vize konusunda iki soru

temmuz ayında bir fransa seyahatimiz olacak. ancak biz hazır schengen almışken 1-2 ay öncesinde ya da sonrasında da 4-5 günlük bir yunanistan-bulgaristan gezisi düşünüyoruz.

1-schengen'i hangi ülkeden alalım ki işimize yarayacak kadar uzun olsun, şöyle 5-6 ay gibi.

2-vize başvurusu yaparken fransa için seyahat tarihini 10 temmuz yazdık diyelim, vize o tarih itibarıyla başlayacak değil mi? yani fransa'ya seyahat 10 temmuz olacaksa vizenin başlangıç tarihinin 2 haziran olması gibi bir seçenek yok sanırım??

edit: şimdi aklıma geldi de, muhtemelen yunanistan fransa'ya göre daha uzun süreli vize vereceğinden başvuruyu atıyorum 20 haziranda yunanistana gidecek şekilde yapmak mantıklı olur mu?

1- ilk kez vize alıyorsan 6 aylık çıkmaz muhtemelen
2- evet
ilk giriş yapacağın ülkeden al vizeyi
  • cekilmis gayfe  (03.02.17 10:51:15)
öncelikle ilk giriş yapacağınız ülkenin vizesini almak zorundasınız. fransa vizesine başvurup önce yunanistana gidemezsiniz.

iki seyahatin de planlarını vererek başvurursanız, iki seyahat için de yeterli bir vize alabilirsiniz. diğer türlü, vizeniz 1 haziran-1 ağustos aralığında verilse bile, fransa vizesi aldınız diyelim, ben 10 haziran'da yunanistana gidip kalırım, sonra gelirim ülkeye (çok girişli vize olsa bile) sonra da fransaya giderim gibi bi mantık yok. çünkü duration of stay diye bir bölüm var vizede. orada ne diyorsa (10 gün mesela) o kadar kalabilirsin 1 veya 6 aylık süre içerisinde. eğer başvurunda, kısa süre içinde başka seyahatlerde bulunacağını belirtmezsen bence uzun süreli alma şansın düşük.
  • mrsmoon  (03.02.17 11:51:20)