Kitap okuma alışkanlığınızla ilgili merak ettiğim bir şey var

Merhaba,

Sizin okuma alışkanlığınızı ve tarzınını merak ediyorum ve soruyorum.

Daha çok edebi kitapları veya içinde bir kurgu içeren kitapları mı tercih ediyorsunuz yoksa araştırma kitaplarını mı? Biliyorum bu soru biraz saçma belki o yüzden demek istediğim aslında şu :

Bir edebi kitabı okurken bir yandan da ilgi alanınıza göre araştırma kitaplarını da paralel bir şekilde okuyor musunuz? Yoksa, bir kitap tarzı biter sonra diğeri mi başlar?

Kendi açımdan ben bir tarz biter diğer kitap başlar yapamıyorum. Hep iki koldan ilerliyor bir yandan bir araştırma kitabı bir yandan da kurgu kitabı. Ancak bu verimliğimi ( ya da okumalardan alacağım tatmini) düşürüyor mu diye de merak etmiyor değilim?

örneğin işim için veya kişisel merakım için araştırma kitabı okurken içten içe canım bir kurgunun içinde kaybolmak biraz daha rahat bir okuma yapma istiyor. Ancak bir edebi kitapta okurken bazen aklım kendime didaktik olarak daha fazla şey katabilecek merak ettiğim araştırmada oluyor. Garip bir durum.

Ben epey uzunca bir zamandır sadece Türk yazarların kitaplarını okuyorum, çoğunlukla öykü. Okul için yapmak zorunda olduğum teorik okumalar hariç neredeyse başka şey okumam.

  • buff  (19.07.16 21:52:59 ~ 21:53:09)
Ben birini bitirmeden başlayamıyorum başlasam bile konsantre olmam mümkün olmuyor. Belli bir kategorim yok bir alana merak saldıysam önce o alana dair kitaplarımı okuyorum. Mesela darbe ile ilgili bir merakım oluşunca önce bu alana dair yazarları kitapları araştırıp sipariş edip bitiririm sonra edebi bir seriye geçebilirim.

  • gozu acik sevisen yahudi  (19.07.16 21:54:29)
Şu anda 6 kitap paralel okuyorum desem? Belirli bir konu ile ilgili 3 ü bilimsel, biri tarih/araştırma, 2 si roman. Farklı diller üstelik. Araştırmalar Almanca, İngilizce. Bilimsel olanların hepsi laptop'ta. Tarih/araştırma olan basılı, iki roman kidle'da. Benim aklım buna alışık. Bence aklını ve kavrayışını alıştırmakla ilgili. Bir edebiyat kitabının verimli olması ne demek tam olarak anlayamadım ama bende düşen bir verimlilik yok. Bir de radyo tiyatrosu dinliyorum, eski Yunan tragedyaları. Mutluyum.

  • shadowcat  (19.07.16 21:58:24)
uzun zamandır kurmaca olarak yalnızca öykü okuyorum, bir oturuşta tüketilebilecek şeyler olmalı. Kurmacanın dışında araştırma kitaplarından ziyade makale okuyorum denilebilir. Zaten göçebe hayata geçtiğimden beridir kitap fetişim kayboldu. Ha ama şöyle uzun bir yolculuk sırasında içinde kaybolduğum kitaplar da oluyor tek tük.

Senin özeline gelirsek: aynı anda birden fazla kurmaca kitabı okumuyorsan sorun yoktur bence. birden fazla araştırma kitabının verimi düşüreceğini sanmıyorum (eğitim sisteminden ötürü zihnimiz böyle konudan konuya zıplamaya alışkın olmalı).
  • negatype  (19.07.16 22:01:15)
kurgu ve bilimsel bi arada okurum. bazen bir tanesi çok sarar, %80 - %20 olur. çok saran bitince de öbürü onun yerini dolduramıyor, bi boşluk oluşuyor, yeni kitap giriyor. öbürü %40'a çıkıyor en fazla, yeni gelen sarmazsa ağır aksak gidiyor, yenileri giriyor, öyle gidiyor.. voff çok saran kitap öbürlerini piç ediyor resmen. bende de aynı sorun varmış.

  • kaichi  (19.07.16 22:03:33)
bazı zamanlar üst üste edebi tarzda okuyorum, bazen belli konulara odaklanıp onlarla ilgili araştırma kitaplarını okuyorum. fakat edebi tarzdakileri okuma sıklığı daha ağır basıyor genelde.

  • vacigok  (19.07.16 22:04:02)
kurgu-kurgu olmayan kitapları aynı anda okumaya çalışınca çok verimsiz kaldığımı farkettim. aynı anda değil, bir gruptan sıkılınca ötekine ağırlık veriyorum.

  • doxanikee  (19.07.16 22:09:26)
Ikisini bi arada goturemiyorum ben. Gerci lise yillarimda ayni anda 3 4 kitap okurdum ama su an kafam kaldirmiyor. Odaklanacaksam bir seye tam odaklanmaliyim. Yillarca kurgu agirlikli okudum ama sanırım yaşın da ilerlemesiyle beraber araştırma kitaplarina agirlik vermeye basladim. Kurgu okurken cok cabuk sıkılıyorum.

  • rayde  (19.07.16 22:09:50)
araştırma ve kurgu olarak 2 kitabı aynı anda okuyorum genelde, bir yandan da bitmek bilmeyen bir öğrencilik hayatım olduğu için okumam gereken bir sürü başka şey çıkıyor sürekli. araştırma-kurgulardan biri önce biterse başka yeni bir kitaba başlamak için diğerinin de bitmesini bekliyorum. ikisi de bittikten sonra yeni 1 veya 2 kitaba başlıyorum. hiç başlamış olduğum bir kitabın olmadığı bir dönem olmuyor ama bir kitabı bitirme hızım 6 ay ile 2 hafta arası değişiyor yoğunluğuma göre.

  • passive aggressive  (19.07.16 22:35:35)
İşim gereği iki koldan ilerliyor. Hem teorik hem kurmaca metinler okuyorum

  • mutlusismankedi2015  (19.07.16 22:57:06)