6 aydır buzlukta olan kefir bozulmuş mudur?

Geçen sene annemden getirmiştim, 6-7 ay sürekli mayaladim. Birkaç hafta mayalayamayacagm için buzluğa koymuştum, unutmuşum. Şu gün çıkarayım bugün çıkarayım derken 6 ay geçti. Dün gece buzluktan bir şey alırken karşılaştık kendisiyle. Simdi çıkarıp mayalayasam yaşıyor mudur, yoksa ölmüş müdür?

Öldüyse bu mayalar bir yerde satılıyor mu? Annemdekini almak daha mı iyi olur? Teşekkür ederim şimdiden herkese.

Kefir mayalari satiliyormus Bizim, Danem, Yayla markalarinin varmis.

  • neferkitty  (17.03.17 13:39:45)
bildigim kadariyla kefiri buzlukta dondurarak saklama yontemlerden bir tanesi. ben kisa sureli kullanmayacaksam sute koyup dolapta sakliyorum. internette bu konuda bilgi var, yasiyor olma ihtimali yuksek ancak nasil cozulmesi gerektigini okumak lazim. bir de ilk basta hemen canlanamayabiliyorlar, ama yavas yavas kendilerine geliyorlarmis.

  • kassiopeia  (17.03.17 13:41:44)
dene? yaşıyorsa ürer sonuçta.

  • supermatik  (17.03.17 13:42:06)
Neferkitty, onları biliyorum sokta filan var. Ben de almıştım ama bildiğim kadarıyla tek seferlik mayalar onlar. Yani bir daha tekrar o kefiri maya olarak kullanamiyorsun. Çünkü ben denedim, su gibi oldu. Arkadaşım tek seferlik demişti.

Supermatik, bozuksa kefir de bozuk olur ve ben anlayamam diye korktum. Zaten tadı normalde de eksimtrak ya. Gerçi bozuksa hiç mayalanmaz belki de.
  • fraise  (17.03.17 13:42:06 ~ 13:43:38)
Aynen onkar tek seferlik ancak kefir danesinden tekrar tekrar mayalama sonucu patojen mikroorganizma uruyor, dun bununla ilgili makale okumustum. Aksama linkini atarim o yuzden tek seferlik maya daha guvenilir geliyor ama yine de sen bilirsin tabi ^^

  • neferkitty  (17.03.17 13:44:17)
Haci ilik sutun icine birak finger cross yap oldurmeyen allah oldurmuyor.

  • tezek  (17.03.17 14:22:44)
Bozulmaması gerek. kesin öğrenme yöntemi tekrar mayalamak

  • delicevat  (17.03.17 16:28:41)
Dünkü okuduğum kaynağı henüz aratmadım ama şu an kefir ile ilgili bir şey okuyordum, dünkü de buna benzerdi direkt kopyalayayım:

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) tarafından kefir bileşiminin
saptanması ve starter kültür kullanılarak üretilen kefirin mikrobiyal değişiminin
izlenmesi amacıyla yapılan bir çalışmada; kefir tanesi kullanılarak üretilen kefirde
mikrobiyal bileşimin starter kültürle üretilen kefirlere göre daha heterojen olduğu ve
farklı mikroorganizmalar içerdiği belirlenmiştir. Kefir tanesi kullanımı yoluyla
üretilen kefirin hazırlık aşamasında birçok defa kullanılması ile zamanla
mikrobiyolojik bulaşmaların oluşma riski oldukça yüksek olup, transferler sırasında
istenmeyen bakteriler ile kontaminasyon şekillenebilmektedir. Bu nedenle üretim
sırasında hijyenik koşulların sağlanması ile birlikte starter kültür kullanılmasının da
istenmeyen mikroorganizmaların gelişiminin engellenmesi açısından önemli olduğu
belirtilmektedir (Anon, 2004).

Ancak buzluğa atmak ile doğru yapmışsın. Yalnız 1 haftadan sonra faydalı bakteri sayısı azalmaya başlıyormuş. Yani bozulmamıştır ama içinde ne olduğundan pek emin olamayız da, yine de bir dene istersen :D

Tadı ve kokusu farklı gelirse maya mantarları artıyormuş ve bu da bozulma anlamına geliyormuş.
  • neferkitty  (17.03.17 23:18:33)
bende buzlukta saklıyorum genelde canlandırmak için yarım bardak suya veya süte koyuyorum. bigün o şekilde kefirciklerimin kendine gelmesi için süre tanıyorum. içine koyduğum sıvıyı döküp kefiri yıkayıp mayalamaya tekrar başlıyorum. şuana kadar birkez sıkıntı yaşadım mayaladıktan sonra acı bir tat olmuştu o kefir mayasını attım arkadaşımdan yeni maya aldım sonra.

  • ferrarimizolaydisatardik  (17.03.17 23:25:31)
''Farklı araştırmacılara göre kefir tanelerini uzun süre saklamanın en iyi yolu
düşük sıcaklıkta muhafaza etmektir. Kefir tanelerinin -80 veya -120 °C’de 120 gün
muhafaza edilmesi sonucu fermentasyon özelliklerinde bir değişim olmadığı
belirlenmiştir (Garrote ve ark., 1997).
Uzun süre kullanılmayacak olan kefir tanelerini muhafaza etmenin bir diğer
yolu da; kefir tanelerini temiz ve soğuk su ile çalkaladıktan sonra oda sıcaklığında,
temiz bir ortamda 36–48 saat süre ile kurutulup alüminyum folyo ya da temiz bir
ambalaj kağıdı ile sarılarak serin ve kuru bir yerde saklanmasıdır. Bu yöntemle
kurutulan kefir tanelerinin özelliklerini kaybetmeden 12–18 ay muhafaza
edilebileceği belirtilmektedir (Altınayar, 1994). ''
  • neferkitty  (17.03.17 23:32:46)