardan başlayabilirsin.

  • oyokbuyoknevar  (01.06.17 16:25:01)