hayvanseverlerin gereksiz saldırganlığı

başlıkta hayvanseverler dedim ama az çok anladınız siz neyden bahsettiğimi. sanki biz hayvan sevmiyoruz, bi onlar seviyor. neden birer panter emel saklı bu insanların içinde? daha az önce adam sormuş "kedi mi beslemeliyim, köpek mi" diye -bakın, soru sadece bu-, gelen cevap "erkek arkadaşın olunca evden atmaya yer ararsın". kafayı mı yediniz kardeşim?

bu tiplerin samimi olduğuna inanıyor musunuz en basitinden? ben asla inanmıyorum. bu neredeyse her şeye, herkese saçma sapan saldırma motivasyonlarını da çözemiyorum. var di mi böyle bi "her şeyi en iyi ben biliyorum" havası bu insanlarda?

şu başlığı da şuraya atıp gideyim:

(bkz: hayvanseverlerin manyak olması)

Hayvanları severim hayvanseverlerden iğrenirim. Hayvanseverlik de bir çeşit psikolojik rahatsızlık, o da eşittir kişilikteki bazı eksiklik ya da yanlışlar.

  • podrostok  (24.05.16 00:36:15)
Duyuru benim için açılmış da ben de kendimi hayvansever olarak tanımlamıyorum, ne olacak şimdi. Teşekkürler devilred, muck!

Neyse duyuruya yanıtım burada:

Hayvanseverleri ben de sevmiyorum. Kafeste kuş besleyip kendilerine hayvansever diyorlar. O kuşlara hayatlarının işkencesini yapıyorlar aslında. O kuş üreyemiyor, uçamıyor, ömür boyu aynı yemi yiyor...

Sonra kedi satın alıp, sokak kedilerini cinsine göre beğenmiyor kimileri. Kedi ırkçıları bunlar da.

Sokak kedilerini seven kimileri de onları tavukla besliyor. Bunda tavuğun ne suçu var! Buna da türcülük deniyor. Bir hayvanı şirin bulduğu için diğer hayvanla onu besliyor. Sokak kedileri bildiğin çöpten yemek buluyor zaten! Yok illa marketten mama alacak. Kuzu etiyle yapılmış kedi köpek mamaları bile var. Bunda kuzunun ne suçu var! Sarışınları seviyorsun diye sarışın insanlara zenci eti yedirmek gibi bir şey bu!

Sonra hayvanları seviyorum deyip iki aylığına kedi getiriyor eve sıkılınca kediyi sokağa bırakıyor. Hayvanlara değer vermeyenleri anlarım, onlara göre kediler köpekler şunlar bunlar değersizdir... de onların hislerini anlamayıp bir de kendilerine hayansever diyenler benim sevmediklerim.
  • Traveller  (24.05.16 00:37:06 ~ 01:02:21)
bu neredeyse her şeye, herkese saçma sapan saldırma motivasyonlarını da çözemiyorum. var di mi böyle bi "her şeyi en iyi ben biliyorum" havası bu insanlarda?

Var, evet.
  • damdanakan  (24.05.16 00:38:09)
herkese haayvansever denmez, önce bunu bi netleştirelim. ben de hayvanları severim öreneğin, çok kedi köpek iyileştirdim. evimde de baktım sonra sokağa saldım. şimdi yok misal. çiçek koparmaya bile karşıyım yerinde güzel o çiçekler. seviyorum ayağına kopartıp öldürüyorsun resmen.

işte o insanlara "havansever" demiyoruz.
  • Goddard  (24.05.16 00:39:54)
o dangalaklar zaten polemik olsa da girsem diyolar. her haltı biliyolar her konuya hakimler. sen niye ciddiye alıyosun, he de geç :)

  • ambrosia  (24.05.16 00:42:20)
he he Traveller.

  • devilred  (24.05.16 00:43:55)
bu duyuru birkaç saat önce gördüğüm "7-8 saat evde yokum köpek alsam problem olur mu köpeğe?" temalı duyuruya verilen "iki sene sonra bıkacaksan alma!!" cevabı üzerine açıldı galiba.

ben onu görünce uyuz olmuştum, onu yazan arkadaş onlaynsa gelsin akldfjalk çok iticiler bence de. bir de hayvan sahiplendirme ilanlarına hayvanın ağzından yazanlar çok itici. yav he he diyorum her okuduğumda.
  • nickimin hakkini veremedim  (24.05.16 00:47:13)
Sen de hayvanseverlere saldırmış oldun su an. Herkes bir gün hater olacak, her canlı internette haterligi tadacak. Kaçış yok.

  • damdanakan  (24.05.16 00:48:43)
benim duyuruda en çok cevap verdiğim duyurular hayvan kategorisindeki duyurular. hemen hepsi sorduktan 1 gün sonra siliyor ve hemen hepsi kedi/köpek alayım mı? diye soruyor. hepsine de neredeyse aynı cevabı veriyorum. hayvan sahiplenmenin ne kadar zor ve ömürlük bir şey olduğundan bahsediyorum.

bu arada hayvan sever tepkilerinin abartılı ve psikolojik vaka olduğuna kesinlikle katılıyorum. ancak şunu tanıdığım bir sürü insandan dolayı teyit edebilirim ki bu insanların çoğu kesinlikle samimi. inandıkları bir şey var ve bunun için uğraşıyorlar. zaten samimi olmayan bir insanın verebileceği tepkiler değil bu kadar aşırı tepkiler. yani her tepki verenin samimi olduğunu söylemiyorum tabii ki ancak samimi tepki verenler gayet anlaşılıyor bence.

şu da var ki dediğiniz gibi psikolojik sorunların ortaya çıkmasının bir sebebi var. gerçekten hayvanlara yardım etmek için hayatının büyük bir çoğunluğunu harcayan insanlar var. ben ne kadar böyle bir kafaya erişmekten korksam da, ben bile ne gibi durumlar gördüm. kim bilir onlar neler görmüş, yaşamıştır.

bizim ülkemizle sınırlı kalamayacak şekilde dünyada bir hayvan şiddeti sorunu var. insanlar bir şey yapmaya çalışıyorlar. kah agresifleşiyorlar, kah haksız tepkiler veriyorlar. ancak ben şahsi olarak bunları gayet anlamlandırabiliyorum.

siz de başka bir şeye tepki verseniz mesela? başka bir şey için kavga etseniz?

sonuçta bu insanlar bir şey için kavga ediyorlar ve bu kavgalarının en büyük müessibi sırf heves için hayvan sahiplenenler. 3 ay sonra bırakıyor çoğunluğu.

deminki duyuruda traveller sanırım bahsettiğiniz cevabı yazmıştı. inanıyorum ki gördüğü ve yaşadığı şeyler sonucunda bu tepkiyi veriyor. çünkü hayvan şiddetinin en büyük sebebi bir hevesle hayvan alan insanlar.

köpek popülasyonun artmasında da, köpek saldırılarında da ya da bahsettiğiniz duyuruya yazdığım cevapta verdiğim örnekteki olayda da suçlu hevesle hayvan sahiplenenlerde.

tekrar ediyorum. bence de bu kadar saldırganlık ve bu ruh hali normal değil. ancak kesinlikle anlayışla karşılanabilir.
  • cinayet saati  (24.05.16 00:50:39)
Laf atmayın bana :)) Açıklamamı yukarıda yaptım! Okumadan nefret ederseniz hepiniz traveller gibi olursunuz ;)

(Aslında hepimiz aynıyız)
  • Traveller  (24.05.16 00:54:08)
Öncelikle arkadaşın bahsettiği duyuru benim duyurum, aha da şurda www.eksiduyuru.com

Bahsettiği cevabı veren kişi de buraya da cevap vermiş.

Hangisi daha az kötüyse alacam diye bir şey yok. Elbette bir hayvana bakmak kişinin isteği dahilinde olan, zorunluluktan kaynaklanmayan bir şey olduğu için de kişilerin seçimine tâbidir. Elbette hayvan alırken kendimize en uygun hayvanı seçmeye özen gösteriyoruz ki onlar da rezil olmasın biz de. Yoksa kutup ayısına da bakmak isterim bal porsunuğa da.

"Hal böyle olunca" insan ileride oluşabilecek sıkıntıları "daha önceden deneyimlemiş" kişilere danışarak öğreniyor ve en uygun şartları sağlayan hayvana yuvasını açıyor.

--

Buradaki hayvanlı duyuruları yaklaşık bir yıldır takip ediyor, onların nasıl davrandığı, yanındaki insanların ne yaptığına dair görüşler ediniyor; bunu kendi hayatımla karşılaştırıyor, sahiplenmek için en uygun şartları oluşturuyordum. Şimdiye kadar ki en çok kafamı kurcalayan şey sık sık şehir değiştirmemdi. (Bu değiştirmeler kalıcı değil bir hafta kalıp dönüyor, bir ay kalıp dönüyor şeklinde) Ancak artık bu sorunu da çözdüğüm için böyle bir duyuru açarak genel tecrübeleri öğrenmiş oldum.
  • Euxinos007  (24.05.16 00:55:43 ~ 01:00:17)
Hayvanseverler arasında kim daha çok seviyor tadında ilginç bir çekişme olduğu doğru ve hayvanlar için en iyisini ben bilirim, siz bi boktan anlamıyorsunuz şeklinde bir ego çekişmesi var. Bu zaman zaman hayvan sevgisinin önüne geçiyor ve kişide ego kaynaklı bir saldırganlığa, ukalalığa sebebiyet veriyor.

Lakin işin bir de farklı bir yüzü var. Hayvan meselesi ile gerçekten ilgilenmeye başlayıp aktüel olarak bir şeyler yapınca meselenin ne kadar vahim olduğunu görüyoruz. Sahiplenip ertesi günü sokağa atanlar, sahiplendiği hayvanı satmaya çalışanlar, barınağa bırakanlar, öldürenler, tecavüz edenler, işkence edenler... Bunların dışında çok basit bahaneler ile terk edenler. Nelerle karşılaşıyoruz bilseniz aklınız durur. Köpeği asitle yakan adam var. Köpeği 3 aylık tatile giderken evde tek başına bırakan adam var. Hayvanın beline kürekle vurup felç eden adam var. Bunlar sadece bir iki örnek. Sadece.

Dışarıdan bakan birinin hayvanseverlerin saldırgan ve korumacı tavrından irite olmasını anlayabiliyorum. Bunu poz kesmek olarak düşünenler de vardır. Cidden samimi olmayan hayvanseverler de vardır. Ama olaya bir de bizim tarafımızdan bakabilmekte fayda var. Götünü yırtıp kurtardığın, milyarlık tedavi masrafını karşılayıp iyileştirdiğin, sahiplendirdiğin hayvanı tekrar dönüp iyi ihtimalle barınakta bulunca çıldırıyorsun. Hayvanseverler manyak değil o yüzden, "bizi siz delirttiniz."

Hayvanseverlerin hayvanlar konusunda ne kadar emek, mesai, para, duygu, gözyaşı harcadığını bilse insanlar bence daha olumlu yaklaşabilirler.
  • buff  (24.05.16 01:00:15 ~ 01:02:18)
bu arada bazı arkadaşların yok hayvan ağzından yazılınca çok itici falan gibi laflarını görünce gerçekten üzülüyorum. ve eski duyurularına baktığımda da tahmin yürüttüğümde de bunların daha yetişkinliğe erişememiş çocuklar olduğunu düşünüyorum.

evet birbirimize saldırmayalım ancak bu konu gerçekten "öf çok amelece :s" falan diye geçiştirilecek bir şey değil. demin yazdığım cevapta da belirttim. gerçekten bu çok büyük bir sorun ve bir sürü insan hayatını sadece buna odaklayıp buna göre yaşıyor.

işe giderken, nişanlımla buluşacakken, annemin yolda gördüğü falan 3-5 hayvanı tedavi ettirip sahiplendirene kadar gerçekten canım çıktı. çünkü gözünüzü çevirseniz de o hayvanı o halde bırakıp gidemeyecek kadar vicdanlı olmak zorundasınız. insan olmak bu demek bence. bu insanlar keyifleri için o dille yazmıyorlar. belki birilerinin dikkatini çekeriz diye yazıyorlar.

yani aşırı duyar da kasmak istemiyorum. devilred'e hak versem de bence biraz daha anlayışlı olmasını isterim kendimce. ama nickimin hakkını veremiyorum'un yazdığı bence hiç hak verilebilecek bir şey değil.

bu arada şöyle bir örnek vermek istiyorum. ömür gedik'i nasıl biliyoruz? bildiğiniz mal değil mi? hatta ben biraz daha aptalca şeylerini biliyorum. bildiğin süzme gerizekalı. ama ne kadar aptal olsa da medyada hayvanlarla alakalı yaptığı şeylere saygı duymak gerekiyor. hiç bir şey yapmasa da (ki bir şey yapacak kadar akıllı biri değil gerçekten) bir farkındalık yaratıyor ekranda.

dolayısıyla gerçekten hayvan hakları gibi bir sorun var. çok değil ama azıcık daha duyarlı olunabilir bence.
  • cinayet saati  (24.05.16 01:02:56)
Bakın adam şu cümleyi kurmuş "Kedi tirmaliyo, kopek havliyo hofff hangisi daha az kotuyse onu alcam yalnizliktan gibi bi anlam cikmis bahsi gecen duyurudan. Hal boyle olunca daha simdiden sıkıntıları karsilastirirken yuzyuze gelince nolcak diye dusunuyo insan, ondan hep bu saldirilar."

Böyle bir cümleyi insan neden kurar ?. "Hangisi daha az kötüyse onu alacam" dikkatinizi çekmek istediğim cümle bu. Duyurumda dediğim "Hangisi daha iyi olur ?" cümlesini "Evde yalnızım" ile beraber yorumlamaya yetmiyor bazı şeyler. Ben burada hangisi daha iyi hoplar, zıplar, hangisi çılgın atar demek istiyorum herhalde. Bir de araya yalnızlıktan sıkıştırmış.

Sanıyor ki kedi köpeği sıkıntıdan almak istiyorum insanların hayatlarıyla ilgili bilginiz olmadan fikriniz olmasın.
  • Euxinos007  (24.05.16 01:06:40 ~ 01:08:27)
@cinayet saati, ciğerdelen, buff

Devilred ve diğerleri ne yazık ki toplumda savaş verdiğimiz insanlar. Büyük ihtimalle vejetaryenleri aşağılıyorlar, toplumdaki azınlıkların yaşam hakları olmadığını düşünüyorlar; trafikte kırmızıda geçen, kadınları aşağılayan, ERİL düşünceye sahip kişiler bunlar. Sizleri tanımıyorum, ERİL düşünceyle ne demek istediğimi anladınız umarım. Bizler bu toplumda azınlığız çünkü kendi yaşamlarımızın yanında başka yaşamları da önemsiyoruz. Durum üzücü ama daha verimli bir eğitimle, sorgulayıcı ve kendinden başkasını da düşündürecek bir eğitim ve kültür aşılama sistemiyle belki işin içinden çıkılabilir. Ama iktidarlar da bunu istemez çünkü onların koltuklarında kalmalarını sağlayan aslında bu cehalet ve bencillik gücü.
  • Traveller  (24.05.16 01:12:51)
@Traveller ben toplumda kimseyle savaş halinde değilim. Bütüncül bir anlayışı anlayabilme ve aktarabilmenin derdindeyim. İnsan, hayvan, bitki, bütün doğa ve evrenin bir olduğuna inanıyorum ve kimseden farklı ve üstün görmüyorum kendimi. Kendimi kimseden ayırmıyorum.

Hayvanseverliğin yanısıra bi feminist de olarak feminizm ve ekolojik duyarlılığı asla birbirinden ayırmam. Ancak bunun yanında insanları belli tipler altında genellememem gerektiğini de biliyorum. Devilred'i ve diğerlerini tanımam, ne derece eril zihniyet taşıdıklarını bilemem. Daha doğrusu taşıdıkları bir eril zihniyet mi yoksa en basitinden bir bilgisizlik mi bunu anlamaya çalışırım ilk önce. Eğer cidden böyleyse de düşmanca ve aşağılayıcı bir tavır sergilemektense anlayışlı ve anlatmaya çalışan bir tavır ile yaklaşmayı doğru buluyorum karşıdakine. Ben bir şeyin bilgisine sahipsem ve bunun doğru olduğunu biliyorsam karşıdakini ezmek, ona savaş açmak için kullanmam bu bilgiyi. Ona da öğretmeye çalışırım.

İyi niyetlisiniz, eminim bundan ama bence temelini biraz negatif güdülenmeden alan bir niyet bu. Dolayısıyla katılamıyorum size. Beni lütfen dışında tutun genellemelerinizin.
  • buff  (24.05.16 01:21:01 ~ 01:23:03)
Ayni duyuruya ikinci az saldirgan cevabi ben girdim.

Burada her hafta duzenli sekilde kedi kopek sahiplendirme duyurulari goruyoruz,bende takip ediyorum.geneli ilanlar bir hafta kadar duruyor ve sonra ilgisizlikten siliniyor.sansa birisi cikarsa buyuk mutluluk.sonra bir kac hafta evvel arkadasin birisi bir duyuru acti ve yanilmiyorsam 6 kedi yavrusundan bahsetti.cins ve guzel kediler.bu aralar cok moda olanlardan.burda millet birbirini ezdi almak icin.saniyorum ilan acildiktan 5 ya da 10 dakika sonra hepsi sahiplenilmisti.

Buna cok sasiriyormuyum ,asla.bekledigim samimiyet zaten bu kadar.bu canlilarda aksesuar.iste bu yuzden kedi tirmalar,kopekte havlar diyen arkadasa abi sen almayiver,dizi seyret,telefonunla oyna diyoruz.duyuruyu acan arkadasi tenzih edelim ama alip pic edip sokaklara atiyorlar bunlari ve dayanma sanslari yok.sikilinca alip dolaba kaldiramaiyorsunuz.sonra bin turlu yalan,mustakbel esimin tuye alerjisi var,cocugumuz olacak,iste o zamanda esinide diye baslayip icimizden kufur ediyoruz size,ben disimdanda ediyorum.almayin abi.hayvanlari hobi olarak sevmeyin.
  • duptıs  (24.05.16 01:25:33)
Hayvanseverden bazıları psikolojik olarak hasta.

şöyle ki aşırı hayvan sevgisinin ardında birine ya da bir şeye karşı duyulan nefret ya da bir kayıp ( sevilen birinin ölmesi gibi ) olabiliyor.

aşırı hayvanseverlik, şefkat ya da sürekli dindarlığı ön plana çıkarmak bir ruh hastalığıdır. Aslında tam zıt düşüncelere sahip oluyor ama savunma mekanizması kendine olan saygısını yitirmemesi için onu o şekilde davranmaya itiyor. Az evvel facebook'ta kediseverler sayfasında bir kadının paylaşımlarını inceledim, kadının öz bakımı sıfır, görünüşünden bile hasta olduğunu anlayabiliyorsun.

Normal olanı bir hayvan sahiplenirsin onunla ilgilenirsin ya da zor durumdaki bir hayvana yardım edersin olay budur. Her saniye hayvanlarla ilgili paylaşım yapmak, tartışmalara girmek, kavga etmek hastalıktır.
  • roe  (24.05.16 01:27:14 ~ 01:29:23)
Kimin samimi olup olmadığına karar vermek senin haddine değil. Ben kimseye kedi tırmalıyor köpek havlıyor almıyorum demedim. Bunların ikisini de barındıran insanlara sordum. Kimin neyi öğrenip öğrenmediğini tartacak kadar kendini bir halt sanma

  • Euxinos007  (24.05.16 01:33:27)
@buff ayirim konusunda benim de henuz kafam karisik. Genellemelerin yanlis oldugunu bilsem de karakterinin birkac ozelliginin kisinin diger ozelliklerini ongorebilmemi sagladigini dusunuyorum. Iktidara karsi savas halinde oldugumuzu dusunuyorum. Bu iktidar kendisini surekli degistirebilen kimi zaman karsimiza hayvan dusmani olarak kimi zaman da turculuk ve satin aldirma durtusuyle ortaya cikan bir iktidar. Bunun yaninda bireylerin secenekleri tanimamasi da bir sorun. Bu konuda hak veriyorum. Zaman zaman yardimci olmak ve bir secenegin daha mevcut oldugunu belirtmek yerine kisinin bilgisizligini yadirgiyorum. Gercekten ekofemisnizmin duyarliligi icinde anlayisli bir tavriniz varsa paylasimlarinizi daha dikkatli okuyacagimi belirtmek isterim.

  • Traveller  (24.05.16 01:33:35)
bu baslikla damarima bastin. ama bahsettigin sey abartilacak bir sey degil bence. asil facebook'ta her gun kendini hayvan kurtarmaya adamis insanlarin gereksiz saldirganliklarini okudukca deliriyorum. birisi bir sey sorsa bloke ediyorlar. bu insanlarin hicbiri masum degil. egolarini filan da gectim, hepsi paragoz olmus, cogu kendi pazarini koruma derdinde. duyuruduki yorumlari tenzih ediyorum.
ornek veriyorum, barinagindan fotograf koymus, bagli bir kopek var. bilmeyen birisi basit bir sey soruyor 'neden bagli?' vay sen kimsin de sorguluyorsun, acik birakalim da diger kopekleri mi parcalasin da.. neyse gunde yuzlerce ornegi var zaten facebook'ta :( sonra bize mama gonderin, ilac gonderin, ne ruhsuzsunuz da. ama soru da sormayin mantigindalar. konuyu epey destim, ama ozetle durum bu.

  • bir varmis bir yokmus  (24.05.16 01:34:45 ~ 01:38:25)
Bu hayvansever geçinenlerden bazıları da kendine toplumda yer edinmek, kabul görmek amaçlı bu aşırılığa başvuruyor. " hayvansever " kimliğini iletişim kurmak amaçlı kullanıyor. Karşı cins ilişkileri olsun, normal arkadaşlıklar olsun bu tanımladığı kimlik üzerinden oluyor.

  • roe  (24.05.16 01:37:40)
@traveller, aslında beni de bu genellemenin dışında tutsan iyi edersin :) bir çok hayvan duyurusunda birbirimize referans verip cevap vermiştik. ama dediğim gibi hepsi sildiği için o duyuruları bulamadım. ancak nickini hatırlıyorum. ben bir feminist değilim. bu da gayet doğal ve normal. çünkü düşünsel bir fikir feminizm. ben bunun destekçisi olmam, sen olursun vs. bunlar tamamen insanın kişisel gelişimiyle alakalı.

aynı şekilde ne kadar kendimle çelişkilerim olsa da vejeteryan değilim. bu da aslında alışılmışlıktan gelse de bir tercih meselesi benim için. ancak yazdığında desteklediğim bir nokta var ki bu ne bir fikir ne de tercih. hayvanlara yardım etmek, onlara karşı vicdanlı olmak adı üzerinde tamamen vicdani bir nokta benim için. bunu yalnızca evcil hayvanlar olarak da düşünmemek gerekiyor. ne kadar zararlı olursa olsun bir yaşamı bitirmemeye ve başka bir çözüm bulmaya çalışıyorum kendi adıma.

buff'a ise şu noktada katılıyorum. burada gerçekten ayırt edici nokta, insanın doğada kendini nasıl konumlandırdığı ile ilgili. her şey gerçekten bizim için mi? yoksa insanlar da doğanın bir parçası mı?

ben şahsi olarak burada insanların da doğanın bir parçası olduğu fikrindeyim. ancak dediğim gibi. ben de buradaki kimseyle kavga halinde değilim. belki hayvan bakmak konusunda bilgisiz olabilirler ama her gün gördüğümüz hayvanlara eziyet edenlerin bu arkadaşlardan çıktığına inanmıyorum.
  • cinayet saati  (24.05.16 01:40:08)
@Traveller işte böyle tatlı tatlı anlaşınca çok mutlu oluyorum ben.

Ebette hepimiz insanız, zaaflarımız var, kontrol edemediğimiz taraflarımız var. Benim de zaman zaman öfkeye kapılıp dellendiğim anlar olmuyor mu, oluyor. Erkek egemen topluma, her türlü canlıya hatta cansız olduğunu düşündüklerimize karşı yapılan zulmün karşısında çıldırdığım zamanlar oluyor. Ama sakinliği koruyabildiğimiz yere kadar korumak, bunun için uğraşmak çok önemli.
  • buff  (24.05.16 01:40:58 ~ 01:42:34)
Traveller, her duyuruda yaptığın gibi bunda da hayvanlardan lafı gene nası feminizme azınlık haklarına getirmeyi başardın? birazdan kürtler de çok eziliyor ühü diye başlamandan korkuyorum

  • ambrosia  (24.05.16 01:44:04)
@cinayet saati

Kavga olarak buradaki insanlar degil savas halinde oldugumuz durum iktidarlarin dusunce sistemi. Buna siyaset de denilebilir eger savas ve siyaset sozcuklerini ilk anlamlari disinsa dusunursek. Homofobik, dislayici, bencil dil ile baslayan bu surec hayvanlarin katledilmesi, insanlarin yasamlari boyunca temel hak ve ozgurlukleri elde edememeleri, doga katliami gibi sureclerle tamamlaniyor. Buff'in da dedigi gibi erkek'ten sonra kadin'in kedilerin atlarin daha sonra yunuslarin en altta boceklerin yer aldigi pramit dunyadan hepsinin bir butun oldugu ekolojik kumeye gecis istiyoruz.

Kavga icin de buradaki kimseyi degil iktidarlarin eril gorusunu kastettim. Zaten saatler once konuyu acan kisiyle mesajlastik sozum ona degildi.
  • Traveller  (24.05.16 01:52:11)
@ambrosia

Kadin dedigimde biyolojik olarak kadin bedenindeki insanlari demek istemiyorum. Queer felsefeye gore eril olmayani demek istiyorum. Bunu Wittig buyuk harfle Erkek ve Kadin diyerek yazmisti. Eril sozcugu de sanirim erkek egemen sistemi tanimlamak icin kullanilabilir.
  • Traveller  (24.05.16 01:55:07)
Sana ve kimseye karşı samimi olmak zorunda değilim. Kaldı ki "ben ne kadar hayvanseverim şu kadar hayvana bakıyorum" kafasına ulaşmak da eminim acayip bir duygudur.

  • Euxinos007  (24.05.16 01:57:16)
İşte hep diyorum. Okumak ayrı bir şey. Az biraz kafanı yukarı kaldır bak.

  • Euxinos007  (24.05.16 02:25:23)
Dubtıs +1

  • hasmetizm 2046  (24.05.16 07:47:29)
millette uzman psikiyatr olmuş maşallah, o hasta bu şöyle deli bunun çocukluk travmaları var. kim neyi severse sever sizi neden rahatsız ediyor? millet ineğe tapıyor kimse çıkıpta bu ineğe tapanlar ne kadar salak diye tepki gösteriyor mu?

işin ucunda iyi bir niyet var, yaşanmış tecrübüler var. üstelik bunlar herkesin görebileceği kadar açıkça ortada hayvansever olmaya gerek yok, artık tvde bile uyarıları dönüyor sokağa atacağınız hayvanı bir hevesle almayın diye. bazen insanları şöyle bir sarsmak gerekiyor malesef nasıl bir sorumluluğun altına girdiğinin farkında mı diye. bu hayvanseverler de onu yapıyor.

adam evine aldığına bakmayı bırak arabayla üstünden geçtiği hayvana bile bir dakika durup bakmıyor bir şey yapabilir miyim diye. vicdanı sızlamadan öylece acılar içinde bırakıp gidiyor. böylesi insanların olduğu yerde hayvanseverleri anlayışla karşılamak lazım uyarıların için sağol farkındayım denebilir rahatlıkla.
  • yue  (24.05.16 09:21:31 ~ 09:30:01)
yukarıda çok polemik dönmüş okumadım
cevabım evet aşırı olanları malca buluyorum.

  • basond  (24.05.16 09:22:32)
yıllarca şiddeti gittikçe artan bir köpek fobisi ile mücadele ettim. son sürat gelen arabanın önüne atlamak mı yoksa köpekle yanyana yoldan geçmek mi deseniz arabanın altına atlamayı tercih ederdim, o derece yani. çevremde hayvansever olan, evcil hayvanı olanlardan bir alman arkadaşım hariç her zaman çok yorucu ve kırıcı davranışlara ve yorumlara maruz kaldım. yok benim insan sevgimden de şüphe edermiş, yok onlar insanlardan zararsızmış, o kadar gönüllü çalışmalara katılmamın sahte olduğunu dahi söyleyen oldu. hatta parkta illa olduğum tarafta köpeğiyle oynayan birinden çok ciddi fobim var diye ricada bulunduğumda (ondan çok önce gelmiştim ve uzanmış kitap okuyorduk arkadaşımla), bilerek üstüme attı hayvanın oyuncağını, köpek öyle bir koştu ki, korkudan saatlerce ağladım kocaman insan. bunun sevmemek olmadığını, fobi olduğunu, asansöründe ısırmadığını ama insanların fobisi olduğunu anlatma çabalarım hep sonuçsuz kaldı.

bir tek o alman arkadaşım fobim olmasa bile sevmek zorunda olmadığımı, nefret etmemem ve hayvan düşmanı olmamamın yeterli olduğunu söylerdi bana.

neyse ki çeşitli terapilerden sonra aştım köpek fobimi, ama bana yıllarca davranışları ve söylemleri yüzünden evet önemli bir kısmını gereksiz derecede çok anlayışsız ve sert buluyorum. gerçek hayvanseverleri ayrı tutuyorum.
  • Phoebe  (24.05.16 09:32:55 ~ 09:34:26)
Bazı hayvanseverler cidden kafayı bozmuş durumda haklısınız. İnsanların hayvanlara verdiği zararın öfkesini alakasız kişilere göstererek çıkarıyorlar. Bu davranış bozukluğunu sadece hayvanseverler değil işyerinizdeki müdürünüz, arkadaşınız ya da okuldaki hocanız da yapıyor ama doğrudan bir etkileşim içinde olduğunuz için reaksiyonlarınız da değişiyor bu tip hayvanseverlere oranla.
Bunun dışında bu hayvanseverlerin böyle çıldırmasının nedeni de elindeki son parayı veterinere, ilaca, mamaya yatırmaları.
Kısacası insan içinde olmadığı bir dünyayı tanıyamıyor, anlayamıyor ya da o dünyanın realitesini tahayyül edemiyor. Sonra da "samimi değiller, saldırma motivasyonları var, herşeyi ben bilirim havasındalar".

Ayrıca
traveller,cinayet saati,buff,yue +1

Bir de karşı tarafın düşüncesini yok sayıp dinlemeyip umursamayıp küçümsediğinizde daha haklı olmuyorsunuz. Engizisyon mahkemesinden farkınız yok.

Edit: Devilred ben seni ve senin gibileri eleştirdim halbuki, bana tik verme konusunda emin misin?
  • rakicandir  (24.05.16 09:45:57 ~ 11:59:44)
Hayvanları hayattaki başarısızlıklarının sorumlusu olarak gördükleri diğer insanlara nefret kusmak için kullananlar var. Panter Emel tarzı stereotip hayvansever çok itici bir tipleme.

  • arnold schwarzeneger  (24.05.16 09:46:02)
Ben de hayvanseverim ama o dedigin tipe asiri sinir oluyorum onun gibi bi de kendini yirta yirta yalvara yalvara para toplayanlari var sorsan kendisi 3 kr atmaz ama para vermeyene cemkirir filan.
Hayvanseverlerden olusan bi olusumub icindeydim sirf bu yuzden ciktim gercekten manyaklik derecesinde insanlar var.tamam hayvani seversin yardim edersin de yardim etmeyen insana niye cemkirirsin ? Cok kavga ederek o olusumlardan ayrildim.Artik kendi halimde hayvan seviyorum kafam da rahat.

  • Esinsin  (24.05.16 10:28:08)