İlk iş görüşmesinde anlaşılan maaş miktarını değiştirmek

Merhaba,

Bu tarz bir durumda nasıl davranırdınız? Görüşmede ne kadar istiyorsunuz dediğinde 2500 dedim. Adam iyi biz de 2500-3000 arası vermeyi planlıyorduk zaten dedi. Cv'min üzerine de dikkat ettim 2500-3000 yazdı. Çalışmaya karar verirsen haftaya cuma'ya kadar ara dedi başka kimseyle görüşmeyeceğim senden haber bekleyeceğim dedi.

Nasıl güzel dille 2500'den 3000'e çekebilirim maaşımı?

Teşekkürler.

edit: kayserili vs. değilim. yeni mezunum ve ilk iş tecrübem.

Selam,
Seni zaten ucuza kitleyecek olsalardı 2500 - 3000 arası düşünüyoduk demezlerdi bence. Tamam diyip 2500 ü verirlerdi.
Şirketin senin deneyimine - becerine göre öngördüğü maaşı teklif edeceğini düşünüyorum. Bu da belli ki 2500 - 3000 arasında olacak.
2500 teklif etselerde sen beklentini sunmuşsun diyecek bişey yok tatlı dili falan olmaz bunun :)
  • nuevo  (17.09.15 11:41:14)
@nuevo yani 3000 desem telefonda sıkıntı olmaz diyorsun:)

  • dunden kalmis yemek  (17.09.15 11:42:09)
Çekemezsin.

2500 için OK demişsin bir kere.
  • cakabo  (17.09.15 11:50:48)
Tam bir mülk zengini kayserili davranışı! Gerçekten çiğ. Ya hiç belirtmeseydin ya da adamın tutumuna işin durumuna göre falan söyleseydin. Adamın yerinde olsam direkt ilişik keserdim öyle bi talepte. Yarın bi gün sen "benim sayemde şu kadar para kazandın çok paran var bana da vermen lazım. Sen zenginlik içinde yüzüyosun" falan da dersin. Bu kadar şeysen en oluru çalışıp kendini göstermen, hal ettiğini kanıtlaman olur belki ilerde düzgün bi dille yetiştiremiyorum zorlanıyorum falan diye ima edersin.

  • pshasha  (17.09.15 11:54:25)
bence direk 3000 için zorla, başka bir yerden teklif aldım falan ama sizin işe gelmek istiyorum. 100% kafamın rahat olması için 3000 olmasını değerlendirebilir misiniz falan diyebilirsin bence.

eğer demezsen, çalıştığın süre boyunca sürekli bu olacak aklında.
  • tavukbanalop  (17.09.15 11:55:27)
Bu nedenle her zaman beklentinizden de biraz daha yüksek maaş söylemek iyidir. Çünkü genellikle "3000 dersin 2500 gelir" mantığı var firmalarda. Pazarlık payı bırakmak adetiniz olsun :)

Bununla birlikte, adam 2500-3000 arası düşünüyorduk demiş olabilir, sen işi kabul etmek istersen et. Maaş olarak neye karar verdiniz diye sorarsın. Eğer 2500 derlerse, maaş artışı vs. gibi detayları sor. Ben 2500 dedim ama sene sonunda artış olacak mı? Ne kadar sürede bir artış veriyorsunuz vs. gibi.

"2500'e de çalışırdım ben ama siz 3000'e razıymışsınız o nedenle 3000 diyorum" demenin tek yolu yordamı bu malesef. Daha başka bir kıvırma profesyonel olarak uygun olmaz.
  • lcha  (17.09.15 12:17:57 ~ 12:18:39)
anladığım kadarıyla maaş konusunda anlaşılmamış zaten. sadece sen beklentini söylemişsin. aradığında "maaş konusunda bir karara vardınız mı, ne kadar alacağım beklediğimin altı/üstü?" diye bir sor. 2500 deseler bile kısa süre sonra zam yapacaklar gibi geldi bana.

  • peggy  (17.09.15 12:30:10)
baska bir teklif aldim 3500 tl veriyorlar ama yol biraz uzak de. 3000 tl olursa yakin oldugunuz icin sizi tercih etmek isterim de.

  • tetriste cubuk bekleyen adam  (17.09.15 12:47:56)
@lcha ben kabul etmez diye 2500 demiştim. sonra adam böyle bir yorum yapınca acaba diye düşündüm.

  • dunden kalmis yemek  (17.09.15 12:49:23)
sizinle görüşme sürecindeyken başka bir yerden de teklif geldi ücreti 3000 tl bu süreç içerisinde yaptığım piyasa araştırmasına göre de ücretler 3000 seviyesinde. benim önceliğim sizin şirketinizle çalışmak ama açıkcası bu teklif beni biraz düşünmeye sevk etti. sonuçta ekonomi malum. biliyorum 2500 üzerinden okleşmiştik fakat sizin için de uygun olursa ücreti bu seviyeye çekmek istiyorum.

de.
  • 65 derece  (17.09.15 13:26:37)
çok değişkenli bir soru.

ben transfer olurken imkansız dedikleri üst limitlerinin üstüne çıksınlar diye üst limitin 200 lira fazlasından aşağı inmemiştim.

yeni mezun birisinin pek pazarlık şansı yoktur, ne derlerse kabul et, düzgün adamlara benziyorlar.
  • [silinmiş]  (17.09.15 13:37:31 ~ 13:38:15)
brüt-net ayrımından kitlemesinler dikkat et.

  • hypervaskulerdondurucu  (17.09.15 13:41:48)