"Arabada bebek var" yazilarina

Yaklasiminiz nasil? Daha mi hassassiniz trafikte yoksa pek fark edilmiyor mu?

ben hiç fark etmiyorum. fark etsem de kullanımımda bir değişiklik olmaz. zaten düzgün kullandığımı düşünüyorum.

  • yanginmerdiveni  (08.03.16 10:55:57)
bebek olunca ne oluyor ki? kimse kaza yapmak istemez zaten iceride tecavuzcu de olsa bebek de olsa sahsen bir ayrim yapmam.

onemsemiyorum. her zaman dikkatliyim.
  • bohr atom modeli  (08.03.16 10:57:09)
Genelde daha kötü kullandıklarından "direksiyonda mı acaba?" diye sorguluyorum.

  • arnold schwarzeneger  (08.03.16 10:58:30)
etraftaki nesnelere karşı gereğinden fazla dikkatli olduğum için hep okurum o yazıları trafikteyken ama oldum olası neden o stickerları yapıştırdıklarını da anlamamışımdır. kimse "dur şuna bir çarpayım" diye kaza yapmıyor zaten. direksiyon hakimiyetini falan kaybettin mi önüne ne gelirse ona vurursun.

  • nrmnm  (08.03.16 11:01:52)
Saçmalık olarak görüyorum.

  • harvey  (08.03.16 11:05:11)
artık eskisi kadar yok gibi. eskiden daha çok vardı. ama sallamıyorum, denildiği gibi ne yapıyoruz ki zaten bebek var deyince yapmayacağız? kornaya basma mı demek istiyor acaba?

  • cekilmis gayfe  (08.03.16 11:05:23)
adamlar zaten kendilerine çarpmayın diye yapıştırmıyor o sticker ı

kornaya basmayın, araca daha toleranslı olun, sıkıştırmayın, gerekirse yol verin, karşıdaki aracı ani dur kalk vb manevralar yapmak zorunda bırakmayın diye yapıştırıyor
  • asbe  (08.03.16 11:07:02)
Her zaman dikkatliyim +1

Kimse kaza yapmak istemez bence. Bebek var yazısı bana "daha fazla dikkat et" değil, facebook'a, instagram'a düğün fotoğrafı spamlamak gibi "bebek yaptık biz" mesajı vermek gibi geliyor.
  • nawar  (08.03.16 11:07:05)
neredeyse hiç fark etmem ama fark edersem içerideki bebek aracı kullananın dikkatini dağıtabileceği için o araçtan gelen tehlikelere karşı biraz daha dikkat ederim. kadın sürücülere yada istanbul'da izmit yada tekirdağ hariç plakalara dikkat etmek gibi bir şey yani.

  • Kovacic  (08.03.16 11:08:08 ~ 11:09:51)
Bence o yazı trafik kurallarına uymayan, ona buna makas atan, hız yapan insanlar için. Böyle bi canavar o yazıyı görürse en azından o anlık vicdana gelir, yapmaz belki. Aynı yanıcı madde taşıyan araçların uyarısındaki gibi dikkat kesilen insanları düşün.

  • cahs  (08.03.16 11:10:57)
arabada bebek var yazılarının diğer şoförler için değil de kaza anında kurtarmaya gelen insanlar için olduğunu biliyor musunuz?

ne kadar da cahil bir topluluk :)
  • ayiadam  (08.03.16 11:11:08)
@ayiadam kurtarmaya gelen kisi bebek oto koltugunu gormuyor mu?

  • la noix  (08.03.16 11:14:32)
@ayıadam, arabada bebek var yazılı arabada bebek yokken kaza yaptım. kurtarma ekipleri pusetle kurtardılar beni sağolsunlar adfasdgfds

  • cekilmis gayfe  (08.03.16 11:17:10)
@ayıadam nasıl büyük araba kullanıyorsun da en küçükleri ortalama 50 cm uzunluğunda, 25 cm eninde 4 kilogram olan canlıları bulmak için ekstra tabela gerekiyor?

  • nawar  (08.03.16 11:24:57)
cidden şaka gibisiniz hacilar. türkiyede uygulanmaması normalinin o olduğunu göstermez.

takla atmış arabada baby on board tabelası varsa önce bebek kurtarılır. çünkü bebek kurtarılırken yetişkinler kendilerini çıkarabilir. bu tabelanın amacı da budur. bakarsın puset boş o zaman yetişkin çıkarılır ve sorulur bebek var mı diye.
  • ayiadam  (08.03.16 11:25:47)
@nawar sen arabayla 90 ile giderken bir takla at bakalım ondan sonra kendini aramaya başlıyor musun başlamıyor musun? 100 kilo adamların camlardan fırladığı kazalar oluyor 5kglık bebe nerelere uçar düşünebiliyor musun?

  • ayiadam  (08.03.16 11:28:01)
@asbe +1

kornaya basıp çocuğu ürkütmeyin, sıkıştırmayın, yol verin.
  • supergirl  (08.03.16 11:33:57)
çok cehilsiniz lan, keşke bilseniz. @ayı adam ayı mayı ama haklı.

  • babilbaligi  (08.03.16 11:37:27)
@beetlejuice kanunen oto koltugu olmak zorunda.

  • la noix  (08.03.16 11:38:50)
hassasiyetim artmıyor, ama bi yerde okumuştum ingiltere'de yapılan bir araştırmada kaza oranını arttırdığını okumuştum. aşağıda bazı arkadaş bu yaznın amacı biz bebek yaptık bunu bilin olduğunu yazmış buna kesinlikle katılıyorum, "bu arabada bebek yapma çalışması var" diye sticker gördüm en son.
araç kullanırken dikkatlı kullanmaya çalışırım, ani ve tehlikeli hareketlerden kaçarım bunun da tek sebebi alemin arabasındaki bebek değil, kendi canıma ve malıma değer vermem.

  • kuzey li  (08.03.16 11:52:08)
@beetlejuice senin mantiga gore o zaman esas arabada bebek var yazisinin zorunlu olmasi lazim. Sonucta gercek koruyan oto koltugu. Ayrica oto koltugu olmayip da bu yazi olan var midir bilemem

  • la noix  (08.03.16 11:56:01)
araç kaza anında perte çıkmış ya da camları kırılmış ise o arabada bebek var yazısını kim nereden görecek de farkedecek.

ben genelde önüne geçip dörtleri yakarak durmasını sağlıyorum. sonra da torpidoda her zaman bulundurduğum çeyreklerden birini takıp maşallah diyerek dönüp yoluma devam ediyorum.
  • eeb  (08.03.16 12:00:39)
@eeb gunluk rotan nedir kardes bizle de paylas heheh

  • la noix  (08.03.16 12:01:23)
@ayiadam hikaye takla atmış arabadan ilk olarak bebeği çıkarmakla başladı, kaza yerinde çevrede bebek aramaya kadar geldi. Neyse daha fazla senaryo üretmene gerek kalmasın. İlgili şehir efsanesi için, buyrun:

qz.com

en.m.wikipedia.org

Özetle, ürünün ortaya çıkışı ve dağıtımında yer alan hatta firma açan bile dikkatli kullanma diyor.
  • nawar  (08.03.16 12:04:33)
kaza aninda olayi bana yapay gibi geldi. ayni nufus cuzdanlarinda din hanesinin olmasinin sebebinin kimsesi olmayanlarin hangi dine gore cenazesinin kaldirilicagini belirlemek icin olmasi gibi. kimsesi olmayan olmus bir adamin da zaten en buyuk derdi nasil gomulecegiydi ya.
o yuzden kaza ani falan da hikaye bir sebep. aptalliga bahane. araba paramparca olacak ama baby on board yazisi sapasaglam kalacak oyle mi? olm arabayi da baby on board malzemesinden yapsalar ya hausdhuashdaushdaushd

  • baldur2  (08.03.16 12:25:21 ~ 12:26:38)
Bence pek fark edilmiyor. @asbe +1 ama zaten sıkıştıran, yol vermeyen, arkadaki araca ani dur kalklar yaptıran bir sürücü değilim, o yüzden ayrıca bir hassasiyet göstermem gerekmiyor. Tam tersi böyle şeylere maruz kaldığım için arabayı Belediye otoparkına bıraktığımda kattaki tüm arabalara bıraktıkları "arabada aile var" kartonunu arabamın arka camına doğru koymuştum ben de, ama bir fark yarattığını düşünmüyorum.

  • whimsical  (08.03.16 12:29:15)
@nawar

çıkış sebebi senin dediğin gibiymiş ancak al telegraph.co.uk'den alıntı

Although it is said they can alert emergency services to the presence of a child, their original purpose was to encourage other motorists to drive carefully in the presence of a car carrying a child.

In 2005, Transport for London started issuing Baby on board badges to pregnant commuters.

amerika için de reddit de topicler var eyalet eyalet fark olmakla beraber bazı eyaletler bebeği olanlara bu dandikleri değil de resmi olanların koyulmasını zorunlu tutmuş.

emt olup da bullshit diyen de var, bizim eyalette bu şekilde diyen de.
  • ayiadam  (08.03.16 12:33:46 ~ 12:34:32)
Kel alaka gibi görünebilir ama benzer şöyle bir yazı var: "Dikkat! Yarış Atı"
Ev hipodromun yakınında ondan sürekli denk geliyorum
Yani diyor ki taşıtın içinde hassas bir canlı var, aracın yanında öküzce hareketler yapmayın, kornaya basmayın
scontent.cdninstagram.com
  • asbe  (08.03.16 12:38:42)
Bir arkadaşımın bebek var yazısına yorumu :

"ne yapayım inip altın mı takayım"

Ben gördüğümde ekstra dikkat ediyorum, hata falan yaparsa kornayla veya agresif hareketlerle taciz etmiyorum.
  • kimlanbu  (08.03.16 12:46:22)
@ayiadam "although it is said..." derken onun "öyle sanıldığı (varsayıldığı)" anlamını veriyor zaten. Çoğunluğun öyle olduğunu düşündüğü/sandığı şeyler bir yerden sonra gerçekmiş gibi sanılıyor. Hatta forumlarda, konuşmalarda -miş gibi'leri gerçek kabul edip konuşmalar dönüyor. İşte bu kısaca "şehir efsanesi" demek zaten.

Ayrıca bu konuda herhangi bir ülkede herhangi bir yasal düzenleme yok. Emin olmak için. google'dan kontrol ettim hatta. Zaten bu yazı ticari bir ürün olduğu için herhangi bir zorunluluk uygulaması geleceğini de sanmıyorum.
  • nawar  (08.03.16 13:05:54)