Kol kası yapmak istiyorum ama...

Selamlar,

Vg yapıyorum uzun zamandır ama kol ve omuzlarımı vücuduma göre bariz zayıf buluyorum. Küçük kas gruplarını geliştirmek için büyük kas gruplarını çalıştırdığımızda salgılanan büyüme hormonunun etkisinin çok önemli olduğu söylenir bu ne denli doğru?

Bir ikincisi her gün büyük kas grubu çalıştırarak kol ve omuzlarda daha fazla verim alabilir miyim? Misal her gün bir hareket bacak ve bench press yapmak gibi..

Büyük kas gruplarını çalıştırmak küçük kas gruplarının gelişimini etkilemez. Yani haftanın 5 günü squat çalışırsan bunun kol kasına bir etkisi olmaz. Evet daha fazla growth salgılarsın ama bu bahsettiğin şekilde bir gelişime neden olmaz.

Her gün büyük bir kas grubunu çalıştıran bir egzersiz omzu veya kolu etkiliyorsa gelişim gösterirsin, onun dışında ekstra bir gelişim olmaz. Misal bench press'te dar tutuş yaparsan bu triceps'i de çalıştırır, o nedenle bir gelişim olur fakat squat çalışıyorsun diye omzun gelişmez. Squat'ın etki ettiği kas gruplarında gelişim yaşarsın. Misal quadriceps'lerinde hamstrings kaslarında karnında vs. Compound egzersizlerin esprisi de budur zaten; aynı anda birçok kas grubunu çalıştırmak. Deadlift çalışırsan başta alt belin çalışır ama yandaş olarak omzun da gelişim gösterir, ya da karnın. Dünyanın en iyi karın egzersizi deadlift'tir mesela. Böyle düşün. Tam olarak anlatabildim mi ama durum böyle.
  • angelus  (07.10.15 21:14:28)
wonder'un savı daha mantıklı geldi angel, bende olumlu etki edebileceğini tahmin ediyordum.

  • agabel  (07.10.15 22:17:16)
Angelus bacak çalıştın diye kolun gelişmez diyor. Evet ben de gelişiminde etkisi olur (hoş o gelişimin de peşine düşmeyelim artık) diye biliyorum ama önce sen kolunu çalıştır ki sonra bacağın yüzünden salgılanan hormonlar etkili olsun.

  • gunde 3 litre kola icen adam  (07.10.15 22:20:36)
Her gün bir büyük kaldırışın olsun.

  • arnold schwarzeneger  (08.10.15 08:51:13)
programını yaparken kola kendi günü ver. triceps kol kasının dörtte üçü olduğundan tricepsi daha fazla çalıştır. kol gününde bacak hareketi de yapabilirsin (wonder'ın belirttiği gibi).

mutlaka ve mutlaka bir ayna al. karşısına geç yap. kendini hayranca izlemek için değil, kolunu 90 derece açıyla tutuyor musun, dirseği oynatmadan hareketi yapabiliyor musun izle. yapamıyorsan ağırlık azalt ve hareketi düzgün yap.

iyi beslen, iyi uyu.
  • eindaclub  (08.10.15 09:32:07)