boğmaca aşısı falanı

merhabalar,

bu aşıyı olmak için ne yapmak gerekiyor? arkadaşın bebeği yolda bizden de aşı olmamızı istedi. sağlık ocağında filan yaparlar mı acaba?

edit : keyfimden yaptıracam. ne kadar takıldınız nedene mesajlar filan. biliyorsanız lütfen cevap verin sadece.

arkadaşın bebeğiyle siz ne alaka, tee çocukken zaten karma aşıyla olmadık mı o aşıyı?

  • kuzey li  (28.09.15 18:44:19)
ney?
(istemsiz çıktı)

  • sibertenik  (28.09.15 19:01:33)
bebeğin özel bir durumu yoksa insanların aşı olmasına gerek yok. arkadaşınız evham yapıyor sanırım. kendi doktoruyla ve bir çocuk doktoruyla görüşsün içini rahatlatsın. çevredeki herkes aşı olursa bebeği gerçek hayattan uzak, ilk dış dünyaya açıldığı anda hasta olacak bir çocuğa çevirmeyin. bebek zaten tüm korumalar için aşı olacak. çevreden de mikropları alacak ki bağışıklığı güçlensin.

  • madarch  (28.09.15 19:35:06)
maalesef bizde yetişkinler için aşı sistemi yok. sağlık ocaklarına gelen dozlar sadece bebekler için geliyor.
çok istiyorsanız yurtdışından kendiniz getirtebilirsiniz -bir ecza deposuyla veya hıfzısıhha ile görüşmek gerekiyor sanırım.
siz boğmaca için gereksiz panik yapmışsınız ama şu da var ben kadınım ve gebe kalma planım olsa önce kızamık aşısını yaptırmam lazım -zira benim aşı tutmamış :P sordum doktora yetişkin için aşı yapamıyoruz dediler böyle söylediler.
  • niye ama  (28.09.15 20:45:16)