Evdeki yoğurt fazlası, nasıl saklamalı?

Evde annem sağolsun ev yapımı yoğurt fazlası oldu, 3-4 kg kadar var ve 2 kişiyiz ama birimiz tüketiyor gibi. Komşulara vermeyi seçenek dışı yaparsak bunu nasıl uzun süre saklarım? Yoğurt bitsin diye 1 tencere yaprak sarmak da istemiyorum açıkçası.

Buzluğa filan atanlar olmuş, saçma geldi, faydalı bakterileri öldürmüyor muyum o şekilde? Ayran yapıp buzluğa atsam tadı saçma olur mu?

Edit: cevaplar için teşekkürler. Arkadaşlar bitiremiyorum o yüzden uzun süre saklamak diye sordum ve dondurucuyu devreye soktum. her yemekle cacık/yoğurt yapamıyorum çünkü o zaman yemek yiyemiyorum cacıkla doyuyorum. Malum iki kişiyiz o zaman tek kişilik yemek yapmak durumunda kalırım hep. O da ayrı iş.

donduracaksın mecbur. ayran yapıp içersin olmadı.

  • cekilmis gayfe  (22.05.16 00:17:44)
tatlılarda, kurabiyelerde, poğaçalarda, çorbalarda filan kullansan? buzlukta tadı iyi olmaz bence çıkınca.

  • in vino veritas  (22.05.16 00:19:32)
ooo beybi. sarmasız bitmez o kadar yoğurt.

  • sutlu nescafe  (22.05.16 00:34:39)
direkt yogurdu buzluga atmak yerine pogaca, kurabiye hamuru filan yapip atman daha mantikli bence de. siz yemiyorsaniz bile misafir gelince kullanirsin. hem pratik de olur :)

  • fraise  (22.05.16 00:34:52 ~ 00:35:19)
ne güzel diyorsunuz kek poğaça filan da o kek poğaçayı da ben yapıyorum canlar :( birer ölçü için bir su/çay bardağı hesabı ile kaç ölçü kek çıkar! o.O

@fraise hamur şeklinde saklama derken pişirip mi pişirmeden mi? ben pişirip atıyorum poğaçayı genelde ama pişirmeden daha iyi oluyorsa o yola gireyim

Yapıp hepinizi çaya çağıracağım ^.^

Çorba yapıp atsam murdar etmem değil mi? Eminiz?
  • kaymaktutmayansicaksut  (22.05.16 00:50:49)
hamuru pişirmeden hazırlayıp parti parti poşetleyip saklayabilirsin. başka çorbalar dondurmuşluğum var ama işin içine süt ve türevleri girince çekinirim o işten, belki zararsızdır ama bi bilen yazarsa öğreniriz :)

  • in vino veritas  (22.05.16 01:00:46)
kurabiye hamurunu pisirmeden atabilirsin. birazini kakaolu birazini sade birazini damla cikolatali yap; at mesela. pogacanin da hamurunu yapip atabilirsin, lazim olunca cikartip ic malzemesini eklersin. senin yaptigin gibi de olur tabii.

  • fraise  (22.05.16 01:04:55)
yoğurt nasıl bitmez ya? yarım kilo yerim ben günde. 1 haftada bitirir tek kişi bence.

  • tute  (22.05.16 01:36:03)
ikiye bölüp üstünü kapatacak şekilde zeytinyağı döküp hava ile temasını kesin. kabın kenarlarında küflenecek yoğurt bulaşığı kalmasın.

  • ukde  (22.05.16 02:48:49)
3-4 kg 1 haftada biter ya :)
ara öğünlerde falan kaşık kaşık yiyebilirsiniz bence. içine meyve falan da atabilirsiniz. ben her yemekle yoğurt yiyebilirim <3

  • sta  (22.05.16 03:41:44)
corba +1 her ogun ayran cacik bi de

Soguk ayran asi corbasi var, yayla corbasi var
Bize de verebilirsiniz cok gidiyo yogurt hehehe
  • la noix  (22.05.16 08:43:47)
Yoğurt çorbası yapıp buzluğa at bence.

  • hayir bu koyden olsam nolcak  (22.05.16 09:54:24)