Oruç tutacağım! & tutmayacağım!

Bu sene ilk defa oruç tutacak var mı? Neden?
Çocukluğumdan beri oruç tutuyorum. Bu sene tutmayacağım, çünkü...?

Valla bende 5 senedir tutuyorum ilk baslayisim tamamen babaya ozenmek felandi suan aslinda hic anlami yok ama sunun icin tutuyorum diye bilecegim;
-gercekten 1 ay sonrasinda bi zindelik hissediyorum
-sigara ve alkolu birakmis oluyorum (sigara ayda 1 paket icki ise her haftasonu oluyor oructan sonra 5-6 ay agzima surmuyorum...)
-ailemin bunu onaylamasi
  • kilimanjaro  (03.06.16 01:14:44)
Ben ilkokuldan beri tutarım. Alışkanlık oldu. Sonlara doğru kendimle bütunleşmiş gibi oluyorum. Yazlar çok zor ama.

  • nekolaytezla  (03.06.16 01:42:03)
Eskiden komple tutardım, dört senedir tutmuyorum, bu da beşincisi olacak.

  • i was made for you  (03.06.16 02:02:26)
6.sınıftan beri tutuyorum.
Başlarda sahura kalkmak ve iftarda ailemin hissettiklerini paylaşabilmek içindi.
Artık sadece yemek değil benim için, dedikodu yapmıyorum ve kimseyi kırmamaya üzmemeye çalışıyorum.
Açken bunun farkına varmak daha kolay, mesela tam söveceksin bi dinginlik durgunluk bitkinlik hissedip "boşver" diyosun. Ramazandan sonra da devam ediyor bu otokontrol uzun bi süre.
  • megalomaniac  (03.06.16 02:04:45 ~ 02:06:16)
Küçükken tutardım, aileden öyle görürdük çünkü.

Senelerdir tutmama geleneğini bu sene de devam ettiricem, çünkü atayistim
  • lesmiserables  (03.06.16 05:16:50)
ben yazları ailemin yanında geçirdiğim için atayiz olmama rağmen mahalle baskısı dolayısıyla oruç tutuyomuşum feyki veriyorum. annem ve kardeşlerim biliyo ama dede, nine falan var. hem onların yanında yemek ayıp olur diye yemek istemiyorum hem de ben iki ay sonra gidicem ama AAA ORUÇ DA TUTMUYO diye abuk sabuk konuşmaların muhatabı annem olacak, yazık kadına. o yüzden hoşgörülü müsloların gazabına uğramamak için koca ayı aç geçiriyorum anasını satiyim.

ha bu sene bence iyi oldu çünkü geçtiğimiz yılların aksine ele almam gereken bir kilo problemim var. iftarda 79 tabak yemek yemediğim sürece bayağı kilo veririm diye tahmin ediyorum, kendimce bi çeşit intermittent fasting yapmaya çalışçam.
  • der meister  (03.06.16 05:34:01)
ilkokul 5.sınıftan üniversite 3 e kadar tuttum.

ama lisedeki büttün oruçlarımda falım çiğneyip sigara içen ergen bir gerizekalıydım. orucun bozulmayacağına inancım tamdı.

inancım hep garipti işte. 5 yıldır tutmuyorum. aklıma da gelmiyor. tutsam mı diye. çünkü inanmıyorum.
  • disardayim  (03.06.16 05:58:22)
İlkokul 1'den beri tutuyorum, yani 5 yaş. Ağır bi psikiyatrik tedavi gördüğüm bi yıl vardı, tez yazmaya çalışıyorum bi yandan, bi tek o yıl tutmadım.
Kendime göre bi inancim var. Ramazan ayının huzurlu havasını seviyorum. Kollektif olan değil yalnız, kendi içimdeki olanı. Megolo'nun dediği gibi kendimi bi tür disipline cekmeme de yardımcı oluyor. İşte eyle.

  • manuel mandalina  (03.06.16 08:20:39)
Ilk okuldan beri tutuyorum, bir zararini gormedim, mutluyum. En azindan bir ay daha iyi yasadigimi hissediyorum.

  • fakyoras  (03.06.16 08:32:25)
16-8 if diyeti yapıyorum, sonuç odaklıyım.

  • piremses  (03.06.16 08:52:11)
İlkokuldan beri tutuyorum. Son senelerde de orucu sporla açarak devam ediyorum. Bu sene de öyle olacak.

  • arnold schwarzeneger  (03.06.16 09:54:27)
küçük yaşlardan beri tutuyordum ama son 3 4 yıldır tutmuyorum. bu yıl da tutmayacağım. inanmıyorum çünkü artık. sağlığımın da oruca izin vermemesi hoşgörülü müslümanların gazabına uğramamı engelliyor, der meister'ın da dediği gibi.

  • ruhen hastayim ben  (03.06.16 10:15:31 ~ 10:16:14)
İlkokuldan beri tutarım. Aileden geliyor tabii. Ama şimdi babam şeker hastası tutamıyor, ablam zaten küçükken bile fena olurdu haşimoto filan da var o da tutamıyor. Annemde Alzheimer var o da tutamıyor (ya da devamlı olarak tutmak istiyor, ama artık onun tutması doğru değil). Ben tutabildiğimce devam edeceğim.

  • SiyamkedisiZorro  (03.06.16 10:59:15)
yapabilirsem tutacağım. susamaktan korktuğum için 30 günün 30'unda da tutabilirim diyemiyorum. elden geldiğince diyelim.

alkolü de azaltacağım. bünye için bir fırsat olabilir.
  • mermize  (03.06.16 11:15:38)
ufakken çok tutmustum.

şimdi malesef, sigara ve sıcaktan dolayı tutamıcam. Allah affetsin.
  • anonymice  (03.06.16 11:24:05)
tutmam. halalarım, babam falan tutuyor.

ben sağlıksız buluyorum. alkol almam ama 1 ay falan, belki bir iki-kere.

her boku yiyip de sonra müslümanız ayağına yatanları görünce zaten içimde istek kalmıyor.

millet açlıktan gergin oluyor, sinirlilik hat safhada. öyle olmak istemiyorum.
  • passion rules the game  (03.06.16 11:27:48)
nerde bu ateistler? ne kadar çok oruç tutan varmış.
hayatımda hiç oruç tutmadım tutmam da. fakirlerin halinden anlamak için empati yeterli. yoksa aç kalıp da iftarda öküz gibi yiince o orucun bir anlamı olmuyor.
etrafımda da oruç tutan yok. ramazan gelince sokakta yemek de yerim su da içerim inadına.
ramazanda alkolü de abartıyorum(bu sene içemicem ama seneye tam gaz devam)
  • sta  (03.06.16 12:03:21)
yeşş. eşim müslüman değil ben yalnız takılıcam. bi süredir öğle yemeği yemiyorum mideyi küçülttüm zaten, bir tek su kaybı işi var ama idare ederim. klima var her yerde. akşamları karpuz kavuna abanıcam, sahura da kalkarsam (genelde kalkmıyorum) tuzsuz diye kefir yoğurt oathmeal türü şeyler yerim heralde.

  • kaichi  (03.06.16 12:43:12)
ateist geldi beyler sakin. 27 yasımdayım hiç tutmadım şimdiye kadar.

  • t joe  (03.06.16 12:46:16)
ortaokulda başlamıştım ilk tutmaya. 10 yıldır tutmuyorum. yaşım 35.

  • burya  (03.06.16 13:03:45)
Her ramazan full oruç tuttuğum dönemlerde midemden rahatsızlandım. Gastreontoloji doktorumun midem için verdiği tüm tavsiyeler oruçla taban tabana zıt olduğu için oruç tutmayı bıraktım. Sonra başka şeyler de bıraktım:)

  • atatapiti  (03.06.16 19:38:09)
her ramazanda genelde 1 gün tutarım ya da hiç tutmuyorum

  • limoncello  (03.06.16 19:40:09)
lise son sınıfa kadar neredeyse 30/30 tutardım 2005 falandı bıraktım mantıksız gelmeye başladı.

  • prezarlatif  (03.06.16 19:42:24)