Yurtdışı Tatili Hakkında Fikir

Şimdiye kadar ülke dışına hiç çıkmamış iki arkadaş yıl sonu bir yerlere gitmek istiyor ama nereye gitsinler karar veremiyorlar.

Yeterli birikimi yapabilirlerse Barcelona var akılda.
Ama vizesiydi bilmem nesiydi zahmetli geliyor.

Önce vize gerektirmeyen ya da kolay vize alınan yerler olabilir belki. Barcelona hayali sonraya kalabilir.

İnternette biraz bakınıldı, Moğolistan, Bolivya, Peru.
Bunlar da var aklımızda.

Şartlar;
- Vizesi kolay çıkan ya da mümkünse vizesiz
- Hayatın çok pahallı olmadığı
- İngilizcenin yeterli olduğu
yerler olursa çok iyi olur.

Bizim aklımıza gelmeyen sizin önerebileceğiniz ya da bu saydıklarımdan fikir verebilecek olan var mı?

İstenen; pasaportu çıkar bileti al git, yaptığın programa göre gez gör.
Çok detay işlerle uğraşılmak istenmiyor.

Öyle lüks içinde bir tatil de düşünülmüyor. Asıl istenen farklı yerler görmek.

Cevap verenlere teşekkürler.

belgrad dediğiniz şartları karşılıyor.

  • luchetti  (18.04.17 17:42:02)
bulgaristan.

  • baldur2  (18.04.17 17:45:33)
Güney amerika biletleri çok pahalı oluyor.

Sırbistan, arnavutluk olabilir.
  • peggy  (18.04.17 17:50:06)
sırbistan ilk defa yurtdışına çıkanlara yeni pasaport alanlara girişte bıt bıt yapabiliyormuş. biz girerken cidden kontrolden önce polis pasaportlara baktı. bazı insanları kenara çektiler.

  • hononu  (18.04.17 17:51:44 ~ 17:52:13)
ben yeni pasaportumla ilk defa sırbistana gitmiştim, yanınızda para ve otel rezervasyonu varsa ve fenotip olarak terör örgütü üyesine benzemiyorsanız bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

bana para ve otel rezervasyonu bile sormamışlardı, dediğim gibi pasaport bomboştu.
ancak tabi ki her yabancı ülkeye girme denemenizde 1% bile olsa kapıdan dönme şansınız vardır, her şeyiniz tam olsa bile.
  • luchetti  (18.04.17 17:54:59)
gurcistan veya Ukrayna
belarus da olur.

ayrıca madem "dağcı"sın, kirgizistan'i da esgecme bence.

issik gol filan güzel yerler :)

hem ucuz hem de turkce bilen coktur.
  • for the record  (18.04.17 17:55:09 ~ 18:33:37)
israil ya da lübnan.

vize yok. israil'i çok bilmiyorum ama lübnan'da hem ingilizce hem türkçe anlaşabilirsin insanlarla. dizileri izleye izleye kapmışlar :) ama biraz pahalı memleketler ikisi de.

ucuz olarak önerim ise belgrad. ama biraz standart bir şehir o da, yani farklı bir havası yok.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (18.04.17 17:55:31)
yazin gidecekseniz karadag. bildigim kadariyla vize uygulanmiyor.

  • kassiopeia  (18.04.17 18:49:44)
paris için konuşuyorum. vizesini bilemem. hayat biraz pahalı. ucuz sandviçler +2 yuro. şöyle biraz dolu olsun diyosan 4-5 yuro. eyfel 17 yuro. 25 yaş altıysan 14,5 yuro. nehir turu bileti önceden alırsan pont neufta 9 yuro. navigo kart çıkartıp haftalık yükletirsen(ben çok faydasını gördüm) 27.15 yuroydu sanırım. ikide bir bilet almakla uğraşmıyosun. 26 yaş altına louvre müzesi ücretsiz. pompidou girişi biraz pahalıydı 18 yuro filan galiba.

ama paris çok dolu bir şehir. yani parise giderseniz gittik ama hiçbişey yoktu filan demezsiniz. her gününüzü dolduracak şeyler var. montmarte tepesi, lüksemburg parkı, pere lachaise de ahmet kaya ve yılmaz güney ziyareti, disneyland, versay, notre dame, zafer takı, şanzelizede yürüyüş bissürü şey sayabilirim.

elektrik kafe bile var. nissan yapmış: www.youtube.com
  • error522  (18.04.17 19:16:52 ~ 19:18:52)
bugün gezinirken Mısır-Hurgada diye bir yer gördüm, acaip bir yer. kendim de bakınıyorum, aklınızda olsun.

  • c1b2k3  (18.04.17 19:58:08)
Sırbistan, Karadağ, Makedonya

hem ucuz, hem vizesiz, hem de gezilip görülesi yerler.
  • isyankar tosbaga  (19.04.17 11:35:12)