TOEFL - IELTS Karşılaştırması ve kaynak sorusu

Selam duyuru ahalisi. Daha önce Toefl'a girdim, R:30, L:30, W:27, S:23 aldım. Şimdi Ielts'e girmem ve her bir alandan minimum 8 almam gerekli. İki sınav çokça karşılaştırılmış ama Ielts'te speakingin direkt insanlarla yapıldığı için daha kolay olduğu dışında pek yorum yapılmamış. Özellikle her iki sınava girenler de varsa bölümlerin karşılaştırmalarını yapabilirler mi?

Mesela ben Toefl'a hazırlanırken sistemini gayet anlaşılır buldum, özellikle ETS nin kendi kaynakları hem sınav sistemini çok iyi anlattıkları için hem de birebir örnek sınavlar içerdikleri için çok rahat etmiştim. Ielts de böyle yapısı belli, her zaman için aynı tipte soruların sorulduğu düzenli bir sınav mıdır?

Tabi kaynak da önerebilirsiniz, müteşekkir olurum.

İki sınava da girdim,ielts'in de aynı şekilde kitapları falan var,alıp oralardan hazırlanabilirsiniz. Konsept olarak pek bir fark yok bence,tek fark dediğiniz gibi ielts'de gerçek insan olması (ki benim ielts'e girme sebebim insana karşı konuşmanın daha rahat olacağını düşünmemdi ama denk geldiğim kadın korkunç bir İngiliz aksanına sahipti) ve diğer kısımların paper based olması.

  • archery  (13.11.16 19:33:37)