özel üniversite mezunlarına ön yargılı mısınız?

parayla okuyanlar için. yani tanışıp özelde okuduğunu ya da mezun olduğunu öğrenince bi 'gerizekalı bu' önyargısı oluyor mu?

Oluyor :(

  • devilred  (19.03.17 22:02:04)
Gerizekalı demem ama önyargım var evet.

  • aquarium  (19.03.17 22:03:01)
@aquarium tam olarak ne gibi?

  • limoncello  (19.03.17 22:03:35)
Universitesine ve bolumune bagli. Iyi bir universitenin iyi bir bolumunden mezun olmayi basarabildiyse sikinti yok.

  • crown  (19.03.17 22:03:56)
Özel ünide tam bursluyum ama bana bile oluyor...

  • dedi ayca  (19.03.17 22:05:21)
Özelden özele değişir. Bilkent, odtü, boğaziçi, koç, itü, sabancı dışındaki tüm üniler çöp zaten

  • prince legolas  (19.03.17 22:08:57)
saçmalıktan başka bir şey değil. atıyorum, yeditepe tıp'ta ücretli okuyanın başarı sırası

ücretliye ilk girenin başarı sırası: (8.675)
sonuncunun başarı sırası (24.669

marmara bilgisayar mühendisliği
ilk girenin başarı sırası: (8.829)
sonuncunun başarı sırası (25.973)

şimdi neye göre belirleyeceğiz?

2017 yılında hala bunu mu konuşuyorsunuz?
  • blue eyes white dragon  (19.03.17 22:09:49)
Yani dandik bir bölümse zaten pek bir yorum yapmam da iyi bir bolumden bahsederken ozelde burssuz oldugunu ogrenirsem mal bu demem ama hımm parayla okuyor yani der geçerim. Pek saygi duymuyorum yani. Yetersiz geliyor. Tabi koç gibi okullardan bahsetmiyoruz.

  • aquarium  (19.03.17 22:11:26)
@blueeyes özel tıpların burssuzlarına da tepki var. özellikle tıp ve hukuklara

  • limoncello  (19.03.17 22:12:15)
Hangi üniversite olduğuna bağlı. Groupon'la Nişantaşı Üniversitesi'ne girmişse "Gerizekalı bu" demem ama atıyorum mühendis olarak ciddiye almayabilirim. Yine de kendini geliştirmesine de bağlı.

Devlet ve özelle ilgisi yok; ikisinin de iyisi körüsü var.
  • aychovsky  (19.03.17 22:15:53)
Bende olmuyor valla. Hatta belki özel üniversitede devlet üniversitesinden daha fazla imkâna sahip olup daha kaliteli eğitim alıyorlar.

  • gsgsgsgsgsgsgsgs  (19.03.17 22:17:22)
Saçma sapan okullardan mezun değilse olmuyor. Her insan illa devlet okulundan mezun olacak diye şart yok. Bir de dinamikler çok farklı oluyor. Bazen aileler şehir dışına göndermek istemiyor, kişi bulunduğu şehirde %50 burslu ortalama/iyi bir özel üniversiteyi kazanmış oluyor, orada eğitime başlıyor. E şehir dışında devlette okusaydı zekiydi de özelde okuyunca mi salak oluyor?

Böyle birkaç örnekle karşılaştım. Kendini gelistirebildikten sonra çok önemi kalmiyor benm için.
  • fraise  (19.03.17 22:22:53)
Şimdi devlette okuyorum ilkokul-lise özeldeydim. Arkadaşlarımın %90ı özelde ve imkanları çok farklı. Devlete giden kafamı duvarlara vuruyorum teşekkürler.

  • jazzabel  (19.03.17 22:22:55)
Bizim zamanımızda özel üniversite sayılıydi.Simdi es dostun çocuğu bir bakıyorsun hukuk okuyor birde bakıyorsun hakim olmuş kime sorsam mühendis doktor diyor bu özel üniversite ve yeni açılan üniversiteler sayesinde .Özellikle hukuk, bir kürsü koydular hukuk fakültesi acildi.Asgari ücretle ise başlar oldular.

  • keditik  (19.03.17 22:26:28)
bir onyargim yok ancak bazi ozel universitelerin cok guzel imkanlari var onu demek istiyorum sadece. yeditepe'nin ve bilgi'nin mesela taa 2008 yilinda inanilmaz bir kutuphanesi vardi. bizim okulun kutuphanesi korkunctu o zaman. baya bir kaynak toplamistim oralardan. bir de bilgi'de mesela okuldaki bilgisayari kullaninca kendinize her seyi email atabiliyordunuz (makale) o zaman icin buyuk bir seydi gercekten. her turlu ingilizce kaynaga ulasabiliyordunuz. zira bizim okulda ayni yillarda secimlik ders icin gece 12'de siraya girip sabaha kadar sira bekliyorduk okul kapisinda -bu da gercek. cok ozenmistim kutuphanelerine. bu anlamda, bazi insanlar imkanlari nedeniyle seciyor da olabilir. bilemiyorum altan...

  • kassiopeia  (19.03.17 22:29:51 ~ 22:30:38)
Gerizekalı demem de okuduğu okula ve bölüme göre önyargılı olabiliyorum. Koç Üniversitesi'nde %50 burslu tıp okuyanla Atılım Üniversitesi'nde parayla matematik okuyan bir değil sonuçta.

  • ms brownstone  (19.03.17 22:30:42)
özel tıp okuyana iyi gözle bakmam. iyi olsa bile önyargımı kırması zaman alır. diğer bölümleri bilmiyorum.

  • fallopian  (19.03.17 22:36:58)
Jazzabel+1 diyorum, ayrıca özelde çevren de senin gibi zengin oluyor. Özele gitmedim çevrem fakir doldu fuck. Bende para var ama etkinliğe iştirak edecek arkadaşta yok ya onunkini de vercem ya da gitmicem, sonuç olarak 10 gideceksem 2 gidebiliyorum. Öyle saçmalıklar işte. Kafama tükürim.

  • beni taniyan yok bu sehirde  (19.03.17 22:40:38)
evet ön yargılıyım. Hem zeka hem de entelektüel kapasite açısından düşük oluyorlar. Kızlar okulu bitirse de ev kızı gibi. Erkeklerde galerici, emlakçı gibi. Parlak renkli giyinmeler, büyük güneş gözlükleri, yorumlayamama, kızlarda tuhaf bir cilt. Özetle her anlamda sığlık ve kalitesizlik. Özelde mühendislik mimarlık okuyan çok gördüm ama bunların çoğu mesleklerini yapmıyorlar belki de yapamıyorlar.

Koç, bilkent falan denilmiş de buralarda da böyle tiplerden az da olsa var.

Sorun okullarda değil, öğrencilerde. Yoksa tabii imkan iyi de sığ ve aptal olunca işe yaramıyor.
  • empedokles  (19.03.17 22:41:21 ~ 22:43:11)
Evet. Beni hiç yanıltmadilar şimdiye dek.

  • cabiday  (19.03.17 22:42:55)
Geri zekalı olduklarını düşünmüyorum. Dünyadaki en iyi üniversitelerin hepsi paralı. Harvard, Oxford, MIT vs. hepsi paralı bunların. Zeki bir insan da olsan bir şekilde para veriyorsun bu okullara. Bir insanın bir okula para vererek eğitim almak istemesi neden aptallık olsun ki? İstanbul Üniversitesi iyi bir üniversite diye bilinir ama devlet üniversitesi olmasına rağmen gözümde çok değerli değil mesela. Hukuk fakültelerinde devam zorunluluğu yok. Amfiler leş gibi. Bir sınıfta 150 kişi var. Sırf isim için neden böyle bir okula gideyim ki? Adam devam zorunluluğu olmadığı için okula gitmiyor. Hukuku komşusundan mı öğrenecek bu adam? Böyle rezilliklere katlanacağıma parasını verip özel bir üniversitede temiz temiz okurum daha iyi. Şu anda devlet üniversitesindeyim ama bir gün ekonomik durumum iyi olursa özel bir üniversitede istediğim bir bölümü okumak isterim.

  • dissendium  (19.03.17 23:06:17 ~ 23:07:51)
Gerizekalı falan çok ağır/anlamsız ama önyargı olduğu kesin. Ha Kırıkkale'de okumuş biri de gelip özel üniversitede okuyan gerizekalı falan derse gülerim. Türkiye'deki devlet üniversitesinin kalitesi de belli.

  • doxanikee  (19.03.17 23:35:34)
manyak mısınız oğlum niye birine gerizekalı ya da çok zeki demek zorunda hissediyorsunuz kendinizi?

  • hemsta  (19.03.17 23:37:58)
Sıradan bir devlet üniversitesinde okuyan en azından üniversite diplomasını hakkıyla alıyor. Sınavları bilgisiyle geçiyor. Özellerde notlar da şişirme.

  • empedokles  (19.03.17 23:42:14)
Özelde bedavadan not verildiğini sanmıyorum Nişantaşı vs değil kastım

  • limoncello  (19.03.17 23:53:52)
özelde okuyan gerizekalı ne alaka koç bilkent gibi ciddi anlamda zor üniversiteler var bu okullara sadece para değil aynı zamanda bilgili olman gerekiyor

  • leo78  (20.03.17 00:24:14)
@vegas benim düşüncem değil toplumda öyle bir önyargı var mı diye sordum

  • limoncello  (20.03.17 00:24:29)
evet. puanı yetmemiş, aradaki puan farkının parasını ödemiş diyorum.

  • karlmarx  (20.03.17 01:50:15)
Yoo olmuyor. Zamaninda %100 burslu okuyabilecekken gidip mal gibi devlet üniversitesinde okumayi sectigime yaniyorum.

Parasi varmis, parasini egitime harcamis. Aferin ona.
  • buf-e kür  (20.03.17 02:02:41)
özel derken, mesela bilkent turizm otelcilik başta olmak üzere atılım ve çankaya üniversiteleri mezunları gözümde alt tabaka.

anadolu ile selçuk'dan aşağıda, hitit ile çankırı'nın üzerinde bir yerde görüyorum. neticede devlet var devlet var.

ama mesela bilkent elektrik elektronik de özel, ama alanında ilk 5 içinde saymayanı döverler. o derece farklı olabiliyor.
  • babilbaligi  (20.03.17 10:07:32)
hiç öyle bir yaklaşımım yok.

100+ kişilik sınıflarda okumak mı?
20 kişilik sınıflarda okumak mı?
okulun sabit hocalarından ders almak mı?
piyasada tanınmış hocalardan, özel sektördeki başarılı insanlardan ve başarılı okulların başarılı hocalarından eğitim almak mı?

adam akıllı, özelde rahat rahat okuyor. aklına devlet okullarındaki, reislik, saçma salak marjinallik ile muhattap olmuyor. okula okumak için para veriyor ve tam olarak da bunun karşılığını alıyor. hatta bu okullarda burslu okuyanlar, tanıdığım en düzgün, kafası çalışan insanlar.
  • stewie  (20.03.17 10:24:03)
@prince legolas mesela o çok övülen sabancının mühendislikleri 80 bin 90 bin falan
bilkent koç ve sabancının mühendislik hariç diğer paralı bölümleri de , 100-150 bin, 200-300 bin 400 bin falan işletme, iktisat uluslar siyaset, iç mimarlık gibi bursluları çok yüksek belki odtü ve boğaziçinden de yüksek ama burslularla paralılar arasından ciddi fark var sıralama olarak
ha bilkent ve koçun paralı hukuku 25 bin falan belki
  • limoncello  (20.03.17 12:37:44 ~ 12:39:39)
hem devlet okulu sonrasında da özel bir üniversitede okumuş ,2'sini de tecrübe etmiş biri olarak söyleyebilirim ki olay gerizekalılık değil, özel üniversitedeki çoğu kişinin başarmak için uğraştığı bir amacı yok.O yüzden de rahat ve ilgisiz olma durumları var.

Yani bir şey sorduklarında önceden onu araştırma gibi bir dertleri yok, direkt armut pişsin ağzıma düşsün istiyorlar.Başlarda oturup uzun uzun açıkladığım şeyleri sonradan bu durumu çözüp,nette şuna baksana diyip kestirip atmaya başlamıştım.
Böyle bir problem çözme kafası olmadığını düşünüyorum,yetiştirilme tarzlarına bağlı olarak.
Tabii bunda nesil farkının da etkisi var.

Onun dışında özel üniversite var, özel üniversite var.Benim tercih yaptığım dönemde,okulumun bir altındaki tercihim Yeditepe tam burslu mimarlık idi ki sonrasında da gördüm ki okuldan birçok hocam orada da eğitim veriyordu.Hem de çok daha az sayıda öğrenciye,çok daha teknolojik sınıflarda vs.Önemli olan bu imkanları değerlendirecek istek olması kişide.

Kıssadan hisse biraz önyargı ile yaklaşsam da aslında olay zekadan öte öğrenmeye açık ve istekli olmak.Bu önyargımı kıran birçok insan da tanıdım sonradan.O yüzden olmamak lazım aslında:)

edit: şunu da söylemem lazım ,özel üniversitelerde eğitim, sınavlar, genel sistem çok çok daha kolay.devlet okulunda günlerce sabahlayarak geçtiğiniz projeler sınavlar, ay hocam haftaya olsun nolooorr şımarıklığıyla cok kez ertelenebiliyor özel okullarda. Ya da aynı hoca özel okulda sorularını,eleştirilerinin derecesini azaltıyor devlet okuluna göre vs.
dolayısıyla bunun iş hayatına negatif bir etkisi oluyordur.
  • demoniclewinsky  (20.03.17 13:05:47 ~ 13:28:06)
önyargıdan kastın ne olduğuna bağlı. kendi alanım olan mimarlık çerçevesinde konuşabilirim, mesleki teknik bilgi açısından bir ön yargım olmaz. kişi pekala özel okulda da olsa çok çalışabilir ve bu açıdan gerekli donanımla mezun olabilir. ancak aldığı eğitim ve kazandığı vizyon açısından iyi bir devlet üniversitesi mezununun yanından geçemez. bunun da birçok sebebi var:

- "Bizim okula zaten İTÜ'den, Mimar Sinan'dan hocalar geliyor." mantığı var. Yanlış. Bir hocanın dışarıdan yalnızca proje dersi için geldiği üniversiteye sağladığı katkıyla, kadrolu bulunduğu üniversitede sağladığı katkı arasında dağlar kadar fark var. (Yeni mezunları öğretim görevlisi olarak alıp, proje verdiren özel üniversiteler de var ki, bunlar zaten direkt kapatılmalı.)

-Bunun yanı sıra mimarlık alanında ODTÜ, İTÜ, Mimar Sinan gibi okulların ekolleri var. Bu ekolleri bugünden yarına, dışarıdan getirdiğiniz hocaları toplayarak oluşturamazsınız. Eğitimlerinde eleştirilecek hiçbir şey olmadığını asla söylemem, mutlaka var. Ancak bu okulların ölüsü, herhangi bir vakıf üniversitesini 10'a katlar.

- Fiziksel çevre önemli. Çekmeköy'de veya apartmandan bozma yapıda okumakla Taşkışla'da, Fındıklı'da okumak arasında dağlar kadar fark var.

- Köklü okulların belli bir ekol çerçevesinde eğitim vermesinin bir etkisi daha var. Bu okullar piyasaya eleman yetiştirmez, meslek ve çevre etiği verilen eğitimde önemli bir rol oynar. Özel üniversitelerdeyse çocuklara bildiğin rant projesi yaptırıldığına birçok sefer şahit oldum.

- Türkiye'de gerçekleştirilen üniversite sınavındaki başarınınsa gözümdeki değeri 0, yazıyla sıfır. Bunun herhangi bir yargıda bulunmam için hiçbir etkisi yok.
  • gmzo  (20.03.17 13:07:58)
@gmzo peki bu okullarda tam burslu olarak okumak hakkında ne düşünüyorsun? hem okul yurt bedava ayda 500 lira harçlık verse iyi bir vakıf üniversitesine değil de itü mimar sinan ytü filan mı tercih edersin yine de?

  • limoncello  (20.03.17 13:21:34)
ayni puanla bile girmis olsalar devlette iyi bir okulda okuyani ozeldekiyle bir tutmam. istisnalar sakli kalmak kaydiyla, adam ozel okumussa ailesinde para ve her turlu imkan var gibi dusunurum. bunlarin liseleri falan da ozel oluyor. hem en iyi hocalardan egitim aliyorlar, hem ingilizceleri cepte, hem ozel dersler vs. almis ama o kadar imkanla ayni puani aldiysa oburuyle bir tutmam. ama gerizekali demek icin baska kriterlerim var. bir bogazicili de gerizekali olabilir.

  • jimicik  (20.03.17 13:32:57)
gmzo'ya sorulan soruya maydanoz olayım.
yıldız'daki bir hocamız Yeditepe'de de ders veriyordu, ki Yeditepe son dönem türeyen apartman üniversitelerine göre çok daha köklü ve düzgün bir okul.
Kendi söylerdi,orada anlattığım içerik ve işleyiş sizinkinin çok gerisinde çünkü ilerlemek daha zor diyordu.Vize dönemlerinde onlara bu kadar yüklenmedğini söylerdi vs.
Doğruluğundan eminim çünkü dediğim gibi daha sonra özel üniversite deneyimim de oldu.
Ders veren kişi sınıf ortalamasına göre hareket etmek zorunda,sen özel üniversitede hocayı,imkanlarını ekstra zorlar isen ,daha fazla bilgi almak için uğraşırsan olur.Diğer türlü ortalama için verilen kadar alırsın ama devlet okulunda bir denklik var öğrenciler arasında.

Anadolu'daki diğer üniversiteler adına konuşamam,ya da son dönemlerdeki kadrolaşma üniversitelerdeki eğitim sistemini ne kadar bozdu bilmiyorum ama şahsi fikrim, o bölümde bilinen sayılı üniversitelerden birinde okumayı ,yine bilinen bir özel üniversitede tam burslu,ücretsiz yurt harçlık vs avantajları ile birlikte de olsa, okumaya tercih ederim.
  • demoniclewinsky  (20.03.17 13:50:00 ~ 13:56:44)
Okuduğu okuldan ziyade eğer kişi biraz aptalsa oluyor bu düşünce "zaten özele gidiyor" diye.
Ama "hıı özel okulda okuyor kesin aptaldır" diye bir şey olmuyor.

Kuzenim iş görüşmesine çağıracağı kişileri seçerken özel üniversiteden mezun olanların öz geçmişlerini kenara ayırıp önce devlettekileri çağırıyordu. Eğer o başvurulardan bir şey çıkmazsa diğerlerini çağırırdı. Bu da böyle bir örnek.
  • mutekebbir  (20.03.17 13:55:26)
@limoncello eğitim kalitesi açısından kesinlikle devlet üniversitelerini tercih ederim. ancak ailenin çocuğu istanbul'da okutacak yeterli durumu yoktur, o zaman tercih edilebilir çünkü barınma + 500 lira gibi bir para masrafların önemli bir kısmını karşılıyor. ama tabii bu çocuğun okula arabasıyla gelen öğrenciler arasındaki psikolojisini de düşünmek lazım.

öte yandan dokuz eylül, iyte, anadolu üniversitesi gibi okullar mümkünse yine vakıflara göre bu okulları tercih ederim. mimarlığı istanbul'da okumak önemli bir artı ama, yüksek lisans için de istanbul'a gelinebilir sonrasında, bunu yapan çok var.
  • gmzo  (20.03.17 14:00:02)
Geçmişte bana bağlı 6 mühendisin işe alım sürecinde bulundum.Tecrübe 5-6 yıldan fazlaysa hangi okuldan mezun kısmına çok sonra bakıyorsunuz.Öncelikle hangi alanlarda çalışmış,ne yapmış kısmı belirleyici oluyor.Mezuniyet sadece ilk yıllarda önemli oluyor.

Sorunun cevabı her disiplin için farklıdır ama benim eleman seçerken kafamdaki kategoriler altta.Boğaziçiyi eklemiyorum çünkü Boğaziçi mezunu mühendisi teknik işler için almam.

1) ODTU,İTU,Koç burslu,Sabancı burslu

2) Yıldız,İstanbul,Ege,Dokuz Eylül,Hacettepe,Marmara

3) Kocaeli,KATÜ,Isparta,Trakya vb. devletler ve Bahçeşehir,Işık,Yeditepe gibi özellerin burslu mühendislikleri
  • turkuaz  (20.03.17 16:25:02)