genel kültür sorusu...

lise 1'den son sınıfa dek tüm kademeden öğrencilerin yarışacağı bir bilgi yarışmasında sorulabilecek bir genel kültür sorusu için öneri istiyorum sizden. örneğin bir diğer sorumuzun cevabı aziz sancar olacak.

Avustralyanın başkentini sorun..Sydney diye atlar hepsi.

  • qazaqwsx  (14.04.17 23:43:52)
aynı şekilde brezilya'nın başkentini de karıştırırlar.

  • kosun lan mevzu var  (14.04.17 23:47:37)
fas'ın başkenti kazablanka diyen çok çıkar.

edit: soru başkent sorusuna dönmüş.
  • goodz  (14.04.17 23:49:52)
coğrafya için ayrı bir kategorimiz olacak. daha "genel" kültür odaklı sorular bekliyorum. bu arada fas'ın başkenti nereydi harbi? rabat mı?

  • sanat guresi  (14.04.17 23:51:08)
bizim aklımıza halit akçatepe ya da tarık akan gelmişti mesela.

  • sanat guresi  (14.04.17 23:52:00)
geçen senelerdeki yarışmalarda selvi boylum, al yazmalım'ı, ilçemizin eski adını, müzeyyen senar'ı sormuştuk.

  • sanat guresi  (14.04.17 23:53:45)
hangi savaştan sonra beşiktaş'ın renkleri yas için değiştirildi?

  • pirlonun sakali  (14.04.17 23:55:23)
Hareket ordusu komutanı kimdir?

  • iddaaci  (14.04.17 23:56:38)
Nobel edebiyat ödülünü reddeden tek yazar?
Sartre.

  • begin again  (15.04.17 00:02:10)
bence başkent sormayın.
yurttan ve dünyadan gündemle alakalı sorular sorun.
siyasi değil ama tarihi önemi olacak sorular.
yani beş on sene sonra kıymete binecek olan gelişmeler hakkında...
bilimsel gelişmeler, devletler arası krizler, önemli oylamalar veya bu gibi konularda kullanılan teknik terimlerin anlamları.

genel kültür tamam geneldir, geçerdir ama başkent kadar gereksiz ve önemsiz olmamalı. başkentleri bilmese de olur ama mesela bugün içinde yaşadığı bölgede olup biten tarihi olayların neden ve nasıllarını bilmezse olmaz. dar alanlarda basit sorular sorun. lise öğrencisi aptal değil, internet elinin altında, her gün her bilgiye ulaşım imkanına sahip.
mesela futbolu hepsi bilir ama olimpiyatları izlemezler.
sorsanız hepsi siyasetçidir ama normlar hiyerarşisini sayamazlar.
ülkemizdeki yüksek yargı organlarını bilmesi gereken öğrencilere allah aşkına elin ülkesinin başkentini sormak nedir?
geçen televizyonda gösterdi, insanlar parlamentonun anlamını bilmiyor.
mesela soğuk savaş'ı sorun.
hindistan'ın nano uydularını sorun.
genetik sorusu sorun.
orada sorduğunuz bir soru birilerinde merak uyandırır belki. açıp okurlar, daha çok öğrenirler.
varsın kazanmasın kimse, bilemezlerse bilemesinler. açıp öğrenirler belki.
  • attirmayin makedonun kafasini  (15.04.17 00:04:23)
@attirmayin, yok başkent sormayacağım. evet, güncel meselelerden sormayı planlıyorum ben de.

türkiye'de klonlanan ilk koyunun adı sorusu gördüm az önce bir yerde. gayet hoşuma gitti ama bizim okuldan kimsenin yapabileceğini sanmıyorum.
  • sanat guresi  (15.04.17 00:12:24 ~ 00:15:08)
saatleri ayarlama enstitüsü ve mahur bestenin yazarı kimdir?
van başkentli anadolu demir çağ uygarlığı hangisidir?
ispanya'dan kovulup osmanlı'ya gelen yahudilere verilen isim nedir?
45 yaşında bulgaristan'a kaçarken öldürülen toplumcu-gerçekçi yazar kimdir?
selimiye kışlasının bir kulesi kimin anısına müzeleştirilmiştir?
ismini timur'un komutanından alan havaalanımız hangisidir?

gibi sorular olabilir bence.
  • nickalangeronimo  (15.04.17 00:15:04)
senin nickin güzel mesela

sanat güneşi lakaplı sanatçımız kimdir?

yeni nesil pek bilmez.

aklıma geldikçe yazıcam.
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine  (15.04.17 00:31:22)
Çekya'yı sorun. Bu yıl adını değiştiren Avrupa ülkesi şeklinde sorabilirsiniz.

  • tahin pekmez yoğurt  (15.04.17 00:45:55)
Rosetta, philae, 67p'yi de sorabilirsiniz bence. Kuyruklu yıldız sondası güzel ve ilginç bir konu olur. Güncel sayılır hem de.

  • desktopu  (15.04.17 01:11:44)
Einstein'ın 100 yıl sonra ispatlanan teorisi mesela tr.euronews.com

  • opethian  (15.04.17 01:19:56 ~ 01:21:05)
atom bombasının icat eden bilim adamı

einstein diye atlarlar
  • sansar  (15.04.17 01:29:28)
kolay soru olabilir ama uzaya giden ilk insan sorusu olabilir. yuri gagarin. -neil armstrong diye atlayan çıkar-
atatürk ün nüfusa kayıtlı olduğu il : gaziantep -genelde samsun diye sallarlar-
an itibariyle dünyanın en değerli para birimi -kuveyt dinarı-
amerika'nın nüfusu en yüksek eyaleti: california
tarihin bilinen en eski yazılı destanı: gılgamış destanı
türklerin müslümanlığa geçmesine öncü olan savaş: talas savaşı
  • fyodor fyodorovic  (15.04.17 03:51:58)
ansiklopedik bilgiler sormayın, edindikleri bilgileri sorgulayıp anlayıp yorumlama kabiliyetlerini geliştirmelerine kapı açacak sorular sorun n'olursunuz.
@attırmayın makedonunun kafasını'ya ek olarak içinde çalışacakları 4. sanayi devrimi hakkında, 3d yazıcılar, semantik web hakkında olabilir.
tarih dersinde öğrendikleri olayları birbiriyle ilişkilendirme soruları olabilir. mesela bir izmir'li olarak tariş'in kuruluşu geldi aklıma. biliyorsunuz ülkenin geleceğini doğru raya oturtacak çok önemli ve çok doğru hamlelerden biriydi. ziyan edildi. bu gibi kendi tarihlerine doğru bakmayı, dünyayla bütün olarak değerlendirebilmeyi öğretecek türden sorular güzel olur kanımca.
kısaca tariş;
tariş 101 yıl önce kuruldu. aydın - germencik havalesinde 1910'lu yılların başlarında tekeller ve tefecilere karşı üreticinin birleşerek sesini duyurabilme çabaları başlamış kooperatifler oluşmuştu. sonra bunlar 1915 yılında tarım bankası ve iş bankası desteğiyle birleştiler.

incir ve üzüm üreticisinin tekelci ve tefecilere karşı direnmeye başladıkları yıllarda dünyanın bir yerinde titanic batıyor, trablusgarp ve balkanlar'da savaşlar oluyor, dünyanın öbür ucunda çin devrim yapıp cumhuriyete geçiyor, anzak orduları çanakkale'yi zorluyordu.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (15.04.17 12:36:30)
başkent bence de sormayın da başkentlere önemsiz demeyin yahu bence coğrafya müfredatına alınması gerekecek kadar önemli bir konu belli başlı ülkelerin başkentleri. ha bu arada fas'ın başkenti rabat ama kazablanca diye atlayan çıkmaz bence çünkü eski nesil biliyor kazablankayı yeni nesilden ha bunu duydum kesin bu başkent diyen az olur.

göbeklitepe ile ilgili soru sorabilirsiniz bence. dünyada çok incelenen ama maalesef türkiyede yeterli ilgiyi göremeyen bir yer. dünya tarihini baştan yazmış bir alan sonuçta. hangi şehirde diye de sorabilirsiniz belki cevap: şanlıurfa
  • nundu  (15.04.17 12:56:05)