Amfi üzerinde bulunan "Loudness" özelliği nedir?

Arkadaşlar kaliteli ses sistemimin amfisinde böyle bir buton var. Basınca sesi biraz yükseltiyor gibi ama tam olarak olayı nedir acaba Loudness özelliğinin? Yani amaç sadece ses yükseltmek olsa onu volume yükselterekte yapabiliriz. Artısı, eksisi nedir, bilen birileri varsa söyleyebilirse çok sevinirim.

sesi volüm olarak yükseltmiyor da böyle sanki daha bi canlı dolgun hale getiriyor o özellik. birçok eski araba teybinde falan da vardır.

  • kibritsuyu  (14.10.16 12:45:18)
Düşük volume ayarında karakterstiğini kaybeden sesi daha düzgün hale getirmeye yarar.

  • kakaolu kremali biskuvi  (14.10.16 12:48:39)
hocam bir nevi farklı frekanstaki tınıları size doğrusal bir açıda yani aynı frekansta dinletebilmek gibi bişey. benim nazarımda gereksiz bi işlev.

  • delineron  (14.10.16 12:50:21)
görsel olarak bir fotografın boyutunun düşürülmesine rağmen renk derinliğinin/ parlaklığıın korunması eğilimi diyebiriz sanırım. ben de bilmiyordum ama yukarıdaki açıklamalardan anladığım bu.

  • 1adam  (14.10.16 13:21:58)
en.m.wikipedia.org

Delineron +1

düşük ve yüksek frekans uçlarındaki frekansların genliklerini artırıyor. insan kulağı bu uçları daha düşük duyuyor, loudness ayarı ile kulak ile duyduğun sesin frekans tepkimesi doğrusallaşıyor.
  • cedex  (14.10.16 14:30:48)