bebekle muhabbet etme

bugüne kadar hiçbir bebekle/ çocukla çok yakın temasta bulunmadım. zaten çocuk sevmem de. ama şimdi kendi çocuğum oldu tabiki çok seviyorum ama onu nasıl oyalayacağımı bilemiyorum. bir iki sohbetten sonra muhabbet tıkanıyor napıcağımı şaşırıyorum. ay öyle miymiş şöyle miymiş vs gibi seviyorum ediyorum ama sonra dicek bişi bulamıyorum.

anneannesi/ babanesi alıyor saatlerce oyalayabiliyorlar ben 5 dk sonra napıcağımı şaşırıyorum. onları annesi olarak görmez değil mi? çünkü ben çok zaman geçiremiyorum öyle oyun olarak. anca emzirirken, altını değiştirirken, kıyafetlerini değiştirirken fln biraz konuşabiliyorum. sonra dediğim gibi dicek bişi bulamıyorum.

geçer mi bu durum? siz ne konuşuyorsunuz bebeklerle? napiyim ben?
not: kendisi 5.5 haftalık.

Allah bağışlasın. ben de bir baba olarak çocuklarımı ne kadar sevsem de onlarla oyun oynama, sohbet etme konusunda çok kötüyüm :D gerçi siz annesiniz ama gelecek tavsiyeler baba olarak benim de işime yarar belki.

  • animalman  (11.08.16 14:08:50)
Allah bağışlasın öncelikle.
Sohbetten ziyade monolog oluyordur sizinki :) Ben olsam (eşime de öyle yaptıracağım) gün içinde yaşadıklarımı, düşündüklerimi, okuduklarımı sesli olarak anlatırım.
Maksat sesine aşina olsun, politikayla ilgilenmesini beklemiyoruz neticede.

Yumuşak bir ses tonu ile olduğu sürece ne anlattığının önemi yok kanımca. İcabında gazeteyi al, eğlenceli şeyler varmışçasına oku.
  • cakabo  (11.08.16 14:09:34)
Bebeklerle dalga geçilir genelde. Konuşmayı yeni öğrenen bir bebek hep anlamsız şeyler söyler ya, ben de onlar konuşurken "yapma ya, gerçekten öyle miymiş, eee sonra noolmuş?" gibi şeyler söylüyorum, direkt gülüyorlar. Yüz ifadelerini yorumlamayı öğrenin. Örneğin yemek yediğinde istekliyse "hmmm, iyiymiş," falan diyebilirsiniz. Kucağınıza alıp gezdirin. Kuşları, kedileri gösterin. Biraz büyüyünce havaya atın, tutmayı unutmayın. Ağzını burnunu sıkın vs. Ben baba değilim ama kuzenlerim sayesinde bayağı bir tecrübe edindim. Bir de bebekler sakallı biri görünce bile baba der. Onların kafaları biraz düz mantık. O yüzden başkalarına anne deme şansı biraz var ama sizi kokunuzdan, yüzünüzden tanır. Baba olma vaktim gelmiş benim bu arada. Bu kadar şeyi nereden biliyorum lan ben?

  • dissendium  (11.08.16 14:14:35 ~ 14:16:52)
Büyüdükçe konuşursun merak etme. Zaten bir aylık bebek ancak senin mimiklerinden yüzünde telaş olup olmadığını anlar.

Onerim, olan biten ne varsa anlat. Bir yere gideceği zaman gideceği yeri, orada kimler olacağını falan büyüğe anlatır gibi anlat. Gün içinde olanları, onu ne kadar sevdiğini, vb. anlatabilirsin. Onun dışında masal, hikaye falan da anlatabilirsin.

Sütü senden aldığı surece anneyi karıştırmaz, rahat ol :) ama konuşmanın bebeğin kendini ifade etmesine baya faydası oluyor.
  • babilbaligi  (11.08.16 14:15:22)
Eneee ben teyze olmuşum :)) analı babalı büyüsün bebelak :)

Bence geçer, zaten pek bi sorun değil bence, sevgini gösteriyosan sarılıp öpüyosan bağınız diğerlerininkine benzemez.

Oyuncak olsun elinde salla falan güleryüzlü ol sesini hep duyur şarkı ninni söyle tıkanınca :)
  • apartman teyze  (11.08.16 14:16:40)
bence de olay ses aşinalığı ve ona karşı yaklaşımınız. çünkü bebekler gerçekten onlarla ilgilenip ilgilenmediğinizi anlayabiliyorlar, erkek arkadaşım inanılmaz bebek oyalayabilen birisi, en yaramaz çocuğu anında etkisi altına alıp saatlerce oyalayabiliyor, gözlemlediğim şey ise bebeklere büyük insan muamelesi yapması, konuşuyor onlarla gün içerisinde yaptıklarını falan anlatıyor, o an ortamda olan kişileri tanıtıyor vs. yani ne söylediğinizin önemi yok aslında çocuk onunla iletişim kurduğunuzu anlasın yeter, sonrasında başkalarıyla konuşmalarınıza bile ağzı açık bakıp gülecektir :)

  • aslmtn  (11.08.16 14:20:38)
sta seni ifşadan hatırlıyorum ben ya çok tatlış bi hamileydin :) ne mutlu sağlıkla almışsın kucağına, güzel günlerde, huzurla, sağlıkla, mutlulukla büyüt inşallah.

benim de yeğenlerden tecrübemle söylüyorum şarkı söyleyebilirsin, masal anlatabilirsin, aaa kuş varmış bak abi geçmiş hanimiş köpecik falan derken insan bi zaman sonra alışıyo bebekle konuşmaya :) ilk yeğende ben de tıkanıyodum şimdikilerde çeneme vurdu bi alıyorum yanıma hanimiş ayağı hanimiş parmakları diye bi başlıyorum şarkılar türküler derken anası zor alıyo elimden yeter özledim çocuğumu geri ver diye :)
  • kakamelsokoban  (11.08.16 14:25:44)
bir de babanesi bizle kalıyor gazı oldukça fln ona veriyorum çıkartsın diye ya da oyalasın diye. kolaya kaçıyorum biraz da. o yüzden pek bir bağ oluşamamış gibi hissediyorum:( ama çok yoruluyorum da bir yandan uykusuz kalıyorum bazen 2-3 saat memede kalmak istiyor çünkü. sanırım başbaşa kalmamız lazım biraz da..

  • sta  (11.08.16 14:30:51)
gözünüz aydın! anne değilim, bu aralar konuya ilişkin fazla okuyorum ve gördüğüm samimi olan bütün annelerin söyledikleri özellikle ilk aylarda uyumanızın çok önemli olduğu, uyudukça sütünüzün arttığı ve fırsat buldukça uyumak gerektiği. ayrıca bu 'bağ' olayı da siz de çocuk da kendini biraz toparlayınca 2-3 aydan sonra oluşuyormuş, ki zaten sevgi neydi sevgi emekti dolayısıyla emek verdikçe ilişkiniz de gelişecek. bu nedenle çok uyuyun bence de, siz dinlendikçe daha dingin, daha az stresli, daha sağlıklı olacaksınız, moraliniz iyi olacak ki bebeğinize de iyi geleceksiniz. kendinizi yıpratmayın.

  • kassiopeia  (11.08.16 14:47:56)
Ben alıyorum karşıma kendime rakı ona da süt koyuyorum, memleketin durumundan girip futbola ordan karı-kız muhabbetine, her şeyi anlatıyorum valla. Geçenlerde bu darbe olayının iç yüzünü, bunun nasıl ülkemize karşı kurulmuş olan bir komplo olduğunu falan anlattım, bebe korkudan altına sıçmış valla.

  • bobinhoo  (11.08.16 14:55:41)
emzirirken bile bebeğinizle kimsenin kuramayacağı bir bağ kurmuş olursunuz merak etmeyin sizden başka birini annesi sanmaz. bebeklerle nasıl oyun oynanacağını izleyebileceğiniz videolar mevcut youtube'da onlara bakabilirsiniz. instagramda yine bu konuda birsürü paylaşım var. en basitinden ben çocuk fizyoterapisti olarak bu tarz paylaşımlar ufak bilgilendirme postları hazırlıyorum. ziyaret etmek isterseniz instagramda; www.instagram.com bir sürü çocuk gelişimci ya da anne bu tarz paylaşımlar yapıyor. aralarında mutlaka sizin de keyif alarak yapacağınız öneriler çıkacaktır.

  • avonkatalogu  (11.08.16 15:00:04)
@avonkatalogu baktım zaten instagramda bu hesabı takip ediyormuşum. sizin hesabınız mı bu?
evet sanırım dediğiniz gibi zamanla oluşacak şeyler bunlar ama işte şu anda bir bağ olmayınca kendimi suçlu hissetmeye başladım. hafif de olsa sanırım bir doğum sonrası depresyonu yaşıyorum tam emin değilim.

  • sta  (11.08.16 15:05:24)
@bobinhoo: sesli güldüm. işte modern anne-baba olmak budur!

bu arada basit hareketleri olan basitleştirilmiş çocuk sarkıları acayip işe yarıyor. kırmızı balik, miniminnacık örümcek falan yardırsan olur ;)
  • babilbaligi  (11.08.16 15:08:08)
tavsiye ettiğiniz şarkı, masal vs varsa tavsiyelerinizi alabilirim :) her türlü çocuk oyalayıcı şeye açığım m

  • sta  (11.08.16 15:12:04)
4 aylık anneyim. Bütün hayatım boyunca gordugum ve kucagima aldigim en minik bebek 6 aylikti. Hemen annesine geri verdim zaten. Çocuk bebek iletisimim sıfır!!!

20 gunlukten beri bebegime tek bakiyorum. Ben artık zorlamaktan vazgeçtim.oldugu kadar muhabbet ediyorum. Ama uzakta da olsam beni tanıyor. Girunce gülümsüyor. Sesine tepki veriyor :)
  • balik kraker  (11.08.16 15:17:59)
--yalan söylemiyorum--

geçenlerde eski sevgilimin evlenmesi üzerine eşimin abisinin çocuğunu aldım kucağıma, gezdirirken anlattım da anlattım eskilerden. garibim de dinliyor napsın, içimi döktüm rahatladım.
  • hakim oynayin dedi  (11.08.16 15:20:27)
ben de anne değilim ama annem anlatır hep, mutfakta iş yaparken seni koyardım sandalyene aklıma gelen her şeyi anlatırdım diye. bence de çok mantıklı. çocukla hebele hübele ay ciciş tatlış diye konuşmaktansa, belki de çok kasvetli olmamasına özen göstererek normal konular konuşmak hem algılarının genişlemesine hem senin sesine alışmasına hem de bağ kurmanıza yardımcı olur. ne anlatıcam deme özellikle yalnızken ben ortaokuldayken bakkaldan şunu alırdımdan, havalar neden böyleden tutup, şarkı açıp eşlik etmeye sonsuza uzanır yani, şu an kaç yaşındaysan o kadar yıllık bilgi var paylaşacak.

  • freya  (11.08.16 15:37:15)
Annenin çok konuşmasına gerek yok. Çocuk hareketlerinizden anlar durumu.

Ancak bu durum sizi rahatsız ediyorsa, gözlem yapıp taklit edeceksiniz. Anneanne/babaanne kucağına alıp, yarım saat ne konuşuyorsa dinleyip kendinize uyarlayacaksınız. Bir süre sonra aranızda muhabbet oluşur zaten.

.
  • kartallar yuksek ucar  (11.08.16 15:57:34)
duyuruyu silme olur mu. şimdi değil ama ilerisi için instagramdan oyuncu anneyi takip etmeni öneririm. mümkün olsa evlatlık çocuğu olmak isterdim o kadar yani.

  • yue  (11.08.16 15:59:13)
Konuşmazsan dil öğrenemez. Konuşması yaşıtlarından geri kalır. Hiçbir şey yapamıyorsan çocuk kitabı al onu oku. Bak kuzucuk gelmiş yemeğini yemiş falan uydur işte.

  • Lim5  (11.08.16 16:57:36)
en yakın arkadaşım doğduğu günden bu yana kitap okuyor. sadece çocuk kitaplarıda değil üstelik, mesela bebekken beşiğindeyken kendi okuduğu romanı eline alıp hem kendine okuyordu hem bebeğe. şu an 2,5 yaşında, saatlerce kitap okusak sıkılmıyor ve müthiş şekilde kendi kendine zaman geçiriyor çocuk. tabii ki her çocuğun kendi karakteride var, gözlemlemeniz lazım.

kendinizi suçlu hissetme konusuna odaklanmamaya çalışın. öğretilmiş, dayatılmış, ezberletilmiş annelerden olmak zorunda değilsiniz. mutlaka kendinize özel, size özel bir bağ kuruyorsunuzdur siz. ama o kadar şey empoze ediliyor ki, onların etkisiyle "acaba" diyorsunuz bence. bırakın bunları bir kenara, kendinizi dinleyin, bebeğinizi gözlemleyin ve içinizden nasıl geliyorsa öyle ilerleyin...

ayrıca tebrikler, gözünüz aydın :).
  • Phoebe  (11.08.16 22:17:08 ~ 22:20:05)