Abi neden dilenciye para veririz ki?

Duyuru bazında değil genel olarak soruyorum.

Ben dilenciye para vermektense çalışıp emek harcayan insanlara bahşiş vermeyi tercih ediyorum. Berber çırağı olsun garson olsun.. Türkiye'de bahşiş kültürü baya az sanırım. Ne düşünüyorsunuz?

öğrencilere burs da veriyorsan alırım bi dal.

  • hpkhga  (08.01.16 23:53:33)
Şu an için maalesef.

  • buffy de vampir sayılır  (08.01.16 23:55:02)
Bence haklisin. Kilini kipirdatamayacak durumda sakat, hasta olur anlarim. Aksi halde dilenciye para verilmez.

  • stavro  (08.01.16 23:55:21)
bugün 1 tane suriyeli kız verilen parayı bile beğenmedi metrobüste. ben vermem zaten hiçbir dilenciye para, yanımdaki kız verdi. 1 liraya yakın bir para ama burun kıvırdı dilenci. ağlama numarası falan yapıyor. lan nasıl sinir oldum. sanki insanlar bunlara para vermeye mecbur.

kız tam çıkardı dilenci kızdan kurtulmak için 1 lira daha verecekti, vermeyin dedim. engelledim. sonra da indiler metrobüsten dilenciler. dilencileri zaten sevmiyorum, bir de üstüne verileni beğenmeyen dilenciler çıktı piyasaya. oldu herkes size kazancının yarısını bağışlasın, siz sadece el açın.
  • mesglsn sanirm bn yatiyrm  (09.01.16 00:00:00 ~ 00:01:22)
Dilenciye vereceğime muhtaç insanlara vermeye çalışıyorum. Suriyelileri ise dilenci olarak görmüyorum. Adamlar savaş olmasa buraya gelecek değillerdi diye düşünüyorum.
Bahşiş olayına girmeyelım geçen bununla ilgili bi başlık açmıştım dayak yicektim nerdeyse bahşiş veriyorum diye

  • seindfeld  (09.01.16 00:26:34)
Suriye'de iç savaş 5 yıldır var ama ortalık 5 yaşından küçük bebelerle dolu. Evleri yok kalacak ülkeyi geçtim nerede yaptınız bu çocukları!

İnsanlara acı da nereye kadar!
  • Traveller  (09.01.16 00:29:03)
biz geçen arkadaşlarla işsizlikten ne yapacağımızı bilmez halde dolaşırken dedik gel şu dilenen yaşlı teyzeyi takip edelim bakalım ne yapıyor.

yarım saat takip ettik kadını. yarım saat yani 30 dakikada kadına 21 kişi para verdi. paraların miktarlarını göremedik ancak görebildiğimiz kadarıyla; 12 tanesi birden fazla madeni para, 3 tanesi kağıt para, gerisi de birer tane madeni para olmak üzere tahminimizce elleri toprak kokan bu teyzemiz 30 dakikada yaklaşık 40-45 lira para attı cebine.

teyze diyorum ama gücenmesin diye. kendisi bildiğin nineydi. takip etmek için onu seçmemizin sebebi de kendisine acımamız ve eğer kimse yüzüne bakmazsa elinden tutup yemek ısmarlama düşüncemizdi. göt olduğumuzla kaldık.

şimdi bu kadın senden benden iyi para kazanıyor. belli ki bunu meslek haline getirmiş. arkadaşlarım oralı olmadılar; olsaydılar, mesaisinin sonuna kadar takip edelim de neyin nesiymiş görelim teklifinde bulunmuştum, belki foyasını çıkartırdık ortaya.

demem o ki; bir insan, hele ki ayakta gezerek, dileniyorsa ona para vermeyin.
  • m murphy  (09.01.16 00:55:02)
ben vermiyorum ama vicdanım sızlıyor.

  • her gece aç  (09.01.16 00:59:38)
şahsen kış günü sokakta bütün gün durabilecek bi sağlığım yok. 3 saat dışarda dursam 2 hafta hastalanıp yatarım. çocuğum olsa kışı komple evde geçirtirim sanırım. çocuğunu getirip de cuma namazı çıkışında dilenen suriyeli benden kalıplıydı. hani vermezseniz döverim diyecek ama çekiniyor, bi gözünü kısmış ağlamaklı durmaya çalışıyor. benim götüm çıkacak şu vücutla para kazanacam diye. adam ayı gibi camide benden dilenecek. yok öyle. ama çöpten bi şey toplayan herkese bi 20lik fişeklerim içimden gelerek verdiğime mutlu olarak..

  • kaledekiyalnizlik  (09.01.16 01:12:17)
Sour, garsona bahşiş vermek dediğiniz gibi olabilir belki ama berber çırağına bahşiş verirken içim baya rahat çünkü baya az para veriyorlar onlara meslek öğretiyoruz zaten diye. Geçen traş olduğumda çırağın Suriyeli olduğunu anladım. 12 yaşındaymış çocuk, baya da zayıf. Dilense millet acır baya yani.. Buna rağmen çalışıyor çocuk alnının akıyla para kazanmaya çalışıyor..

İçim rahat bir şekilde bahşiş verdim.
  • buffy de vampir sayılır  (09.01.16 08:49:42)
Bence de verilmemeli. Ailemden tanık olan ve birkaç farklı kişiden de duyduğum bir örnek paylaşabilirim. İzmit'ten her sabah bir otobüs firması ile İstanbul'a dilenmeye gidip gelen yaşlı bir teyze varmış. Artık şoförler muavinler tanıyor bu kadını, ne yaptığını. Bakınız tek yön gidiş 18 lira. Günlük 36 liradan kadın ayda sadece 1080 lirayı (tabii her gün gittiğini varsayarak) yola veriyor.

Belki de siz ya da İstanbul'daki herhangi bir kişi bu kadına acıyıp - belki de ihtiyacı vardır deyip cüzi bi miktar bağışladınız. Tabii herkes aynı olamaz ama artık dilencilik bir meslek dalına dönüşmüş, bunu da unutmamak gerek.
  • bilemedik biz onu  (09.01.16 16:30:52)
ben vermiyorum.

  • Alt4y  (09.01.16 16:36:38)