Vazgeçilmez, olmazsa olmaz programcıklarınız neler?

öncelikle şu "programcık" şeysini açıklayayım. :) şimdi foto işleri için program önersem, ne kullanıyorsunuz desem adobe photoshop denilecek büyük ihtimal. ki bence de o candır. ama o bir program. açılması bile zaman alıyor, 1-2 tıkla işinizi görmüyor. onla yapılacak en basit işleri de paint ile yapabiliyoruz mesela. işte bu da programcık oluyor.

programları geçelim. ben kendisi küçük ama adeta canlı bir varlık olsa boynuna sarılmak isteyeceğiniz programcıkları soruyorum.

benimkilerden biri mesela "Lightshot." ne mi yapıyor bu arkadaş? klavyeden tek bir tuşla devreye giriyor, o devreye girince ekranda gördüğünüz herhangi bir yeri mouse ile seçiyorsunuz ve bir tıklama ile kaydediyorsunuz ekran görüntüsü olarak. hemen kendisini ilgili klasörüne yolluyor. ya da internete yüklüyor link veriyor.

işte böyle yaramazları merak ediyorum.

işlevi ne olursa olsun önerebilirsiniz. ekstra olarak şunu da sorayım amaçlı olarak. lightshot'ın foto olarak yaptığını video olarak yapacak basit bir şeye ihtiyacım var. o an ekranın x süre boyunca hareketini basitçe bir yere kaydetsin istiyorum. mesela minik bir pencerede film izliyorsam, onu da saklayabilmeliyim x süreliğine..

adobe yerine gimp 2'de yapabiliyorum işlemleri kısaca halledebiliyorum. 250 mb civarı.

remove mouse var, telefon üzerinden bilg. kullanımı sağlıyor. mouse, klavye görevi görebiliyor.

lightshot'ı ben de kullanıyorum. şahane program.
  • Apocalypse  (27.09.16 18:20:57)
Fotosizer - İmaj boyutlandırma için tek geçerim
LupasRename - Toplu dosya ismi değiştirme uygulaması. İhtiyaç olduğunda hayat kurtarır
Windows Grep - Her türlü dosya içinde metin arama uygulaması. Kompel bir web uygulaması içinde tek bir satırı aramak için birebir
Notepad ++ - Notepadlerin kralı, daha fazla yazmaya gerek yok.
Autohotkey - Bilgisayarı Çinli bir elemanla iş yapıyormuş gibi otomatize etmek için süper çözüm
Snipping Tool - Windows 'un kendi ekran görüntüsü alma aparatı. Sürekli kullanıyor insan bi yerden sonra..
  • quaker  (27.09.16 18:28:07 ~ 18:31:26)
adobe acrobat reader yerine foxit reader çok güzel iş görüyor.

ayrıca f.lux, ekranın renk karışımını değiştirerek gözlerinizi koruyor. kullanmadığım her gün için pişmanım.
  • hypervaskulerdondurucu  (27.09.16 18:30:33)
o zaman yine 50 mblik photoshop cs6

fghfghfhfj

düzeltme:

adwcleaner - tarayıcı virüsü tarzı şeyler girerse çok etkili.
imacros chrome eklentisi - yukarıda bi arkadaşın dediği gibi otomatize etmek için iyidir.
audio eq chrome eklentisi - tüm webden aldığın her sesi ekolayzır yapıyor.
full page screen capture chrome eklentisi - tam sayfa fotoğraf alıyor.
google drivea programcık diyemeyiz efsane bişey. pc ve telefonu senkronize ediyorum ben ve yanında hdd taşımama gerek olmadan internet olan her yerden dosyalara ulaşıyorsun.
winmerge - iki yazının arasındaki farkları en iyi şekilde bulacak programdır. notepad ekranını 2ye böldüğünü düşün öyle çalışıyor. farklar renkleniyor.
7-data recovery - kullandığım en iyi beleş dosya kurtarma programı idi. şimdi durum nedir bilemem

aklıma geldikçe yazarım sonra
  • freetakilir  (27.09.16 18:35:11 ~ 28.09.16 01:23:53)
paint.net - photoshop gibi ama ufak ve hizli (vektorel calisma icin inkscape)
fence - masaustu duzenleme araci. masaustune cift tikla butun simgelerini gorunmez yapabiliyorsun.
hypercam 3 - ekran goruntusu kaydedici
google keep - telefonumda tuttugum notlara ulasmami sagliyor
telegram - bilgisayrdan telefona ya da tam tersi dosya alis verisi yapiyorum ayni zamanda arkadaslarimla iletisimimi sagliyor.
  • safepassage  (27.09.16 18:38:07)
FolderSize_ explorerda dosyaların boyutunu gösteriyor isminden de belli olduğu üzere

  • sadegazoz  (27.09.16 18:41:45)
WinDirStat - Seçilen sürücü veya klasörü tarayarak boyutlarına göre sıralayıp listeliyor. Bende hımm bu bayaa yer kaplıyormuş diyip siliyorum.
ShareX - Lightshot gibi fakat kullanmak istersen ekstra bi ton özelliği var (ftpye clouda upload etme, paylaşma, ekranı videolama vb. )
popcorntime - film dizi neyim izlemek için. torrenttan indirirken aynı zamandaizlemene olanak sağlıyor.
notepad++ - text editörü
  • cusi  (27.09.16 20:39:57)