şirkette kaç yıl çalışmış oluyorum hesaplayalım mı

1.10.2010 da şirkette çalışmaya başladım
31.07.2012 de askerlik nedeniyle ayrıldım
1.02.2013 de tekrar işe başladım

1.10.2010 tarihini baz alıp 20 gün yıllık izin hakkı elde edebilmem için 2016 yılının hangi ayında 5 yıl süreyi doldurmuş olacağım?

belirttiğim giriş çıkış tarihleri edevlette hizmet dökümümden alınmıştır.

Excel de hesaplayabilirsin. işten ayrılış tarihi - işe giriş tarihi= çalışma süren.

son giriş tarihin - çalışma süren= izin baz tarihin. iznini her sene 01/02 de hakedersin fakat hakedişin yukarıdaki hesabın sonucuna göre verilir.
  • kumulatifvergimatrahi  (30.12.15 12:26:40)
bir kez de buradan söyleyeyim :) askere giderken kıdem aldığın için çıkışın yapılmış. yani şirketle ilişkin kesilmiş ve geldiğinde tekrar başlamışsın. dolayısıyla şu an şirketteki kıdem tarihin yani yıllık izin hesaplaman gereken tarih 1.2.13. bunun üzerine beş sene hesaplamak lazım. 1.2.19 tarihinde 20 gün izin hak etmiş olacaksın.

  • freya  (30.12.15 12:28:33 ~ 12:28:52)
@freya abi senin yanlışın var, askere gittim kıdemi aldım ok buraya kadar sorun yok ama ben zorunlu vatani görev için çıktım ve iş ile ilişiğim zorunlu nedenden dolayı kesildi.

kaç tane emsal dava buldum böyle. işe ilk giriş yılını baz alıp yıllık izinlerin hesaplanması lazım, haksız mıyım sence?
  • Bysb  (30.12.15 12:31:44)
@kumulatifvergimatrahi; hocam bende hesapladım dediğin gibi ama emin olamadım tam tarihten.

benim hesabıma göre; 1.10.2015 yılında 5 seneyi doldurmuş oluyorum doğru mu?

bu arada bu süreyi hesaplarken 5 ay 5 gün askerlik süremi düşmem gerekir mi yoksa bu süreyi de çalışmış mı saymam gerekiyor.
  • Bysb  (30.12.15 12:35:42)
Çalışmadığın ayları da mı çalışmış sayıyorsun kendini :) 5 ay 5 gün sayılmayacak tabii ki.

Ayrıca freya+1 diyorum.
Tazminat alıp ayrılmışsın, bu da hakkın zaten. Ama dönüşte firma seni yeniden işe almış. Arada 1 gün başka yerde çalışıp işe girmiş olsan da geçmişin sayılmalıydı senin bakış açına göre.

Pratikteki askerlik uygulaması ya tazminat almak ya da dönüşte iş garantisine sahip olmak şeklinde. İşe giriş tarihin 1.2.13 olarak görünüyorsa (ki normali bu olmalı) 1.2.19 yolunu beklemen gerek bence de.
  • cakabo  (30.12.15 12:45:50)
zorunlu ayrılmış olman ayrıldığın gerçeğini değiştirmiyor, o tarihe kadarki haklarını aldın ve çıktın bu kadar basit. sonra döndüğünde yepyeni bi tarihten başladı kıdemin.

  • freya  (30.12.15 12:49:52)
@cakabo; dönüşte beni iş kanunu gereği eşşek gibi işe geri alacak zaten, ha ben dediğin gibi 1 gün bile başka şirkette çalışsam tamam hiç bir hak iddia etmeyeceğim ama dönüşte yine aynı şirkette işe başladım ve devam ediyorum hala.

ayrıca şöyle birşey var; muhasebeturk.org

Askerlik sonrası eski işyerinde çalışmaya başlandığında Yıllık ücretli izin hesabı

Askerlik nedeniyle tüm hakları verilerek işten ayrılan çalışanın, askerlik dönüşü
Aynı işyerinde veya aynı işverenin başka bir işyerinde tekrar çalışmaya başlaması durumunda Yıllık ücretli izin hesabı yapılırken yeni işe girmiş kişilerde olduğu gibi değil, Askerlik öncesi en son kıdemi nerede kaldıysa oradan devam ediyormuş gibi hesaplama yapmak gerekmektedir.
Örnek: Askere gitmeden önce, 6. yılına ait yıllık ücretli iznini 20 gün + 3 gün Hafta tatili olmak üzere toplam 23 gün olarak kullanan çalışan, 2007 yılında Kıdem tazminatını ve diğer tüm haklarını alarak işyerinden ayrılmış, 2009 yılında askerlik dönüşü tekrar eski çalıştığı işyerine tekrar giriş yapmıştır. 2010 yılında askerlik dönüşü sonrası ilk iznini kullanacak olan çalışan 7. yıl izni olarak yine 20 + 3 = 23 gün izin kullanacaktır.
  • Bysb  (30.12.15 13:00:30)
@freya; abi ben kidem falan istemiyorum ya, ben askerden önceki çalıştığım yıllar yıllık izin hesaplanırken sayılsın istiyorum, yeni kıdem alacağım zaman eski aldıgım kıdem zaten göz önünde tutulsun düşülsün, ona bişe dediğim yok.

  • Bysb  (30.12.15 13:02:09)
669 ilk çalışmandan
1062 gün ikinci çalışmandan gün kazanmışsın.

1825 gün çalıştığında 20 gün izin hak edersin. senin mantığında henüz 20 gün izin hakkın yok.

+ olarak askere giderken yasal haklarını aldıysan işe tekrar girdiğin zaman hakların sıfırlanmış olarak başlar.
  • prezarlatif  (30.12.15 13:17:57)
yok hocam öyle bir şey. sen haklarını alıp çıktın bir kere. sıfırdan başlayacak her şey.

  • himmet dayi  (30.12.15 13:18:17)
peki beyler, haklarını alıp çıktın her şey sıfırdan başlar diyorsanız öyle olsun.

madem hepiniz aynı şeyi söylüyorsunuz tiklerinizi veriyorum.

yanıtlarınız için teşekkür ederim.
  • Bysb  (30.12.15 13:24:10)
Bu birazda şirkete bağlı bişey. Ben benzer durumda uzunca bir internal mücadele sonrası almıştım 20 günlük izin hakkımı :)
Bende işveren olsam yanımda çalışan arkadaşlara yardımcı olurum bu konuda.

Ama kanuni olarak durum biraz sıkıntılı sonuçta bütün haklarınızı alarak ayrılıyorsunuz. Buna izin vermeyen şirketleri de anlayabilirim.
  • haramidere  (30.12.15 13:38:57)
4857 Sayılı İş Kanununda 53, 54 ve 55. maddeleri okuyabilirsin. İlk işe girişten itibaren, askerlik için geçirdiğin süre ve 55. maddedeki diğer hesaplar ile geçen günler sayılıyor olması lazım. Ben öyle anladım yani.

Tabii tüm ilişiğini kesip, kıdem tazminatını alıp ayrılan kişiye, kıdemini tekrar vermek işveren açısından bakarsak ne kadar mantıklı bir hareket, tartışılır. Bildiğin havaya para saçmış olmak gibi bence.
  • nawar  (30.12.15 13:59:21)
@bysb tarif ettiğim yöntemle izin baz tarihin 04/04/2011 oluyor. buna göre 5. yılda değil 6. izin hakedişinde 20 gün hakedersin. yani 2017'de. hatta yeni giriş tarihin 04/04 olduğu için 2018de 20 gün haketmen lazım.

duyuruda ne çok bu işleri bilen varmış. ya çok fazla meslektaşım var ya da sallayan çok. buyrun bu da kaynak: www.alitezel.com
  • kumulatifvergimatrahi  (30.12.15 19:03:44)