telefon cahiline tavsiye

bugüne kadar hiç akıllı telefon kullanmadım. eski nokia, tuşlu telefonlardan vardı ama o da bozuldu. almışken bi akıllı telefon alıcam sanırım ama çok para vermek de istemiyorum. zaten telefonun akıllılığını büyük ihtimalle min. seviyede kullanacağım. en fazla 700-800 ki o kadar da olsun istemiyorum aslında ve kolay bozulmayacak, çabuk yavaşlamayacak vs. bi tavsiyeniz var mıdır?

ayrıca mesela bu tarz telefonlar hep böyle pahalı, neden acaba?
urun.n11.com

kolay bozulmayacak, çabuk yavaşlamayacak, öğrenimi ve kullanımı kolay, sade bir telefon istiyorsanız bunun adresi iphone'dur.

apple'ın bir üst düzey yöneticisinin bir hikayesi vardı, adam hayatında hiç tablet, telefon görmemiş bir çocuğa ipad veriyor ve çocuk içgüdüsel olarak ipad'i kullanmayı öğreniyor. uygulama açıyor, menüler arasında geziniyor.

bu sadeliğini özetlemek adına yeterliydi sanırım :)

buradan çıkardığım sonuç, 'aman neden bana güncelleme vermediler' problemi , yok efendim ram'i 2 gb - 3gb olsun oyunları full performans oynayayım derdi olmayan bir kullanıcısınız.

ben 5 yıldır iphone 4s kullanıyorum. model takıntınız yoksa, ki bence yok, 700-800 liraya sıfır 4s'ler var. arayüzü sade, oyunlarda uygulamalarda sorun çıkarmıyor. alınca son sürüme güncellemeden kullanırsanız telefon yavaş da olmaz. aman son sürüme güncellemeyin alırsanız.

4s'ten biraz büyük, biraz daha performans olarak iyi olan iphone 5c var. tasarımda iphone 4s tabii ki daha hoş duruyor. bu biraz da tercih meselesi.

*

bu fiyat aralığında birçok android cihaz da var. ama özellikle sade, uzun ömürlü ve kullanımı kolay olduğu için iphone'dan öneri yaptım. iphone'da sizin durumunuzda bir kullanıcı için 4s olmuş, 5c olmuş çok da fark etmez. hepsi zaten yıl yıl ileride tasarıma sahipler. son sürüme güncelleyip apple'ın tuzağına düşmezseniz sizi min. 5 yıl götürür.

ama android de bakayım derseniz, arayüzü biraz daha karışık. karışık dediğim, derli toplu değil. ios kadar stabil değil. sizin tipinizde bir kullanıcı için bu cihazlar da normalden uzun ömürlü olabilir ama 700-800 liralık android'den de çok hayır beklemeyin derim. neticede atıyorum sıfır bir 4s, zamanında amiral gemisi olarak dizayn edildiği için uzun ömürlülüğü yüksek. kamerası, performansı bugün bu fiyat bandındaki telefonlardan çok daha üstün. ama dezavantajı ne; ekranı 3.5 inç. ki ben alıştığım için sorun olmuyor bana. muhtemelen size de olmaz tuşlu telefonlardan sonra. 5c bu fiyata biraz daha büyük ekran.

bu nedenle bu fiyatta android cihaz önerisi yapmayacaım. ama isterseniz yine de birkaç cihaz sayabilirim.

ekleme:

android için kendine özgü bir arayüz kullanan xiaomi mi4 var. belki bu biraz daha derli toplu. üstelik 600 lira bir şeydi. donanımı 1500 liralık telefonlarla aynı neredeyse. daha güncel, daha büyük ekranlı.

xiaomi çin'de lider bir marka. ama türkiye'de bilinmiyor işte. adamlar bizim pazara girmemiş. halbuki fiyat/performans denen şeyin anasını ağlatmış adamlar. o derece düşük fiyat yüksek performans veriyor. duruşu da güzel.

çin'de olsak marka popüler ama türkiye'de bilinmediği için marka takıntınız falan varsa ön yargı oluşturabilir tabi. ama buna da bakmak lazım.
  • tosiba  (22.09.16 22:52:00 ~ 22:59:08)