pişirmek vs yemek yapmak

geçenlerde çay koymak mı dökmek mi diye bir duyuru vardı bilenler bilir. aynı şey yemek pişirmek ve yemek yapmakta da var dimi. bi kesim pişirmeyi bi kesim yapmayı daha fazla kullanıyor galiba.

Yemek yapmak daha çok kullanılıyor.

Yemek yapıyorum/yaptım/yapıyordum/yapacağım.

Sadece "yemek daha pişmedi mi?" gibi durumlarda pişmek fiilini kullanıyorum.
  • dissendium  (15.11.16 19:04:33 ~ 19:07:28)
Yemek pişirmek var olan bir yemeği pişirmek gibi bir anlama geliyor sanki, biraz da köylüce. Yemek yapmak sıfırdan bir yemek hazırlamak, yoktan var etmek, yaratmak gibi.

  • angelus  (15.11.16 19:06:33)
yemek yapmak daha çok kullanılıyor

  • limoncello  (15.11.16 19:07:33)
ben yemek yapıyorum derim, yemek pişirmek dünden kalan yemek için kullanırım.

  • kurnaz  (15.11.16 19:12:21)
Yemek yapmak için illaki pişirmenize gerek yok. bir de böyle düşün

  • re noreno  (15.11.16 19:20:29)
Pişirmeden de yemek yapmak mumkun. Dolayisiyla buyuk ilan ve daha cok kullanilan yemek yapmak

  • delicevat  (15.11.16 19:26:01)
Yemek yapmak, ortaya yeni bir yemek koymaktır. Pişirmek ise hali hazırda var olan bir yemeği ısıtmaktır.

  • fragile lady  (15.11.16 19:41:25)
istediğini kullan ama pişirmek ısıtmak değildir sadece arkadaşın dediği gibi genelde yemek yapmak ve yemek pişirmek kullanılır. Cümle içinde kullanıyorum: Marketten sebze aldım akşama
pişireyim de yielim :)))

  • davy_jones77  (15.11.16 20:34:45)