Yatay geçişte koşullu dersler

Merhabalar. üniversite 1. sınıf öğrencisiyim. ortalamam 2.25. aynı bölüme farklı bir üniversitede yatay geçiş yapmak istiyorum. ancak bazı sorularım var
1-) benim burada dc ve dd ile geçtiğim dersleri sayıyorlar mı? (yönetmeliği resim olarak attım.)
2.00 ortalama dedikleri geleceğim üniversitedeki ortalamam mı oluyor?

2-) ders saydırmada temel koşul nedir? AKTS'lerin tutması, ders saatlerinin tutması vs.

3-) ders isimleri sıkıntı oluyor mu? mesela biz sosyoloji dersi aldık ancak gitmek istediğim yerde sosyolojiye giriş dersi var.

4-) Merkezi yerleştirme puanı ile geçiş yapacağım ama küçük de olsa kurumlararası geçiş imkanım da var. hangisi daha avantajlı?

5-) Eğer derslerim sayılmazsa yatay geçişi iptal edip aynı dönem içerisinde geri dönme şansım var mı? (bir dönem dahi orda okumak zorunda kalmadan)

biliyorum fazla soru oldu ama sene kaybım olsun istemiyorum.

1. Yatay geçiş ile kabul edildiğinde verdiğin transkriptteki genel not ortalaması -eski üniversitenden gelen- 2 veya üzeri ise DD ve DC ile geçilenlerden de muaf sayılacaksın. Şu anda 2.25 olan ortalama ilk dönemin ortalaması sanırım, bu dönemin sonunda o ortalama değişecektir, hala 2'nin üzerinde olursa sorun yok.

2. Ders saydırmada temel koşul ders içeriklerinin ve AKTS'nin, AKTS tutmuyorsa ders saatinin tutup tutmaması. Dersin adı birebir aynı olsa bile içeriği ve AKTS/ders saati tutmazsa sayamazlar. Eski üniversiteden transkript ile birlikte mutlaka ders içeriklerini de alın.

3. Ders isimleri normalde sıkıntı olmuyor (2. madde) ancak yatay geçiş komisyonundaki hocalar çok kılı kırk yarıyorsa her şey mümkün.

4. MY ile reddetme ihtimalleri çok düşük, başarıya dayalı yatay geçişte ise 2.25 veya civarı ortalamayla şansın düşük. Ders saydırma açısından hiç fark yok.

5. Eğer kaydını yaptırdıysan hiç okumadan geri dönemezsin. O yüzden en güzeli önceden gidip hangi derslerin sayılır, hangileri sayılmaz, yüzyüze konuşmak, dönem kaybın olup olmayacağını sormak. Sadece 2-3 dersini saymazlarsa dönem kaybın olmadan bitirirsin.
  • opucuk baligi  (12.05.17 20:59:16)
Teşekkürler. Başka bilen?

  • marowak  (13.05.17 22:38:44)