10 km Koşu İçin Hazırlık

Avrasya maratonu 10km için kayıt yaptırmıştım. Zaten düzensiz koşuyordum ve 1,5 - 2 aydır hiç koşmamıştım.

Dün akşam ne durumda olduğuma bir bakayım dedim aşağıdaki sonuç çıktı. Koşu sonunda yorgun değildim, biraz sıkıldım. 5km yi rahat görürdüm gibi geliyor.

1,5 aylık bir süreçte 10km yi 1 saatin altında koşmam mümkün mü? Nasıl bir antrenman uygulayayım?

i.hizliresim.com

Ayrıca koşmak hoşuma gidiyor ama sıkılıyorum. Koştuğum parkur yaklaşık 650m ve 10. sefer aynı şeyleri görmek bir süre sıkıcı hale geliyor. Bunun için bir öneriniz var mı? Ümraniye taraflarında koşmak için pek alan yok.

jog.fm
ben buradan ritmime göre sevdiğim şarkılardan playlist yaptım zaman çok daha hızlı geçiyor.
nike running kullanırsan 8 haftada seni 10 koşacak seviyeye getiriyor. istersen onun antreman programını bir incele.
  • kuzey li  (27.09.15 15:17:44)
antreman yaparsan her şey mümkün. kosmak icin kosarsan bir yere kadar gelistirebilirsin dereceni. haftalik bir program cikarman lazim kendine (ornek asagida). bir de beslenmene (kilona) dikkat etmen gerekecek. 10k'i 1 saatte kosmak cok zor bir olay degil. hedefini daha yuksek tut. 55dk-50dk arasi gibi. good luck !

Pazartesi :Rest(pilates+yoga+yuruyus....vs)
Salı : Yavas tempo kosu 35dk , Dinlenme jogu 10dk , Strec
Carsamba : 8dk yuksek tempo , 8dk Normal Tempo, 8dk yuksek tempo, 10dk dinlenme temposu, Strec
Persembe : 40dk yavas kosu, 10dk dinlenme kosusu , Strec
Cuma : Pilates + cross 30dk
C.tesi : Rest
Pazar : 90dk yavas kosu , 10dk dinlenme kosusu
  • the junior jr  (27.09.15 15:23:38)
Ben hep aynı mesafeleri koşuyorum. Ya 10km ya 20 km.

Aynı mesafeyi daha iyi koşmaya çalışıyorum. Checkpointlere bakıyorum, nerede fazla hızlı koşmuşum, nerede yavaşlamışım, hangi şarkıyı dinlerken daha iyi koşmuşum, vs.
  • [silinmiş]  (27.09.15 23:54:17)