android uygulamasında mbaas kullanmadan kullanıcı kimliği doğrulama

yazın başından beri bir uygulama yapmak için uğraşıyorum. birkaç mbaas (mobile backend as a service) deneyip parse'ta karar kılmıştım. öğrenmesi, uygulaması süper kolay ve hızlı bir servisti parse bildiğiniz üzere. lakin birkaç gün önce öğrendik ki 2017 itibarıyla parse dükkanı kapıyormuş tamamen. hal böyle olunca bir mbaas'ı bırakıp bir başkasına geçmenin mantıklı olmayacağını düşündüm ve birkaç arkadaştan fikir aldım. amacım projemde parse ile hallettiğim user authentication'dır, user'lara ait bilgileri saklamaktır filan gibi temel işlemleri backend'i başkasına emanet etmeden, kendi başıma halletmek.

bana amazon'dan server kiralamamı, spring for android kullanıp rest api yazmamı filan fişman bir ton iş söylediler mbaas kullanmak istemiyorsam basit bir user login sistemi yapmak için. yalnız problem şu ki bahsettikleri şeyleri sadece ismen biliyorum, cloud computing ile bu çapta bir tanışıklığım yok yani. öğrenmeye ayıracak zamanım var ama izlemem gereken adımları tam olarak bilmem lazım öncelikle. mesela ben amazon cognito kullanarak username + password'e dayanan bir authentication sağlayabilirim gibi düşünüyordum, spring nereden çıktı şimdi gibi bir soru var aklımda. bu konularla ilgili temel şeylerden bahseden bir kaynak okumaya ihtiyacım var kısaca. var mı bu tarz bir şey bildiğiniz? bir de "mbaas kullanmasan da gerek yok canım bunlara bulaşmana. şunu kullan, çok daha iyi işini görür." diyebileceğiniz bir şey varsa şayet söylersiniz çok sevinirim.

eger amaciniz sadece kullanici bilgilerini tutmaksa mbaas sizin icin en ideali. backendless i tavsiye ederim. soyleki parse den aldigim exportu backendlesse import etmeyi denerken aninda mail yoluyla bana ulasip data nin parse den mi oldugunu sordular. evet dedigimde ise 1 haftaya kadar parse deki verileri tasiyabilecegimi soylediler. cok ilgililer bu konuda. diger taraftan node js ve mongo db kullanarak asagida basitce anlatilmis tutoriali inceleyebilirsiniz.

dataops.co
  • melancholia  (31.01.16 14:40:42)