"olsundu, bulsundu, yapsındı" gibi kelimelere ne hissediyorsunuz?

özellikle feysbuk gruplarında görür oldum. ergen tayfa tarafından itinayla kullanılmakta. garip bir gıcıklık veriyor. neden veriyor kısmına çok odaklanmadım fakat sanırım dilbilgisine yakıştırmıyorum. cenk erdem tarafından çıkarılmış diyorlar, incelemedim.

siz de gördüğünüz zaman negatif bir hisle kaplanıyor musunuz? ya da yakıştırıyor musunuz bunu günlük dilin içine?

pek bir negatiflik uyandırmıyor bende yerinde kullanıldığı zaman. dil bilgisine dikkat etmeye çalışan birisiyim, kendim de hiç kullanmadım şimdiye kadar ama bazen esprili olabiliyor bu kelimelerin kullanıldığı cümleler. ergen tayfanın işin mokunu çıkartmasından bahsetmiyorum tabii ki.

  • kemence  (17.11.16 03:43:30)
biraz irrite oldugumu söyleyebilirim.

ama bazen benim de söyleyesim geliyor, alışkanlıktan herhalde.
  • yuvarlanantencereninkapagi  (17.11.16 04:37:49)
"yapmacik edebiyat" gorunce malesef insani rahatsiz ediyor.

  • idexo  (17.11.16 07:57:39)
Ergen tayfa olsa anlarım. Koca koca insanların ağzında dilinle, katil olmamak çok zor

  • kahramanikarus  (17.11.16 09:21:52)
kemence + 1

Hangi ara çok kullanıldığını fark edemedim ama yerinde kullanıldığında ve suyu çıkmadığında seviyorum.
  • aychovsky  (17.11.16 09:27:18)
Bir ara farklı bir hissi vardı ama bokunu çıkardılar. Dilim varmıyor söylemeye, sevmiyorum.

  • Adramelekhh  (17.11.16 09:39:33)
kemence, aychovsky +1 Haddinden fazla kullanildigina da denk gelmedim zaten. Rahatsiz olmuyorum. Gayet kullanisli bir ifade.

  • stavro  (17.11.16 09:50:50)
aşırı derecede sinir oluyorum. kullananın ağzına, yüzüne hunharca vurasım geliyor.

  • ofelia  (17.11.16 10:26:08)
ben bunlara hiç denk gelmedim, şimdi cümle içinde hayal edemedim de.
bağlama bağlı olarak esprili olabilir belki.. ama genelde çok hoşlanmıyorum böyle uyduruk kaydırık ifadelerden.

  • manuel mandalina  (17.11.16 10:28:19)
çok itici

  • fragile lady  (17.11.16 10:56:40)
Hoşlanmıyorum.

  • battal gemalmaz  (17.11.16 11:02:23)
E bu kelimeler vardi zaten? Gecmisten bir hikaye anlattigimizi dusunelim. "Onu aldatmisti. Olsundu. Zaten herkes herkesi aldatmiyor muydu?"

Hele bir de dediginiz gibi itinayla kullaniyorlarsa hic sorun yok.
  • f_d  (17.11.16 11:38:55 ~ 11:42:41)
Böyle bir birleşik zaman yok Türkçe'de. Dolayısıyla doğru değil. tr.m.wikipedia.orgşik_zamanlı_fiil
Nihal Yeğinobalı'nın uydurması olduğunu düşünüyorum.

  • Lim5  (17.11.16 11:44:16)
ergence geliyor.

  • Esinsin  (17.11.16 11:49:59)