Neredeyse tüm vücutta olan kaşıntı

Selamlar,

Son 1 haftalık dönemde, özellikle duş aldıktan ve/veya cola içtikten sonra vücudumda önlenemez bir kaşıntı olmaya başladı.

Cola içtikten sonra oluşan kaşıntının coladan kaynaklandığına emin gibiyim.
Bacaklar, kollar, kafa ve sırtım özellikle daha çok kaşınan bölgeler.

Kafamda da küçük küçük isilik gibi sivilceler bir oluyor bir kayboluyor son aylarda.

Bu kaşıntılar nedendir? Aklıma cola'ya alerjim olmuş olabileceği geliyor ama bu kadar sene içtim birşey olmadı da neden şimdi..

Küçükken de (ergenlik öncesine kadar) neredeyse karaciğerime ağır gelen herşey alerji yapar, döküntü dökerdim. İncidal ve tavegyl en sevdiğim ilaçlardı otrivine'le birlikte.

Alkol haftada 1-2 ya alırım ya almam (üniversitede neredeyse 30 günün 20 günü küfeliktim, sigaryı 1,5 sene bıraktıktan sonra son dönemden tekrar başladım)

Alakalı olabileceğini düşündüğüm tüm detayları verdim, başka soru soracak olan varsa onları da yanıtlarım.

Cevaplar için teşekkürler,
35 yaşında erkeğim.

duş aldıktan sonra olan, sıcak su ile duş almaktan kaynaklanıyor olabilir.

  • inheritance  (11.09.15 14:25:13)
Stres, iç sıkıntısı, kuru cilt.

Geçtiğimiz yaz aynı şekilde bende de dehşet bir kaşınma olmuştu. Ayaklarımdan başlayıp yukarı doğru yayılan bir kaşıntı(yaklaşık 2haftalık süreçte tüm vücudumu sardı) ve artık geceleri falan uyuyamıyordum, her tarafımı yara yaptım, en son küçük morluklar oluşmaya başlayınca cildiyeciye gittim. Cildin çok hassas, morluklar kaşınırken oluşmuş endişe etme, kaşıntın da stres kaynaklı ve cildin çok kurumuş dedi. Hap+nemlendirici+merhem verdi. Hepsini uyguladım geçti.

Ayrıca bu dönemde ben de çok kola içiyordum, ondan kaynaklı mı acaba diye gözlemledim, sonuç olarak sadece tetikleyici olduğuna karar verdim. Tek başına değil ama vücutta oluşan bişeylerin dozunu arttırıyor gibi. Zaten kola kadar saçma bi içecek yok.

Eczaneden alkol, parfüm falan içermeyen bir nemlendirici al, özellikle duştan sonra hemen sür. Geçmezse cildiyeciye uğra yine de.
  • jam  (11.09.15 14:28:09)
@inheritence, çok sıcak suyla duş almam. hatta yazın soğukla yıkanıyorum bile denebilir.

@jam, cildimin kuru olduğunu sanmıyorum. zira, sabah duş alıp evden çıkayım. öğlene kalmadan suratım alnım parlamaya başlar. yağlıdır yani kafa tarafı çok.
  • aboutablank  (11.09.15 15:13:02)
stress deniyor ama, dünyanın en rahat kafalı adamıyımdır ben ya..
stress yapmam kolay kolay.

  • aboutablank  (12.09.15 14:51:10)
mevsim gecisi olabilir; kafein hassasiyeti olabilir. (bu arada, alerji sonradan da gelisebilen birseydir.) kuruluk, denilmis; cildin yaglanmasi temizleyicilerin sebep oldugu kuruluga cevaben artabilir. kullandiginiz temizleyici cildinizi kurutuyor olabilir mi? bolca su icin, sikayetleriniz devam ederse de bir hekime gorunun.

  • e haliyle  (13.09.15 01:54:45)