5 yıl içinde satılan evin vergisi hakkında?

bu tam olarak nedir, nasıl hesaplanır? bir de tapuda evin değerini düşük göseririsem bu vergiden kurtulabilir miyim?

www.hesapkurdu.com

Şurda hesaplaması var.
  • murty  (30.09.15 16:05:40)
aldığın fiyat ile sattığın fiyatı eşit gösterirsen kurtulursun. yalnız alan kişinin razı olması lazım bi de konut kredisi kullanmaması lazım.

  • optum kib bye  (30.09.15 16:16:54)
mesela evin tapudaki değeri sen alırken 200.000 gözüküyor ya da öyle düşük gösterildi diyelim. sonra 5 sene içinde 700.000tlye sattın aradaki 500.000in %20sini vergi olarak ödüyorsun.eğer alan kişi o zaman 700.000 göstermeyelim derse mesela yine 200.000 gösterelim derse o zaman da en fazla 200.000 tl'lik kredi çekebiliyor yani geri kalanı anca peşin ödemek zorunda. o zaman vergi ödemez. yani aradaki farkın %20sini vergi olarak ödüyorsun kısaca. o yüzden evin değerini düşük değil yüksek göstermek mantıklı olan

  • sta  (30.09.15 16:26:53)
5 sene içinde satacaksan devlet sağlam geçiriyor vergiyi.
alma bedeli ile satma bedeli arasındaki farktan devlet enflasyon farkını düşüyor, ona göre bir bedel koyuyor. %9 dan %25e kadar gider o meblağ.

  • joe dalton  (30.09.15 16:42:57)
Yalnız başka bir ev almak için satıyorsan bu vergide kolaylık var diye biliyorum.Ya çok az ödüyorsun yada hiç ödemiyorsun.Üşendim şimdi araştırmaya

  • turkuaz  (30.09.15 16:55:24)