"şuan"

kendimden şüphe etmeye başladım ben mi yanlış biliyorum diye.

"şuan" nedir arkadaşlar. hiç ummadığım adamlar "şuan" diyor. cahil desen neyse, her imlayı doğru kullanıp öteki cümlede "şuan" yazıyor.

"şu an" değil mi, nerden çıktı bunu bitişik yazmak? ciddi soruyorum bunu. kural falan mı değişti bitişik yazılır diye? "şuan" nedir yahu?

Şu an doğru diye biliyorum ben de. Her şeyin hersey sanılması gibi bir durum bu da sanırım.

  • fraise  (30.05.16 12:23:52 ~ 12:29:34)
benim de son zamanda dikkatimi en çok yanlış bu.

burada da çok fazla 'şuan' yazılıyor. aslı tabii ki şu an.
  • mermize  (30.05.16 12:26:52)
bu tür hatalar olabiliyor bazen. benim de hiç ummadığım adamlar hala "muhattap" yazıyor.
çuvaldızı kendime batırmazsam olmaz. bir sene öncesine kadar "müraacat" yazıyordum. :(

  • lazpalle  (30.05.16 12:29:30)
fraise + 1
Ayrı olan doğru ama herşey veya bir çok gibi karışan bir şey.

  • aychovsky  (30.05.16 12:30:42)
şu an yazılır; yalnız bunun herşey/her şey ile karşılaştırılmaması gerekir, çünkü her şeyin, herşey olarak yazımının doğru kabul edildiği zamanlar var.

  • devilred  (30.05.16 12:37:35)
peki ya "haftasonu"?:/

  • peggy  (30.05.16 12:38:34)
geçen gün aynı şüpheye ben de düşüp TDK'ye açıp baktım, gerçekten böyle bir kelime var mı diye. dediğin gibi hiç ummadığım kişiler bile "şuan" yazıyor. örneğin "haftasonu" birleşik yazılıyor sanılabilir, çoğu kişi bilmez onu da "şu" ve "an" kelimelerinin birleşik yazıldığını kim, neden zannedebilir anlamıyorum.

bazılarınızı şaşırtacak bir şey söyleyip kaçmak istedim: mademki ve oysaki kelimeleri böyle birleşik yazılıyor.
  • nathanieltroy  (30.05.16 14:07:19)
zaman içinde değişiklik oluyor. Örneğin "bugün" gibi.

  • yankee jumping  (30.05.16 15:19:47)
Değişiklik falan olmuyor, doğrusu "şu an". Ama birçok kişide yanlış kullanım yerleşmiş. "Benim ki", "bende", "herşey" gibi komik hatalar gibi.

  • mutlusismankedi2015  (30.05.16 15:52:27)
problemciddisormandazaten.

  • gokhan atestepe  (30.05.16 15:54:43)
@mutlusismankedi2015 o zaman "bugün" kelimesi hakkındaki görüşlerinizi de alalım

  • yankee jumping  (30.05.16 16:10:26)
her "benim ki" ya da "bende" yazılan yerde hata olmak zorunda değil, "kalemin bende" ya da "o kalem benim ki" dediğinde gayet de doğru kullanımlar mesela. her "şuan" yazımı yanlış ama.

  • devilred  (30.05.16 16:16:42)