"oldukca"yi ne anlamda kullaniyorsunuz?

mesela, sizce "oldukca iyi" iyiden daha mi guclu bir ifadedir?

gercekte ne oldugunu degil, sizin nasil kullandiginizi soruyorum.

tesekkurler.

en az yeterli miktarda veya daha fazlası anlamında.

oldukça iyi
oldukça kötü.

derdini seveyim.:)
  • armatur  (11.11.15 20:31:32)
"epeyi" anlamında kullanıyorum ben. iyiden iyi yani.

  • devilred  (11.11.15 20:31:50)
iyi % 70 ise eğer oldukça iyi % 85 falandır benim için :)

  • buffy de vampir sayılır  (11.11.15 20:32:25)
İyinin bir tık altı olarak kullanıyorum ben.

  • an engineer  (11.11.15 20:33:00)
devilred +1
İyinin büyüğü, çok iyinin küçüğü.

  • aychovsky  (11.11.15 20:33:42)
"oldukca iyi" "iyi"den daha dusuk bir anlami ifade etmek icin kullanilmasi gereken bi obek. bu yuzden merak edip sordum. yanlis kullaniyor insanlar. sizin de belirttiginiz uzere.

  • bohr atom modeli  (11.11.15 20:33:47 ~ 20:36:19)
tdk öyle demiyor aslında, epeyi, oldukça ve hayli eş anlamlı kelimeler ve "çok" anlamına gelebiliyorlar.

  • devilred  (11.11.15 20:35:59)
oldukça iyi, olduğu kadar demek yani vasat gibi bir şey. herkes anlamı güçlendiriyor sanıyor ama değil.

  • cekilmis gayfe  (11.11.15 20:36:31)
"oldukça" "iyi" düşük bir anlam ifade eder demek başka, "oldukça iyi" "iyi"den düşük bir anlam ifade eder başka...

oldukça, iyiden düşük olabilir ama

oldukça iyi, iyiden daha yüksek bir manadadır bence.
  • buffy de vampir sayılır  (11.11.15 20:37:33)
@buffy, duzelttim.
@devilred, belki anlam kaymasindan dolayi degistirmislerdir. tdk'ye pek guvenmiyorum sahsen.

  • bohr atom modeli  (11.11.15 20:38:20 ~ 20:38:45)
(bkz: #35101165)

dediğimin aynısını sözlük'te de yazmışlar, yanlış kullanıyoruz denemez bence.
  • devilred  (11.11.15 20:43:53)
  • bohr atom modeli  (11.11.15 20:44:45 ~ 20:46:08)
e anlam kayması olmuş, tdk'da da yerini almış işte, o yüzden şu anda yanlış kullanıyoruz diyemeyiz diyorum ben de ^^

  • devilred  (11.11.15 20:51:49)
evet ama anlam kaymasi bir hatadan meydana gelmis. yani bu biraz "umarsiz"in "futursuz" yerine kullanilmasi gibi. zamanla bu da tdk'de yerini alsa kullanabiliriz anlamina mi geliyor?

tdk mutemadiyen sacmalayan bir kurum.
  • bohr atom modeli  (11.11.15 20:53:46 ~ 20:54:16)
umarsız ile umursamaz sadece ses olarak benziyorlar, bu dediklerim ise anlam olarak. arada böyle bir fark var.

  • devilred  (11.11.15 20:56:33)
oyleyse vasatin "ortalama" degil de "dusuk seviye" yerine kullanilmasi ornegini vereyim.
ne bileyim, bir dogru vardir. bu dogruyu milyonlarca kisi de yanlis kullansa dogru dogrudur diyorum ben.

bir de bu yuzlerce yilda degisen bir sey de degil. tabii ki dil degiskendir de, adamlar sundan on yil once "oldukca"nin anlamin gucunu azalttigini yazmislar. oyle uc bes yilda anlam degismez. yanlis kullaniliyorsa yanlis kullaniliyordur.
  • bohr atom modeli  (11.11.15 21:07:01)
@j r r

haklisin da, bir kural varsa ve insanlar yanlis biliyorsa, dogru bilen insanlar kendilerini degistirmek zorunda degiller. kullanimlardan biri dogru olmali. bu da dogru bilen insanlarinki yerine, sozcugun anlamini bilmeyenlerinki olursa sacma bir sey olur.
  • bohr atom modeli  (11.11.15 21:09:03)
oldukça iyi derken, iyiden daha iyi anlamında kullanıyor-dum. çoğunluğun yanlışı doğru olarak kabul etmesi o şeyi doğru yapmaz.

  • ruhen hastayim ben  (11.11.15 21:10:23 ~ 21:10:59)
"epeyce", "bayagi", "bir hayli" anlamlarinda kullaniyorum.

  • stavro  (11.11.15 21:31:04)
j r r tolkien hayran haklı bence, şöyle ki "galatı meşhur lugati fasihten evladır."
dil, yaşayan bir varlık sonuçta.

  • buffy de vampir sayılır  (11.11.15 21:31:54)
iyiden daha iyi anlamında kullanıyorum.

  • king lizard  (11.11.15 21:55:06)
aslında basit bir kural var.

ca ce eklendiği kelimeye "eh işte", "onun kadar olmasa da" , "dolaylarında" vesaire gibi anlamlar katar.

büyükçe ev
yaşlıca adam
oldukça güzel

vesair vesair.

tdk galat-ı meşhur lügat-ı fasihadan evladır kafasıyla hareket etmiş. doğru hareket etmiş.
  • bu nick tam yirmi alti karakter  (12.11.15 01:03:31 ~ 01:06:17)