lütfen yardım!

bu konuda fikri olanların görüşlerine ihtiyacım var..ingilizce işletme mezunuyum ve yurt dışında european studies bölümde master ımı tamamladım. bu zamana kadar hiç düşünmemiş olmama rağmen, bölümümle de ilgili olduğu için devlet düşünmeye başladım..şu sıralar özel sektörün durumu ve işe alımlar çok kötü zaten..ama bu zamana kadar devlet düşünmemiş olduğumdan dolayı sistemi pek bilemiyorum..hangi kurumlar bana uyar, ne gibi seçeneklerim var, dış işleri mi avrp. biriği uyum birimleri mi, nerede ve ne olarak çalışabilirim? fikri olan ya da daha kapsamlı bilgiyi nereden edinebileceğimi bilen var mı?

ikinci soru da şu; şimdi benden kpssde istenilen puanı aldım diyelim, bu benim işe girişimde yeterli mi? bu konuda torpil olmazsa olmaz mı? nasıl bi yol izleyebilirim? lütfen bilgisi olanlar görüşlerini paylaşsın..

sadece kpss'de aldığın puan yeterli değil.

sonuçta sen a grubu diye tabir edilen kadrolardan birine gireceksin. bunun içinde şu yolu izlemen gerekiyor;

120 çeşit kpss puanın hesaplanıyor, kpss'ye girdikten sonra, bu puanlarını minimum 85 civarında tutmalısın. daha sonra kurumlar ihtiyaç duydukça a grubu kadro ilanı yayınlarlar (bunları takip etmelisin, memurlar.net işini görür). bu sınavların genellikle taban puanı olur, bu taban puanı tutturduğun sınavlara başvuru yapabilirsin. sınav genellikle önce yazılı, yazılıyı geçenlere de mülakat şeklinde devam eder. yazılıyı geçersen eğer bir torpil bulsan fena olmaz, işini kolaylaştırır, ama torpil olmazsa olmaz değildir. bütün bu aşamaları başarı ile geçersen memur olmaya hak kazanıyorsun...

bu arada kpds'ye girmeyi de ihmal etme senin girmeyi istediğin yerler genellikle kpds puanı da istiyorlar, ama bazılarını kpss'de yaptığın yabancı dil doğrularınla da ikame edebilirsin...
  • benim de soyleyeceklerim var  (02.11.09 13:40:25 ~ 13:41:44)
"benimde söyleyeceklerim var" ın yazdıklarına ek olarak merkez bankası uzmanlık sınavına girebilirsin yada maliye seni genelde uzmanlık ve müfettişlik birimleri paklar diye düşünüyorum ama yinede özel sektörü gözden çıkarma derim. ha şu var maliye merkez bankası vb. kurumlarda denetim, uzmanlık gibi birimlerde başlar yükselirsen hani bi 10 sene sonra filan özele geçersen maaşın kallavi oluyor baya (tabi devlette kariyerin iyi ise)

  • pposeidon1  (02.11.09 13:45:23)