İlmi't-tıb mı, ilmü't-tıb mı olmalı?

Arapça tamlamalarda "el" takısının ul, ül olduğunu görüyoruz genelde.
İlm'de neden "il" oluyor?

Eğer Türkçe bir metin yazıyorsam ilm't-tıb mı yazmalıyım. Belki Arapçada il ile yapılıyor ama ben Türkçedeki genellemeye uymalı mıyım?

Yoksa tamamen yanlış mı olur bu?

tamlamaların yazılışında çeşitli usüller var ama aklıma en çok yatan hali çizgi(-) konulmadan birleşik yazılanı, çünkü türkiye türkçesinde çizgi'nin kelime içinde bir kullanımı yok azerbaycan türkçesinin aksine. ilmütıbb ya da ilmüttıbb şeklinde yazılabilir gibi duruyor.

bir de bildiğim kadarıyla dediğiniz kelimede el takısı başta değil, ortada. yani ilm el tıbb (tıp ilimi) aslında ama te şemsi harf olduğu için el takısının l'si kendinden sonraki harfe dönüşüyor.
  • sohn aus elysium  (10.03.16 15:22:42 ~ 15:24:24)
düzeltme: edebiyat okuyan arkadasa sordum ilkine yanlış dedi. Dogru yazim ilm'ül tıbb olabilir.

  • sohn aus elysium  (10.03.16 15:45:53)
ikili tamlamadi ül dogru olan, lakin tamlama üclü ise ilki ül, ikincisi il takisini alir.
örnegin:

kitabü'l-ilm (ilim kitabi)
ilmü't-tibb (tip ilmi)
kitabü'l-ilmi't-tibb (tip ilmi kitabi)
  • shi aila  (10.03.16 20:57:15)