bankacılık- yurtdışından dilekçeyi mail atarak işlem yapmak?

Yurtdışında yaşadığım ve internet bankacılığını kullanmak için telefon numaramın yurtdışı hattı ile değiştirilmesi için bankayı aradım (işbank). telefondan gerçekleştirilemeyecek bir işlem olduğunu söylemeleri sonucu ve çeşitli kişilere aktarılmamın ardından, banka kartını aldığım şubedeki yetkili bir kişiye bağladılar.

yetkili kişi t.c. numaramı, müşteri numaramı, yeni telefon numaramı içeren bir dilekçe yazıp altına imzamı atıp bunu fax, e-mail(yetkili kişinin @isbank.com ile biten mail adresi) veya whatsapp (whatsapp evet) üzerinden göndermemi ve böylece işlem yapabileceklerini söyleri.

güven duymadım açıkçası. yani ben gitmeden yapamadıkları işi, dilekçe kopyasını mail veya whatsapp(?) ile göndermemle işlem yapabilecek olmalarının tuhaf gelmesi bi kenara, tc numaramın ve imzamın hiçbir resmiyeti olmayan mail veya "whatsapp" ile tanımadığım bir insana göndermemin ne kadar güvenilir olacağını merak ediyorum.

konu hakkında bilgi sahibi kişiler aydınlatırsa sevinirim.

not: şahsın sadece mail adresini aldım. whatsapp nedir

Yardımcı olmak adına önermişlerdir whatsapp'ı. Özellikle üst yaş grubu mail kullanmıyor. Eskiden faks ile yaptığın işlemi şimdi maille yapıyorsun, ne farkı var? İmzana ve tc numarana tüm banka çalışanları zaten ulaşıyor, gizli bilgi değil. Bir kere işbankasında imza attığımda, görevli "bu sizin imzanız değil" demişti.

  • evrim halkasi  (30.12.16 16:14:08)
bahsettiğin işlem kesinlikle telefon üzerinden yapılan bir işlem değil. dilekçe kabul ediyorlarsa şanslısın yani. tc numaranı verirsen bir şey olmaz. mail ile göndermek istemiyorsan ıslak imzalı olarak şubeye posta yoluyla aslını gönderebilirsin.

  • burya  (30.12.16 17:06:10)
bankada calisan bi arkadasim whatsapp ile yapmisti benim icin. onemli olan o dilekcenin bir sekilde o kisiye ulasmasi, sonra zaten onun ciktisini alip o sekilde kayitlara geciriyorlar. tanimadigim birine whatsapp'tan atmam diyorsaniz mail atin en iyisi.

  • vudin  (30.12.16 20:26:27)