doktora yeterlik sorusu

selam. geçen bahar yy.ı sonu itibariyle ders yükümlülüğümü tamamladım ve yeterlik aşamasına geldim. şu an kayıt haftasındayız. bu dönem, yani aralıkta yeterliğe girmek istemediğimi danışmanıma söyledim, o da uygun gördü.

şimdi bu durumda yine de yeterlik için kayıt yaptırmalı mıyım, yani girmeyecek olduğum durumda prosedür nedir? sanki arkadaşlarım kayıt yaptırmayıp bir dönem pas geçme gibi bir hakkım olduğundan bahsetmişlerdi, derslerle cebelleşirken de hiç araştırmadım açıkçası. aşağıdaki yönetmeliğin ilgili maddelerinden anladığım kadarıyla her halükarda kayıt yaptırıyorum ve girmediğim için kalmış görünüyorum, sonraki dönem yine kayıt yaptırıp giriyorum, doğru mudur?

yönetmelik şöyle diyor:
"(2) Yeterlik sınavları güz ve bahar yarıyıllarının sonunda olmak üzere yılda iki kez yapılır. Kredilerini tamamlayan, ağırlıklı genel not ortalaması en az 3.00 olan her öğrenci, danışmanın uygun görüşüyle en geç bir yarıyıl sonra yeterlik sınavına girmek zorundadır. Girmediği takdirde başarısız sayılır.

(3) Yeterlik sınavına girmek için başvuruda bulunan öğrenci yeterlik sınavına girmediği takdirde başarısız sayılır.

(4) Yeterlik sınavında başarısız olan öğrenci bir sonraki yarıyılda tekrar sınava alınır. Yeterlik sınavında iki kez başarısız olan öğrenci, danışman önerisi, program yürütme kurulunun uygun görüşüyle alacağı dokuz kredilik dersi ağırlıklı genel not ortalaması en az 3.00 olacak şekilde tamamlar ve iki yeterlik sınav hakkı daha kazanır. Bu süreç sonunda yeniden başarısız olan öğrenci için aynı uygulama devam eder."

Doğru anlamışsın, yalnız 4. madde değişti. Artık 2 sefer yeterlilikten geçemezsen atılıyorsun.

  • yemrem  (08.09.16 00:06:06)