Pull & Bear Cevahir Çalışanının Yaptığı İşgüzarlık

Merhabalar,

15.01.2016'da 50 TL'ye bir kazak aldım bahsettiğim şubeden. İki gün sonra kazakta sökük olduğunu fark ettim, bugün de değiştirmek üzere mağazaya gittim.

Aynısını reyondan aldım ve 29.95'e düştüğünü fark ettim. Kasaya gittim ve "değişim yapacağımı, kazağın söküğü olduğunu" söyledim, kabul etti, "sökük varmış" dedi yeni kazağımı poşete koyup verdi.

Ben "20 TL bakiyem yok mu dedim, "o günkü fiyattan yapıyoruz biz" gibi bi şeyler geveledi, daha yetkili birini çağırdı. Yetkili de "o zaman diğer kazağı giymediğinize dair inceleme başlatırız" dedi. İncelemeye göre parayı ödeyecekler.

Ben de yeni kazağın parasını ödeyip aldım. Sorum şu, hatalı olduğunu kabul ettiğin ürünü para ödemen gerektiğinde incelemeye almaya çalışmak şark kurnazlığı ve işgüzarlık değil midir?

Yarın genel müdürlüğü arayıp çemkirmeyi düşünüyorum ayrıca.

Genelde bu sekilde oluyor o anda iade edip yenisini almak isterseniz. Ben genelde soyle yapiyorum. Iade ediyorum magazadan cikiyorum. Sonra baska bi subeden ya da ertesi gun falan gidiyorum tekrar aliyorum dusuk fiyattan.

  • regina phalange  (21.01.16 21:51:27)
İşte bu kısımda işgüzarlık girmiyor mu devreye? Sonuçta kasiyeri bağlayan bir durum da yok.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (21.01.16 21:52:07)
Yeni kazağı a şubesinden alıp B şubesinden para iadesi isteyecektiniz fişinizle. Donanimhaber ölücülerinden feyiz alın biraz.

  • hic sikilmadan seks yaparim  (21.01.16 21:52:22)
Urun dwgisimi alinan fiyat uzerinden yapilir. Yani ertesi gun indirime girince siz indirimli fiyattan degisim yapamazsiniz.

Diger konuda bilgim yok.
  • mahone  (21.01.16 21:55:32)
prosedür nedir tam olarak bilmiyorum ama bir arkadaşımla alışverişe gittiğimizde yaşadığımız olayı anlatayım.

20 liraya tayt almış bu arkadaş. bi kere giymiş, tüylenmeye başlamış. iade etmek için mağazaya götürdü. kullandığı halde kusurlu ürün olduğu için iade aldılar. o sırada aynı taytın 10 liraya düştüğünü gördü ve aynı tayttan iki tane yeni aldı :D ben dumur, ben şok.

mağaza koton bu arada.
  • inspired by a true story  (21.01.16 21:56:43)
@mahone, şöyle düşün. Gittim iade ettim kazağı, 50 TL bakiyem var içeride. Bana 50 tl ödemeleri gerekiyor.

Ardından gittim 30 tllik yeni kazağı aldım. Napmaları gerekiyor burada? Yanlış biliyorsun vergi olayını.
  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (21.01.16 21:59:12)
@acemi, hocam siz muhasebe bildiğinize emin misiniz?

İade ettiğim ürün için vergi ödenmez.
  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (21.01.16 22:03:02)
bir de şöyle düşün kazağı aldın 30'a gittin değiştirmeye zam gelmiş 50 olmuş. 20 lira üste verir misin? o zaman 20 lira niye istersin? donanımhaberci misin?

  • cekilmis gayfe  (21.01.16 22:07:27)
iyi de, sana 50 tl ödedikten sonra olay bitmiş oluyor. istersen 50 liraya gidip başka bir mağazadan başka bir ürün alırsın, istersen farklı şubeden aynı ürünü alırsın.

burada işgüzarlık olduğunu düşünmüyorum.

bir insanın 17 yaşında işlediği cinayetten 4 sene sonra davası işlenirken kişinin 21 yaşında olduğu değil, cinayeti işlediği zamanda ki yaşı göz önünde bulundurulur misal olarak??!
  • skid row  (21.01.16 22:10:49)
Ne vergisi yahu :)

Hangi fiyattan urun alirsan o fiyat uzerinden degisim olur. Bu isin kurali budur. Urune zam gelmis olsaydi da senden para ISTEMEYECEKLERDI mesela.
  • mahone  (21.01.16 22:13:02)
iade yapmamışsınız değişim yapmışsınız. ürünü iade edip kazağı yeniden alın :)

  • kakao  (21.01.16 22:13:41)
ARKADAŞLAR, 50 TL'YE ALDIĞIM ÜRÜN KUSURLU, BEN BUNU İADE ETSEM BANA NE KADAR VERİLECEK?

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (21.01.16 22:18:39)
iade etseydin sonra tekrar alsaydın. senin hatan.

  • fasulyek  (21.01.16 22:22:08)
FİŞİMDE 50 TL YAZIYOR.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (21.01.16 22:22:11)
ürünü ver 50 tl'lik hediye çeki iste.

  • Alt4y  (21.01.16 22:25:30)
"Değişim" olursa üstüne para vermemeleri normal. Herkes anlatmış ama başıma gelen bir olayı anlatayım.

Sadece o günlük indirme gitmişti bir mağaza, ama beden yoktu. Görevli, diğer mağazalarda istediğim bedenin olduğunu ve getirtebileceklerini, ürünü şimdi indirimli fiyattan alırsam daha sonra o bedenle değiştirebileceklerini söyledi. Dedikleri gibi oldu.
  • ofkeyle kalkanin yerine oturan yazar  (21.01.16 22:26:19 ~ 22:26:48)
Teşekkürler herkese, güncelleyeceğim burayı. Akşam akşam dellendirdiniz.

Hepinizi öpüyorum.
  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (21.01.16 22:31:30)
Ah bebeğim beğenmediği yorumları da ticklememiş, aman tanrım. İşgüzarlığı kim yapmış onu sorgulamak lazım. Haksız kazanç diye birşey duydun mu hiç ?

  • liriamer  (21.01.16 22:39:27)
aldığın ürünü fişiyle birlikte iade etme hakkına sahipsin. iade et. paranı al. vermiyolarsa hediye çeki vermek zorundalar. onla da 30 liralık yeni kazağı alırdın ve 20 liralık ek alışveriş yapardın.

  • KidLazer  (21.01.16 22:45:07)
@acemi, 50 tlyi alayım, kahve ısmarlicam

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (21.01.16 22:46:56)
şu olur bu olmaz diyenlere örnek olsun diye yazıyorum:

Adidas mağazasından bir şort beğenip almıştım. Siyah. Yazın bi tatilde 15-20 gün falan giydim, rengi attı morumsu kahverengimsi bir hal aldı, mağazaya geri götürdüm. Paketleyip incelemeye gönderdiler, sonra haber gelince ürünü aldığım değerde hediye çeki verdiler. Ben o şortu beğendiğim için tekrar aldım ama o da ne, ben 150'ye aldıysam 100 olmuş. Aradaki farka da tişört aldım. Ha burada bana o bedel iade edildi, direkt "al yenisi" denmedi. Siz de böyle yaptırın. Bırakın gitsin incelensin.
  • rodriguez2  (21.01.16 23:15:32)
@rodriguez2

Sizin yaptığınız işlem değişim değil, iade. İlk mesaj da yazmış zaten, inceleme sonrası iade olur demiş mağaza. Arkadaş, neden incelemeye alındığını soruyor.
  • ofkeyle kalkanin yerine oturan yazar  (22.01.16 00:11:00)
Mağazadan alınan bir malın ayıplı çıkması durumunda tüketici söz konusu malı iade edebilir. 6502 sayılı Kanunda; ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır.

Mevcut Kanunda olduğu gibi; ayıplı mallarda satıcının sorumluluğu taşınır mallarda, malın tesliminden itibaren 2 yıl, taşınmaz mallarda ise 5 yıl olarak belirlenmiştir. Ağır kusur veya hile ile gizlenmişse, zaman aşımı süresinden yararlanılamaz.

Yeni Kanun ile tüketicilerin ayıbı ihbar etme yükümlülüğü kaldırılmaktadır. Zaman aşımı süresi içerisinde kalmak kaydıyla, ilk 6 ay içinde ortaya çıkan ayıplarda malın ayıplı olmadığını satıcı ispat edecektir.

28 Mayıs 2014 tarihinde çıkarların yeni tüketici hakları kanunundan
  • KidLazer  (22.01.16 00:32:45)
Herkese teşekkürler, şakir hariç =]

Yarın arayıp bilgi vereceğim buraya. Bu mesajı editlerim, silinmesin.
  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (22.01.16 01:18:06)
Mudo da ürün değiştirdim 3 tane. 3 unun fiyatı da düşmüş. 60 tl lik birşey daha almanız lazım dediler :). Ama başka markalarda kasada tanık oldum senin dediğin gibi yapan firmalar da var.

  • nucleon  (22.01.16 05:00:40)
Yillarini magazaciliga vermis biri olarak yaziyorum bunlari. Yukarida cevap veren arkadaslar da umarim okurlar bunu da biraz olsun isleyiz hakkinda bilgi sahibi olurlar. Biraz olsun bilincli tuketici olurlar umarim.

Tuketici bir urunu aldiginda ayipli (defolu) olsun olmasin degistirmek istediginde fatura tutari uzerinden islem yapilir. Degisime gidildiginde aldigi urunden mi yoksa baskasindan mi diye bakilmaz. Faturada 50 lira yaziyorsa 50 liralik o magazadan alisveris yapma hakki kazanirsiniz. Degisime goturdugunuz urunun aynisini almak istiyorsunuz ve urun 30 lirara dusmusse siz 20 liralik daha alisveris yapma hakki kazanirsiniz. Sokak arasi esnafindan bahsetmiyoruz burada.

Paraniz cok mu degersiz yoksa hakkinizi aramayacak kadar mi safsiniz bilemiyorum ama duyuruyu acan kisinin yasadigi gibi bir sorunu ben yasamis olsaydim orada o magazada ortaligi ayaga kaldirir genel mudurlukten tutun da tuketici hakem heyetine tuketici mahkemesine kadar olayi goturur oradaki calisanin gerekli en agir yaptirimi almasini saglarim. Neden mi?

Bu arkadas urunu goturmus. Kasadaki eleman birebir degisim yapmis hadi git demis. Gitmis olsa ne olurdu biliyor musunuz? O eleman urunu iade alacak 50'den. Sonra veridigini satacak 30'dan. Kasa da fazladan 20 lira kalacak. O elemanin 20 lirayi cebine atmayacaginin bi' garantisi var mi? Hadi atmadi diyelim aksam kasa sayiminda 20 lira fazla cikacak. Nasil aciklayacak? Bir kasanin eksi vermesi ile fazla vermesi arasinda fark yoktur bu tur isletmelerde. Ha belki de personel firmasini o kadar cok seviyor ki urun aynisi oldugu icin hicbir degisim islemi yapmadan urun defolu diye ayiracak ve sirketi 20 lira zarar etmemis olacak. Sizce hangisinu yapma ihtimali daha yuksek?

Bilincsiz tuketici isletmelerin ve calisanlarin sevdigi en guzel musteridir. Oh ne guzel olur ki o bilincsizler. :)
  • isott  (22.01.16 09:33:56)
vay anasını ürün iade edildiğinde, direk üstüne etiketi basıp raflara koyuyolar sanki :ddd akşam 20 lirayı cebine atacakmış...

  • skid row  (22.01.16 15:34:37)
@ebonni
Sanirim magazaya gidip oradakilere cemkiren artist artist kendini bi' sey zanneden tip sensin. Konusma tarzina bak ya. Magazalarda dusuk kesim dedigin insanlarin calistigi yerden bahsetmiyoruz burada farkinda degilsin sanirim pull&bear'da satis danismani ne kadar para aliyor haberin yok sanirim.
Urun birebir degisim yapilsa dahi gider pusulasi kesip karsiliginde yeni fatura kesilmek zorundadir. Bu sirket kurali degil yasal bi' zorunluluktur. Fiyatlar ayni gorulur demisin ya sistemde iade alirken fiyata mudahale edebilirsin ve degistirebilirsin. Allahtan bu tur yerlerde senin gibiler calismiyor. Bi' sey hakkinda konusmadan once bilgi edin biraz. Evirip cevirip dovecekmis. Cebindeki 20 lirayi sorgusuz sualsiz kaptiran bi' insan olarak sen hergun dayak yiyorsun zaten belli ki.
Marka magazacilik diye bi' terim var guzel yavrum ogren biraz.
  • isott  (23.01.16 07:56:03 ~ 15:52:54)
Yukarida birkac kisi farkli magazalardaki deneyimlerini yazmis. Hepsi de ayni sekilde oldugunu belirtmis olayi. Ama olur mu cahillik var ya kafalar piril piril cam gibi. Bakinca arkasini gorursun. Hey allahim ya adam gibi bi' sey yaziyoruz, gelip sinir ediyor. Neyse. :)

  • isott  (23.01.16 07:59:38 ~ 15:53:42)
Parayı 50 tl olarak geri aldım. Konu kilit.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (11.02.16 15:38:24)
duyurudaki forumcuları ve çingeneleri görmüş olduk. 20 lira için mağazayı ayağa kaldırmak he, vay aq

  • sometimes the weak become the strong  (11.02.16 16:55:57)
@sometimes the weak become the strong, boş konuşuyorsun dostum.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (11.02.16 18:19:18)
@sometimes the weak become the strong, kimse parayı sokakta bulmuyor, veya sıçarken götünden para çıkarmıyor.

o yüzden sana "yaw he he" diyorum ve 3 hayırla uğurluyorum :)
  • skid row  (11.02.16 21:39:12)