have not vs doesn't have farki?

bi turlu kafama girmiyor. turkce ile cok cakistigi icin mi boyle oluyor acaba?

this city DOESNT HAVE nice weather
this city has not nice weather

mesela bana hep 2. dogru gibi geliyor. kullanim amaci sahiplik oldugu icin bu sehrin iyi havaya sahip olma fikri dogru geliyor bana.

ne dusunuyorsunuz?

Daha fazla yabancı dizi film izleyip kulak alışkanlığı oluşturmalısınız. İlk cümle irite duruyor. İkinci cümle tamamen yanlış.

  • archmage mahmut  (20.08.16 17:20:14)
Ve tabii ki bol bol okuyun.

  • archmage mahmut  (20.08.16 17:21:12)
this city has not nice weather'' böyle bir cümle kurulabilir mi?
genelde dizilerde benim takip ettiğim kadarıyla en azından;
ı dont have any idea
yerine
ı have no idea. kullanılıyor.acaba bunu mu sormak istedin?
  • yuz kiloluk bir zenci  (20.08.16 17:25:29 ~ 17:27:39)
Öncelikle, Türkçe düşünmekten uzaklaşmak gerek diyeceğim, ama Türkçe'de "bu şehrin iyi havası var" ya da "şu şehrin iyi havası yok" demezsiniz ki. Daha ziyade havanın özne olduğu bir şekilde kurarsınız. "The weather is quite good in ...." vs. gibi.

"to have" iyelik (sahiplik) belirtir.
"I have a car" versus "I do not have a car".
Her ne kadar arkaik (çok eski) kullanımda, "I have not a car" ifadesi gramatik olarak doğru da olsa, dediğinizi muhtemelen kimse anlamayacaktır ve güzel/akıcı bir kullanım da değildir.

Acaba siz oradaki "have not"ı, present perfect tense ile karıştırıyor olabilir misiniz?
  • cedilla  (20.08.16 17:35:51)
Benim bildiğim kadarıyla has not kullanımı yanlış değil. Emin olamasam da öyle gibi.

Eğer yanlış değilse bu iki cümlenin farkı tabi ki vurgu.

Doesnt have kullanılınca vurgu olumsuzlukta.
Has not kullanılınca vurgu olmayan şeyde, yani güzel havada.
  • Adramelekhh  (20.08.16 17:36:50 ~ 17:37:28)
ikincisi tümüyle yanlış. çünkü o cümlede asıl fiil yok. have/has asıl anlamının yanında perfect tense yardımcı fiili olarakta kullanılır. ikinci cümlede böyle kullanılıyor zaten. o yüzden de soru yanıtlama durumları hariç bir asıl fiil gerekiyor.

  • tururo  (20.08.16 17:40:12)
gramatik olarak yanlış değil.
böyle bir kullanım, belki 17.-18. yüzyılda ingilterede kabul görür. ya da bir edebiyatçının tarzıdır, "poetic license"tan kurtarır.
ama modern kullanımda kulak tırmalayan bir ifadedir.
  • cedilla  (20.08.16 17:42:30)
himm acaba yanlis mi anladim.

this city doesnt have nice weather = bu sehir iyi hava yapmiyor anlamina mi geliyor?

yada soyle acayim

my brother does not repair a car cumlesi teoride the city doesnt have nice weather ile ayni altyapiya mi sahip?
  • mayeskuel  (20.08.16 17:44:10 ~ 17:45:54)
özünde aynı.

this city/my brother: özne
does not repair/does not have: geniş zaman + fiil + olumsuzluk eki
a car / weather: nesne

ama bir kez daha, Türkçe'ye oturtmamakta, İngilizceyi kendi içinde ele almakta fayda var.
  • cedilla  (20.08.16 17:49:19)
İkinci cumle amerikan ingilizcesinde mumkun ama tercih edilebilir degil. Boyle sorular icin wordreferenceforum dogru kaynak.

  • thewizardofearthsea  (20.08.16 17:54:50)
ikinci cümle "has not" değil de "has no" olursa gramatik olarak doğru olur.
"not" kullanacaksanız, "has not got" veya kısaca "hasn't got" demelisiniz.

öbür türlü anlam olarak aynılar. az vurgu farkı var belki.
  • anonim yazar  (20.08.16 19:48:18)