Excel sorusu - Güncel Liste?

Şimdi benim bir müşteri portföyüm var.

Bu portföyü excelde saklıyorum.

Her müşterinin isim, numara, adres, şehir, vs vs gibi 25 tane de sütün ve bilgiler var.

Bu listeye her ay 100 abone girip 100 abone de çıkıyor. Ciddi bir sirkülasyon söz konusu.

Bunu excel'de otomasyonel hale getirmenin ve hata riskini azaltmanın en basit yolu nedir?

Daha matematiksel anlatmak gerekirse, elimizdekiler:

1-) Müşteri portföyü tüm liste
2-) Bu ay girecekler
3-) Bu ay çıkacaklar

Bu 3 excel listesini konsolide edip şu anki durumda elimdeki gerçek müşteri listesini görebilmek istiyorum.

Makro mu lazımdır?

Makro şart değil.
Bence aktif diye bir kolon açıp aktif olan müşterileri 1, pasif olanları (çıkanları) 0 olarak işaretleyip filtre ile çözebilirsin en basit haliyle.

  • cakabo  (14.02.17 13:14:05)
Peki herhangi bir formül ile bunu yapabilir miyim?

  • merak ediyorum  (14.02.17 14:21:02)
cakabonun dediğini yaptıktan sonra =eğer / =IF formülünü kullanabilirsiniz

  • nevrochaotica  (14.02.17 15:01:30)
Ben olsam nasıl yapardım diye düşünüyorum da aklıma gelen şu;

Asıl listemiz, Müşteri portföyü tüm liste. Yapacağımız şey, her eklenen müşteriyi, bu listenin altına eklemek. Çıkacak olan müşterileri de, vlookup formulü ile eşleyip silmek. Bu formül ile aslında şunu demiş oluyoruz; "Bu ay çıkacaklar listesine bak, bu listede olanlar tüm listede var mı diye ara, varsa bana bildir"

Özetlemek gerekirse yapılacaklar;

*her yeni müşteriyi tüm listeye ekle
*çıkacaklar listesini tüm listeye vlookup'la ve çıkacakları ana listeden sil.

Filtre seçeneği kullanışlı değil. Çünkü her çıkacak olan müşteriyi pasif diye işaretlemek için gidip ana listede aramak gerekiyor. onun yerine vlookup ile aratıp direkt silmek daha kolay.
  • sarap dumani  (14.02.17 15:01:50 ~ 15:09:42)
Teşekkürler cevaplar için. Bununla ilgili bir makro vardır diye düşündüm ama nasıl aratacağımı da bilemedim.

  • merak ediyorum  (14.02.17 15:17:21)
Sen örnek dosya yolla, makrosunu ben yazarım.

Bir sayfada tüm müşteriler olsun.
Diğerinde yeni eklenecek müşteriler.
Ötekinde çıkarılacak müşteriler.
  • cakabo  (14.02.17 18:51:36)