kendinizi zorlayarak bitirdiğiniz kitaplar

oldu mu? hangi kitaptı?

sizi çok sıkmasına rağmen hangi motivasyonla sonunu getirdiniz?

bu kitabı okumanız zorunlu muydu, yoksa hür iradenizle mi inat ettiniz?

şu an bir kitaba savaş açtım fakat zorlu ilerliyor, 2 haftadır dörtte üçü anca bitti.

daha önce böyle bir durumda kaldınız mı? buyrun sohbete

50 shades of grey in ilk kitabi.

Digrlerini okumadim zaten. Bir arkadasim vermistii, cok seksi , grey tam karizma filan diye ajdjsh ayip olmasin diye okduum da yazan kazma kadinin "anastasia dudagini isirdi, grey tahrik oluyom dedi. Anastasia inadina isirip isirip durdu" betimlemesinden fenalik geciriyodum artik.

Kiz kitabi verince okuyum diye yani.
  • kuehles blondes  (23.08.16 19:56:35)
Adam Fawer - Oz
Aslında sıkmadı ama büyük hayal kırıklığı oldu.
Zorunlu değildi adamın kredisi büyük.

Vardır başka da en son bu olduğu için aklıma ilk bu geldi.
  • mutekebbir  (23.08.16 20:00:46)
Karamazov Kardeşler

Hayvan gibi uzundu. Gerçi bitirdim mi tam hatırlamıyorum. Belki son 10-20 sayfayı okumamışımdır. Sonları ne olacak diye merak etmiştim. Zaten başıma ne geldiyse bu fikir yüzünden geliyor. Breaking Bad'i Walter'ın sonu ne olacak diye bitirdim, şu anda Game of Thrones'u demir tahta kim oturacak diye izliyorum. Karamazov Kardeşleri de Dimitri'ye ne olacak diye okumuştum.

Okuma alışkanlığı kazanmak için zorlamıştım ben kendimi. Daha çok okursam zekam daha da artar gibi bir düşünceye sahibim. İstemiyorsan bırakabilirsin. Belki dili falan sıkıntılıdır.
  • dissendium  (23.08.16 20:07:09)
Dorian Gray'in Portresi ni okumam aylar sürdü.

  • petekpare  (23.08.16 20:08:04)
lise haricinde zorunlu kitap okumadım. şuan ilk 50 sayfası sarmıyorsa bırakıyorum kitabı.
lisede de inat etmedim. özetini arkadaşlardan dinleyerek geçtim dersi.

  • sttc  (23.08.16 20:29:07)
gorkim ana'yı zorla bitirmiştim ama sonu öyle güzel bitmişti ki ananın yakalanmasını defalarca okumuştum.

  • for day to break  (23.08.16 20:42:29)
Yaşama Sevinci
Körleşme
Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi
Azizler ve Alimler

Zorunlu değildi, belki devamında güzel şeyler olur diye zorladım kendimi ama olmadı.
  • harvey  (23.08.16 20:43:14)
tabii ki oldu. tutunamayanlar, bir kış gecesi eğer bir yolcu, savaş ve barış ve gurur ve önyargı.
"tutunamayanlar"daki o anlam kargaşası, diyaloglardaki karışıklık beni bedenen bitirdi. iki defa yarıda bırakıp ertesi gün yeniden başladım.

"gurur ve önyargı" kadar boş bir kitap daha görmedim. vakit kaybının getirdiği sinir haricinde üzerinizde hiçbir etki bırakamayacak kadar duygudan, güçten, edebi tattan ve anlamdan çok çok uzak, içi boş bir "karalama".

"bir kış gecesi eğer bir yolcu" ise kendinden nefret ettiren bir başka saçma anlatım tekniğine sahip kitap. zerre içine çekemediği gibi kitabın içeriğine dair tek bir şey hatırlamakta bile zorlanıyorum.

"savaş ve barış": cidden bu kitabın neresi bu kadar tutuluyor, şahane sayılıyor, anlamıyorum. bana hiçbir şey hissettirmedi maalesef.

bu dördünü de "başladığım kitabı bitirmeliyim, illa bana katacağı bir şeyler vardır. belki ilerisi de çok daha iyidir." mantığıyla bitirdim.

bu mantığıma rağmen bazı kitapları ise sınırımı çok zorlamama rağmen bitiremedim:
-başkan babamızın sonbaharı: kitapta nokta yok, sadece virgül var. bitiremedim dolayısla.
-pedro paramo: anlatım tarzını beğenmedim, tutunamayanlar'daki gibi diyaloglar ve zamanlar arası düşünmekten yarım kaldı.
  • m e b  (23.08.16 20:43:42)
Rama serisi 3. kitap. 4 hiç başlamadı o sebepten. O mis gibi ilk kitabı mundar etmişler. Uzay efsanesi ise 4. ve son kitapta batırıyor maalesef.

  • kargn  (23.08.16 21:28:34)
mai ve siyah halada bitirmedim. ana karakteri dovesim var hala.

  • 1917  (23.08.16 21:32:02)
Neil Gaiman'ın iddialı bir fanı olmama ve Terry Pratchett'i çok sevmeme rağmen Kıyamet Gösterisi'nin bitirene kadar akla karayı seçtim. Neden bilmiyorum, hikâyeye giremedim bir türlü. karakterler, diyaloglar hiç mi hiç sarmadı. Ama iki yazarın bu kitap dışındaki bütün eserlerini bayıla bayıla okudum.

  • BuddyGuy  (23.08.16 21:38:34)