Mobil operatörler, habersiz ücretli abonelik, ve şikayet

Merhaba,

Annemin telefon faturası epey yüksek geldi. Haberi yokken, SMS ile onay filan vermemişken, haftalık 14TL'lik imüneccim diye bir şeye abone yapılmış, farkında olmadan da birkaç hafta geçmiş. Avea'yı aradıklarında "bizimle ilgisi yok kem küm" demişler, biraz sert konuşunca iptal ettiklerini söylemişler. İptal ettiklerinden emin değilim, ayrıca bu parayı geri almak istiyorum.

BTK'nın SSS'sinde şöyle bir şey var:

Soru: Onayım olmadan katma değerli hizmet satın aldığım gerekçesi ile hattıma ücret yansıtılmış. Ne yapmalıyım?
Cevap: Talebiniz ya da onayınız olmadan katma değerli bir hizmete üyelik yapılamamaktadır. Ancak talebiniz ya da onayınız olmadan söz konusu hizmete üyelik yapıldığını düşünüyorsanız, mobil cihazınızı sadece sizin kullandığınızdan ve başka birinin hizmete üyelik yapmadığından emin olduktan sonra, şikâyetiniz için hizmet aldığınız işletmeciye başvurabilirsiniz. Aboneler tarafından alınan hizmet ve yansıtılan ücretle ilgili kayıtlar işletmecide tutulması gerektiğinden tarafınıza bilgi verilecek veya herhangi bir hata varsa düzeltilecektir.

Buradan anladığım kadarıyla, BTK bu durum için Avea'ya başvurmamız gerektiğini söylüyor, ancak zaten burada dolandırıcılık yapanlardan birinin Avea olduğunu düşünüyorum.

Ne yapabiliriz, bir öneriniz var mı?

ananın telefonu akıllıysa girdiği bir siteden çıkan reklamdan falan otomatik onay alıyor veya uygulama vs. donanımhaberde konusu vardı onu bir okursun. onay aldığı için hak talep edemiyorsun tek çare mobil ödeme kapatmak. hatta yerinde olsam bimcell hat alırım anana hem ucuz hem mobil ödeme diye bir şey hiç yok. operatörler bu dolandırıcıları besleyip oradan da ekmek yiyorlar ama btk hala mağarada kaldığı için böyle oluyor

  • patr  (26.09.15 01:33:11)
Mobil ödemeyi kapatmak da işe yaramıyor diyorlar.

  • fadetoreality  (26.09.15 01:43:58)
Hoş bişey değil ama büyük ihtimal bilmeden onay verilmiş. Yani o onay ekranı öyle koca koca onay yazmıyor. Bazen saklayıp başka bir şekle sokabiliyorlar o yüzden tek çare ön ödemeli hat alıp fazla bakiye bulundurmamak. Ayrıca şikayet bir sonuca ulaşmaz ki btk gayet güzel açıklamış. Avea nın çok suçu yok Avea onay butonuna basılıp basılmadığına bakar. İlla hıncını almak istiyorsan o i müneccim denilen servisi Sunan şirketi bul müdürnü döv

  • infernalcadre  (26.09.15 05:17:42)
Onay verilmedi. Onay butonunu bir saniye gösterip otomatik tıklayan JavaScript kodlarının filan varlığını açıklayan bir blog yazısı mevcut hatta. Avea'nın da suçu var, çünkü eğer Avea kendi faturasına başka servislerin ücretinin yansıtılmasına izin veriyorsa kendi üzerinden, örneğin SMS yoluyla, bir onay almak zorunda.

  • fadetoreality  (26.09.15 18:29:50)