"İstanbullu" musunuz?

Kac kuşak lazim bunu diyebilmek için?

Not: istanbul'da yaşamak ve istanbullu olmak ayrı şeyler.

  • angelus  (02.11.15 22:04:15)
Ben İstanbul'lu değilim ama Beşiktaş'lıyım. <3 (1,5 ay :D)

  • neferkitty  (02.11.15 22:04:25 ~ 22:05:04)
dedenin babası işgali görmemişse sayılmaz.

  • justinho26  (02.11.15 22:05:12)
kendimi bildim bileli kadıköylüyüm ama aslen makedon ve selanik göçmeniyiz, şimdi ne desek bilmem ama istanbulluyum göçmenlik de var diyorum

  • limoncello  (02.11.15 22:05:56)
benim bu konudaki düşüncem şöyle,

insan kendini nerenin kültürüne ait hissediyorsa oralıdır.
  • gliderpilot  (02.11.15 22:10:50)
Benim Kimlikteki yazan şehirde doğan dördüncü kuşağım.
Dedemin dedesi gelmiş buraya, öncesi iranda.

Şimdi ben buralı mıyım, evet.

Üç kuşak bence kafi çünkü bizde iki kuşaktan sonra iran muhabbeti binbirgece masalları tadına inmiş.
  • cecilia  (02.11.15 22:19:39)
ayyyyy karsidaki hangi kusakta sikiliyorsa "ya onun babasi nereli?" demekten o kusaktir. kimse kabullenemiyor birinin istanbullu olmasini. ben artik x'liyim ama dogma buyume istanbul diyorum. neyse yediremedikleri karsidaki istanbullu olunca.

  • purptakal  (02.11.15 22:30:29)
@justinho26, benim anamın dedesi görmüş ingiliz gemilerini istanbul'da ve götün götün köye kaçmış. annemle babam ben 1 yaşımdayken geldiler istanbul'a.
şimdi ben nereliyim :D

  • mesgul ve huzursuz  (02.11.15 22:45:22)
Altı olsun yedinici de sen ol, yedi kuşak İstanbullu oluyorsunuz.

Bu devirde ömrünün büyük bir kısmını tek bir şehirde geçirenlere saygı duyuyorum zaten. O yüzden kafalar karışıyor. İstanbullular hariç, ayh iş bulamiciiim diye burnunu çıkartmıyor orada kimse dışarı, sizi tenzih ediyorum.
  • gunde 3 litre kola icen adam  (02.11.15 22:53:55)
iki kuşak önce yunanistan iskeçeden gelmişiz mesela. bu durumda yunanım desem herkes bir yeriyle güler, ama beş kuşak önce dedemizin sivastan, kayseriden falan gelmesiyle hemencecik oralı oluyoruz. bence herkes nerede doğup büyüdüyse, kısacası nerenin kültürünü aldıysa oralıdır.

  • ruhen hastayim ben  (02.11.15 23:02:06)
bizim milletin en çok övünmekle iştigal ettigi konu. istanbulluyum izmirliyim vs vs.
Adamın ailesi yozgat'ta dogmuş hasbel kader istanbul'da dünyaya gelse ben istanbulluyum diye övünür. benim gözümde istanbullu azınlıklar, osmanlı'nın saray eşrafı ve ozamanki elit kesimdir. zaten dedesinin evinde eski istanbul'dan kalma antika en az 100 yıllık olacak ki kişi istanbulluyum desin. göçmenler kesinlikle istanbullu olamaz.

edit: gümilceliyim
  • Fritz-X  (02.11.15 23:08:34)
@eyke, kadınlar evlendiklerinde kocalarının kütüğüne geçiyorlar. peki o ne olacak?

  • mesgul ve huzursuz  (04.11.15 18:22:30)
nüfus kütüğüm istanbul'da, istanbul'da doğup büyüdüm ama köken olarak farklı yerlerden gelmiş ailem. canım hangisini isterse onu söylüyorum.

  • sayns  (04.11.15 18:27:47)