Laptop pilini korumak için

yeni bir laptop aldınız diyelim. pilinin zamanla bozulmaması ve ilk zamanlara göre daha az gitmemesi için;

1. şarja takılı şekilde kullanmak gerek
2. şarj edip, bitene kadar şarja takmadan kullanmak gerek

hangisi doğru?

full şarj ile 11-12 saat performans gösteriyor.
şimdiden teşekkürler

%100 şarj döngüsünü birkaç günde tamamlayacak şekilde şarja takmak gerekiyor. İlk gün pil %70'e düşünce şarja taktınız, %100 oldu ve devam ettiniz diyelim; ikinci gün %50'de üçüncü gün %80'de takıp 3 günde %100 şarj döngüsünü tamamlamış oluyorsunuz mesela.

özet ve kötü anlattım ama aşağıdaki linkte oldukça ayrıntılı anlatıyor.

www.enpedi.com

ek olarak gerek bilgisayarları gerekse cep telefonlarını şarjı tamamen bitmeden (mümkünse düşük pil uyarısı vermeye başladığında) şarja takmak gerek.
  • cinsi kisi  (28.01.16 14:31:25 ~ 14:32:33)
Yeni laptopların pil takılı olduğunda %95 veya %90'a inene kadar sürekli sarj etmeme modu var. Yani eskiden pil için sıkıntı oluşturan en ufak bir elekrik sıkıntısında pile geçmesi, pilin sürekli sarj olması sıkıntısı yok.

Pili üzerine takılı biçimde kullanın. Pil ile kullanmaya ihtiyaç duymuyorsanız haftada 1 kere pil ile kullanıp tekrar sarj edin.
  • Abdurrahman  (28.01.16 14:33:46)
lenevoda pil koruma modu var, %60 civarında dolu tutuyor pili.

  • kimlanbu  (28.01.16 14:59:55)
lityum iyon pili sonuna dek sömürmeyecen. en genel kural bu.

  • kargn  (28.01.16 15:47:53)